Béla Imrédy Kimdir?

0
Advertisement

Béla Imrédy kimdir ve ne yapmıştır? Béla Imrédy hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Béla Imrédy

Béla Imrédy; (d. 29 Aralık 1891, Budapeşte – ö. 28 Şubat 1946, Budapeşte, Macaristan), 1938-39 yıllarında Macaristan başbakanıdır. Gerici görüşleriyle tanınmış ve II. Dünya Savaşı’nda Nazilerle işbirliği yaptığı için savaş suçlusu olarak idam edilmiştir.

Hukuk öğrenimini tamamladıktan sonra Maliye Bakanlığı’nda çalışmaya başladı. 1928’de Macaristan Merkez Bankası’nın genel müdürü oldu ve bu görevi sırasında çok sayıda uluslararası maliye konferansına katıldı. 1932-35 arasında aşırı sağcı Gyula Gömbös hükümetinde maliye bakanlığına getirildi. Gömbös’ün 6 Ekim 1936’da ölümü üzerine bu görevden ayrıldı ve Merkez Bankası’nın yönetim kurulu başkanı oldu.

Nazi Almanyası’nın Avusturya’yı ilhakından (Mart 1938) sonra 14 Mayıs 1938’de hükümeti kurmakla görevlendirildi. Aşırı sağa karşı önlemler almasına ve Batılı devletlerin desteğini kazanmak için çeşitli girişimlerde bulunmasına karşın, sağcı partilerin toplantı ve basın özgürlüğünü kısıtlayan, Yahudilerin ticaret yapmalarına ve çeşitli meslek dallarına girmelerine sınırlamalar getiren yasaları meclisten geçirmelerine göz yumdu. Dış politikada ise Mihver Devletleri’nden yana bir siyaset izledi. Muhalifleri, Yahudi asıllı olduğunu belgelerle kanıtlayınca, 16 Şubat 1939’da başbakanlıktan istifa etti. Bununla birlikte çeşitli sağcı örgütlerin liderliğini üstlenerek siyasal etkinliklerini sürdürdü ve 1944’te ekonomi bakanlığına getirildi. Bu görevi sırasında Macar ekonomisinin Almanya’nın hizmetine verilmesinde önemli rol oynadı. Savaş sonunda Halk Mahkemesi’nde yargılandı ve suçlu bulunarak idam edildi.

Advertisement

Leave A Reply