Benadryl İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Benadryl ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Benadrylin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Benadryl neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Benadryl

Benadryl

Kullanımları

Difenhidramin, alerji, saman nezlesi ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmek için kullanılan bir antihistaminiktir. Bu belirtiler döküntü, kaşıntı, sulu gözler, kaşıntılı gözler / burun / boğaz, öksürük, burun akıntısı ve hapşırmadır. Hareket hastalığının (Araç tutması) neden olduğu bulantı, kusma ve baş dönmesini önlemek ve tedavi etmek için de kullanılır. Difenhidramin, rahatlamanıza ve uykuya dalmanıza yardımcı olmak için de kullanılabilir.

Bu ilaç, vücudunuzun alerjik reaksiyon sırasında yaptığı belirli bir doğal maddeyi (histamin) bloke ederek çalışır. Sulu gözler ve burun akıntısı gibi semptomlar üzerindeki kuruma etkileri, vücudunuz tarafından yapılan başka bir doğal maddenin (asetilkolin) bloke edilmesinden kaynaklanır.

Öksürük ve soğuk algınlığı ürünlerinin 6 yaşından küçük çocuklarda güvenli veya etkili olduğu gösterilmemiştir. Bu nedenle, bu ürünü özellikle doktor tarafından yönlendirilmedikçe 6 yaşından küçük çocuklarda soğuk algınlığı semptomlarını tedavi etmek için kullanmayın. Bazı ürünlerin (uzun etkili tabletler / kapsüller gibi) 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmez. Ürününüzü güvenle kullanma hakkında daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ürünler soğuk algınlığının uzunluğunu iyileştirmez veya kısaltmaz ve ciddi yan etkilere neden olabilir. Ciddi yan etki riskini azaltmak için, tüm dozaj talimatlarını dikkatle izleyin. Bu ürünü çocuğu uykulu yapmak için kullanmayın. Aynı veya benzer bileşenleri içerebilecek öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları vermeyin . Doktor veya eczacınıza öksürük ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmenin diğer yollarını sorun (yeterli miktarda sıvı içmek, nemlendirici veya tuzlu su damlası / sprey kullanmak gibi).

Advertisement

Benadryl nasıl kullanılır?

Ürün paketindeki tüm talimatları izleyin. Doktorunuz bu ilacı reçete ettiyse, talimatlara göre alın. Herhangi bir bilgiden emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Tableti, kapsülü veya sıvı formu, yiyecek olsun veya olmasın ağızdan alın. Bu ilacın sıvı formlarını özel bir ölçüm cihazı / kaşık kullanarak ölçün. Doğru kaşık alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın. Bu ilacın tek dozlu bir formuna sahipseniz, dozu ölçmenize gerek yoktur.

Hızla çözülen tabletin veya şeridin dil üzerinde çözünmesine izin verilmeli ve daha sonra su ile veya su olmadan yutulmalıdır. Çiğneme tabletleri yutulmadan önce iyice çiğnenmelidir.

Dozaj yaşınıza, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Difenhidraminin birçok markası ve formu vardır. Her ürün için dozlama talimatlarını dikkatlice okuyun, çünkü difenhidramin miktarı ürünler arasında farklı olabilir. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı yönlendirilenden daha sık almayın.

Hareket hastalığını önlemek için seyahat gibi aktivitelere başlamadan 30 dakika önce dozunuzu alın. Uyumanıza yardımcı olmak için, yatmadan yaklaşık 30 dakika önce dozunuzu alın. 2 haftadan daha uzun süre uyumakta zorluk çekmeye devam ederseniz, doktorunuza başvurun.

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Advertisement

Yan etkiler

Uyuşukluk, baş dönmesi, kabızlık, mide rahatsızlığı, bulanık görme veya ağız kuruluğu / burun / boğaz oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Ağız kuruluğunu gidermek için (şekersiz) sert şeker emdin, (şekersiz) sakız çiğneyin, su için.

Doktorunuz sizi bu ilacı kullanmaya yönlendirdiyse, size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Zihinsel / ruh hali değişiklikleri (huzursuzluk, karışıklık gibi), idrar zorluğu, hızlı / düzensiz kalp atışı gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın: nöbetler.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Difenhidramin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: solunum problemleri (astım, amfizem gibi), göz tansiyonu (glokom), kalp problemleri, yüksek tansiyon, karaciğer hastalığı, nöbetler, mide / bağırsak problemleri (ülserler, tıkanma), aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm), idrara çıkma zorluğu (örneğin, genişlemiş prostat nedeniyle).

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir veya görüşünüzü bulanıklaştırabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Advertisement

Sıvı ürünler, çiğnenebilir tabletler veya çözünen tabletler / şeritler şeker ve / veya aspartam içerebilir. Sıvı ürünler alkol de içerebilir. Diyabet, karaciğer hastalığı, fenilketonüri (PKU) veya diyetinizde bu maddeleri sınırlandırmanızı / önlemenizi gerektiren başka bir durumunuz varsa dikkatli olunması önerilir.

Çocuklar bu ilacın yan etkilerine daha duyarlı olabilir. Bu ilaç genellikle uyuşukluk yerine küçük çocuklarda heyecana neden olabilir.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle uyuşukluk, baş dönmesi, konfüzyon, kabızlık veya idrar yapma sorunlarına daha duyarlı olabilir. Uyuşukluk, baş dönmesi ve karışıklık düşme riskini artırabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: cilde uygulanan antihistaminikler (difenhidramin kremi, merhem, sprey gibi).

Opioid ağrı veya öksürük gidericiler (kodein, hidrokodon gibi), alkol, uyku veya anksiyete gibi ilaçlar (alprazolam, lorazepam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler (karizoprodol, siklobenzaprin gibi) veya diğer antihistaminikler (setirizin, klorfeniramin gibi) alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan bazı laboratuvar testlerine (alerji cilt testi dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.

Advertisement


Leave A Reply