Benjamin Banneker Kimdir?

0

Benjamin Banneker kimdir? Amerikalı mucit ve yazar olan Benjamin Banneker hayatı ve çalışmaları ile ilgili kısaca bilgi veren sayfamız.

Benjamin Banneker Kimdir?

Benjamin Banneker, (d. 9 Kasım 1731, Ellicott’s Mills, Maryland – ö. 25 Kasım 1806, Baltimore, ABD), matematikçi, astronom, almanak derleyicisi, mucit ve yazar.
Benjamin Banneker
ABD’nin ilk önemli Siyah aydınlarındandır. Baltimore yakınlarında çiftlik sahibi özgür bir Siyah olan Banneker, kendi kendini eğitti; astronomiyi yıldızları gözleyerek, matematiği ise ödünç aldığı ders kitaplarını okuyarak öğrendi. 1761’de zamanı doğru olarak gösteren tahta bir saat yaparak dikkati çekti. Çalışmalan, Marylandli sanayici Joseph Ellicott tarafından desteklendi. 1773’te astronomi hesaplan yapmaya başladı. 1789’da bir Güneş tutulmasının zamanını önceden doğru olarak belirledi. 1791’den 1802’ye değin her yıl Pennsylvania, Delaware, Maryland and Virginia Almanac and Ephemeris’ı (Pennsylvania, Delaware, Maryland ve Virginia Almanağı ve Gökgünlüğü) yayımlandı. 1790’da Başkan George Washington tarafından District of Columbia Komisyonu’na atandı ve Andrew Ellicott ve arkadaşlarıyla birlikte Washington, D.C.’ deki topografya çali|malarında görev aldı.

Banneker, yazdığı denemeler ve kitapçıklarla köleliğe ve savaşa karşı çıktı. İlk almanağının bir nüshasını o sırada dışişleri bakanı olan Thomas Jefferson’a yolladı. Almanakla birlikte gönderdiği mektupta ABD’deki Siyahların daha iyi koşullara kavuşturulmaları için Jefferson’m yardımını istedi. Banneker’in Avrupalı bilim adamlarına Jefferson tarafından tanıtılan almanaktan ilgiyle karşılandı.


Leave A Reply