Bernard van Orley Kimdir?

0
Advertisement

Bernard van Orley kimdir ve ne yapmıştır? Bernard van Orley hayatı, biyografisi, eserleri, tabloları nelerdir, hakkında bilgi.

Bernard van Orley

Bernard van Orley; Bernaert ya da Barend olarak da yazılır (d. 1492?, Brüksel -ö. 1542, Brüksel, Felemenk [bugün Belçika]), dinsel resimleri, portreleri ve duvar halısı tasarımlarıyla tanınan Flaman ressamdır.

Ressam Valentin van Orley’in oğluydu. 1515’te Naibe Margarete’nin (Avusturyalı) hizmetine girdi ve üç yıl sonra saray ressamlığına getirildi.

Bernard van Orley

Bernard van Orley Oto Portresi

Eserleri

Orley’in ilk önemli yapıtı, 1512 dolayında yaptığı ve Aziz Tomas ile Aziz Matta’yı konu alan altar panosudur. Bu panonun orta parçası bugün Viyana’daki Sanat Tarihi Müzesi’nde, kanatları ise Brüksel’deki Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi’ndedir. Orley 1516-22 arasında Jan Mabuse’ün üslubundan, bundan sonra da duvar halısı modelleri Brüksel’de bulunan Raffaello’dan etkilendi. “Eyüb’ün Sabrı” (1521, Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi, Brüksel) adlı altar panosunda her iki sanatçının da etkileri açıkça görülür. İmzalı ve tarihli olan tek portresi Georg Zelle’ninkidir (1519, Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi, Brüksel). “Maximilian’in Avları” (Louvre Müzesi, Paris) ve “Pavia Zaferi” (Napoli) duvar halısı tasarımlarından bazılarıdır.

Advertisement

Leave A Reply