Bernardo Houssay Kimdir?

0

Bernardo Houssay kimdir? Bernardo Houssay hayatı, biyografisi, çalışmaları, başarıları hakkında bilgi.

Bernardo-HoussayBernardo Houssay; (d. 10 Nisan 1887, Buenos Aires – ö. 21 Eylül 1971, Buenos Aires, Arjantin), Arjantinli fizyologdur.

Hayvanlarda kandaki glikoz miktarının düzenlenmesinde hipofiz hormonlarının oynadığı rolü bularak 1947 Nobel Fizyoloji ya da Tıp Ödülü’nü Cari ve Gerty Cori ile paylaşmıştır. Pankreası çıkartılarak şeker hastası yapılmış köpeklerle yaptığı deneyler (1924-37) sonucunda hipofizin ön lobunun (adenohipofiz) alınmasının hastalık belirtilerini büyük ölçüde giderdiğini ve hayvanlarda insüline karşı aşırı duyarlılığa yol açtığını buldu. Hipofiz dokusundan hazırlanan özütlerin sağlıklı hayvanlara şırınga edilmesinin kandaki glikoz miktarını artırarak şeker hastalığına neden olduğunu, hipofiz hormonlarının insüline ters etki yaptığını ortaya koydu.

1910’dan başlayarak Buenos Aires Üniversitesi’nde fizyoloji dersleri verdi ve 1919’da Fizyoloji Enstitüsü’nün yöneticisi oldu. 1943’te General Juan Perön’un düzenlediği askeri darbeden sonra görevinden alınan 150 öğretim görevlisinden biriydi. 1945’te yeniden göreve getirildiyse de, bir yıl sonra istifa etmeye zorlandı. 1944’te Buenos Aires’te Biyoloji ve Deneysel Tıp Enstitüsü’nü kurdu; 1946’dan sonra bu kurumun yöneticiliğini de üstlendi. En önemli yapıtı Human Physiology’dir (1951; İnsan Fizyolojisi).


Yorum yapılmamış

Leave A Reply