Beşikten Mezara Kadar İlim Öğreniniz Ne Demek – Açıklaması

0
Advertisement

Hz. Muhammed’in Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz sözü ile ne anlatılmak isteniştir, sözün anlamı, açıklaması ile ilgili yazı.

BEŞİKTEN MEZARA KADAR İLİM ÖĞRENİNİZ.
(Hz. Muhammed)

Öğrenmenin yaşı yoktur. Doğduğunuz andan başlar, ölünceye değin sürer.

İnsan, sürekli araştıran, öğrenen bir varlıktır. Doğduktan sonra yakın çevremizi; annemizi,babamızı, kardeşlerimizi evimizi öğrenmeye başlarız. Evimizdeki araçları, eşyaları tanırız, öğreniriz. Sonra sokağa çıkar, bizim gibi başka çocuklar tanır, onlarla arkadaş olur, oyunlar oynarız. Derken, yakın çevremiz, gittikçe genişler. Mahallemizi, kentimizi, köyümüzü öğreniriz.

İlköğretim, bilgilerimize yeni bilgiler katar. Okuduğumuz kitaplarla dünyamızı; dünyamızın üstünden yaşayan irili ufaklı ülkeleri; ülkelerin özelliklerini öğreniriz.

İlköğretimi lise, onu başka okullar izler. Bilgilerimiz, sezgilerimiz, gözlemlerimiz arttıkça artar. Öğrendiklerimizle yetinmeyiz; daha başka bilgiler peşinde koşarız…

Advertisement

Ya da ilköğretimden sonra bir işyerine girer, bir ustalık öğreniriz. Berber, terzi, ayakkabıcı, demirci, saatçi, kitapçı, dokumacı… oluruz. Sıradan bir usta olmak, bizi doyurmaz. Yaratıcı, yenilikler yapıcı bir aşamaya yükselmek isteriz…

Demek oluyor ki, bilimsel konularla uğraşmak, bilimin ortaya koyduğu doğruları öğrenmek, belli bir yaşta başlayıp belli bir yaşta sona ermez. Yaşam boyu sürüp gider.


Leave A Reply