Big Bang (Büyük Patlama) Nedir? Kısaca Basit Anlatımı, Hakkında Bilgi

1
Advertisement

Big bang, büyük patlama nedir, nasıl meydana gelmiştir? Büyük patlama ve evrenin oluşumu teorisinin kısaca açıklaması.

BÜYÜK PATLAMA (BIG BANG) TEORİSİ

Bilimadamları yaklaşık, 15 milyar yıl önce meydana gelen büyük bir patlamanın evrenimizi oluşturduğuna inanmaktadırlar. Big Bang terimi ile bu büyük patlama tanımlanmaktadır.

15 milyar yıl önce, maddenin, enerjinin, uzayın ve zamanın bir saniye içinde oluştuğu düşünülmektedir. 15 milyar yıl önce meydana gelen çok büyük bir patlama (Big Bang) sonrası büyük bir sıcaklık oluşmuştu.

BEZELYE BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ EVREN

Hiç kimse Big Bang’e neyin sebep olduğunu bilememektedir, çünkü; patlama öncesi zamana bakabilmek imkanı yoktur. Ancak; patlamadan hemen sonra evrenin, sıkıca kümelenmiş parçacıklardan oluşan, yaklaşık bir bezelye büyüklüğündeki bir pakete dönüştüğü düşünülmektedir. Sıcaklığı ise trilyonlarca santigrat dereceye ulaşıyordu.

• Bugün, evrende bulunan helyum çekirdeklerinin büyük bir bölümü, Büyük Patlamadan sonraki 15 dakikada meydana gelmiştir.

Advertisement

• Salınan Evren Teorisine (The Oscillating Univera theory) göre; evren kaçınılmaz olarak daralacaktır. Bütün maddelerin çarpışması yeni bir Büyük Patlama’yı tetikleyecektir.

KOZMİK SOĞUMA

Patlamadan sonra, evren genişlemeye ve soğumaya başladı. İlk olarak; hidrojen ve helyum (evrendeki en yaygın iki atom) oluştu. Bir milyar yıl sonra ilk yıldızlar ve galaksiler oluşarak yer çekiminin etkisiyle bir araya toplandılar. Sonunda; gezegenler oluşmaya başladı.

uzay

Kaynak : pixabay.com

UZAYDAKİ MİKRODALGALAR

1965 yılındaki bir buluş Big Bang teorisini destekler niteliktedir. Sürekli bir mikrodalga ışın kızartısı her yönden uzaya gelmektedir. Bilimadamları, bunun, evrenin oluşma anındaki ateş topunun soğuyan kalıntısı olduğuna inanmaktadırlar.

SÜRATLE UZAKLAŞAN GALAKSİLER

Yakın birkaç galaksi dışında, uzaydaki her şeyin bizden uzaklaştığını bilimadamları tespit etmiştir. Bu ise Big Bang öncesinde, evrendeki bütün maddelerin ve enerjinin bir noktada toplanmasını hatırlatmaktadır. Evren sonsuza dek büyüyebilir ya da er geç, büyümesini durdurarak içe doğru daralabilir.

EVRENİN DOĞUŞU

Büyük patlamadan sonraki ilk anda; maddeler, yeni oluşan evrenin sıcaklığında, oluşmaya başladı. Evren soğudukça protonlar, nötronlar ve elektronlardan oluşan yoğun bir atom bulutu görülmeye başlandı.

  1. Big bang (Büyük Patlama) meydana gelir.
  2. Bir saniye sonra; sıcaklık düşmeye başlar, protonlar ve nötronlar oluşur.
  3. Üç dakika sonra protonlar ve nötronlar birleşerek hidrojen ve helyum çekirdeklerini oluşturur.
  4. 300.000 yıl sonra, atomların oluşabilmesi için, elektronlar çekirdeğin etrafında dönmeye başlar. Evren ışıkla dolar
  5. Bir milyar yıl sonra; yerçekimi maddeleri çekmeye başlar ve galaksiler oluşur.
  6. 15 milyar yıl sonra; sürekli gelişmekte olan evrenimiz oluşur.

Advertisement


1 Yorum

Leave A Reply