Biotin Nedir? Ne İşe Yarar?

0

Biotin nedir? Biotinin insan vücudundaki görevleri nelerdir? Biotin ne işe yarar, günlük ihtiyaç miktarı nedir, eksikliğinde görülen şikayetler nelerdir?

biotinBiotin; Biotin on dokuzuncu yüzyılın ortalarına doğru keşfedilmiştir. Yapısında kükürt de vardır, suda erir ve alkali-asit ile ısıya dayanıklıdır. Yağlı yiyeceklerdeki eskime ve ekşimeler biotini etkiler, kayba uğrar. İnsan ve hayvanların bağırsaklarında bakteriler tarafından da yapılmasına karşın dışarıdan da alınması gerekir. Ürenin oluşmasında, yağ asitleri, amino asit metabolizması için gereklidir.

Advertisement

Yumurta akında bulunan bir çeşit protein (avidin) bağırsaklardaki biotinin metabolizmadaki görevini engelleyerek biotin yetersizliğine yol açabilir. Yumurta pişince avidin bu etkisini yitirir. Bu durum aşırı derecede pişmemiş yumurta ile beslenenler için önemlidir. Ayrıca anormal çalışma, hastalık veya ameliyatlar da biotin eksikliğine neden olabilir. Ancak normal insanlarda ve hafif yemeklerle beslenenlerde bile eksikliğine pek rastlanmaz.
Günlük Gereksinim: Yetişkinlerde 0,1 miligram civarındadır.

Eksikliğinde;

1. Sindirim sistemi bozuklukları,

Advertisement

2. Sinir sistemi bozuklukları,

3. Uykusuzluk, depresyon,

4. Adale ağrıları,

5. Yorgunluk, iştahsızlık,

6. Deride yaralar,

Advertisement

7. Tüylerin dökülmesi durumları ortaya çıkarsa da genelde normal beslenen insanlarda pek görülmez.


Leave A Reply