Kay Sage Kimdir? Amerikalı Ressam ve Şairin Hayatı, Eserleri, Çalışmaları

0
Advertisement

Kay Sage kimdir ve ne yapmıştır? Amerikalı ünlü ressam ve şairin hayatı, biyografisi, eserleri ve çalışmaları hakkında bilgi.

Kay Sage

Katherine Linn Sage olarak doğan Kay Sage, 25 Haziran 1898’de Albany, New York, ABD’de dünyaya geldi. O, bir işadamı ve eyalet senatörü olan Henry Manning Sage’in ve bir doktor olan Anne Wheeler Ward’ın ikinci kızıydı. Zengin aile, kereste endüstrisinden para kazandı. Kay’ın ablasının adı Anne Erskine idi.

Kay Sage

Sage’in ebeveynleri çoğu zaman ayrı yaşıyordu ve 1900’lerden itibaren Anne Wheeler, Kay ile Avrupa’yı dolaşmak için kocasını ve büyük kızını terk etti. Resmi boşanma 1908’de geldi, ancak Henry eski karısını ve kızlarını desteklemeye devam etti. Anne Wheeler ve Kay Sage, genç kızın çocukluğunun çoğunu geçirdiği İtalya’nın Rapallo kentine yerleşti. Kay, zaman zaman Albany’deki babasına kısa ziyaretler yaptı. Annesine daha bağlı olduğu için babasına sık sık uzun mektuplar yazdı.

İtalya’da yaşayan kızı ve annesi birçok şehri ziyaret etti. Kay, seyahat ederken kendisine bakan mürebbiyelerden Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve Portekizce öğrendi. Kız, annesinin bohem yaşam tarzına karşı bir aşk geliştirdi. Kay Sage, küçük yaşlardan itibaren şiir çizme ve yazma tutkusunu ortaya çıkardı. Kağıtlarını hiç kimseye göstermedi.

Eğitim

Annesiyle Avrupa’da yaygın olarak seyahat eden Kay Sage, sık sık okul değiştirdi. Birçok Avrupa kurumuna ek olarak, resmi eğitimini Amerikan kurumlarında yaptı. 1911’den 1914’e kadar New York’taki Brearley Okulu’nda okudu. Avrupa’da Birinci Dünya Savaşı patlak verirken Virginia’daki Foxcroft Okuluna girdi. Orada, daha sonra annesi Gertrude Vanderbilt Whitney ile Whitney Amerikan Sanatı Müzesi’nin kuruluşunda aktif rol alan varis Flora Payne Whitney ile uzun bir arkadaşlık kurdu.

Advertisement
Kay Sage

My Room Has Two Doors

Daha sonra Kay, sanatsal eğitimini 1919’da girdiği Washington D.C.’deki Corcoran Sanat Okulu’nda (şu anda Corcoran Sanat ve Tasarım Okulu) sürdürme kararı aldı. Bir yıl sonra Kay Sage, Roma’daki annesine yeniden katıldı.

İtalya’nın başkentindeyken genç kız özel sanat dersleri aldı. British Academy of Arts ve Scuola Libera delle Belle Arti’ye (Özgür Güzel Sanatlar Okulu) da katıldı. Ayrıca Roman Countryside grubunun Twenty-Five üyelerine düzenli resim seanslarında eşlik etti.

Yukarıda bahsedilen tüm eğitime rağmen Kay Sage kendini otodidakt ressamı olarak görüyordu.

Kariyeri

Sanat kariyeri ile ilgili olarak, ilk kişisel sergisini 1936’da İtalya’nın Milano kentindeki Galleria del Milione’de yaptı. Eski kocası Prens Ranieri di San Faustino’nun soyadıyla, arkadaşı Alman heykeltıraş Heinz’in heykellerinin yanında. Katherine, Henghes, halka geometriye dayalı ve mesafe ve perspektife odaklanan altı erken soyut tuvalini sundu.

Kay Sage

Bir yıl sonra, genç sanatçı İtalya’dan ayrıldı ve Paris’e geldi ve adını Kay Sage olarak değiştirdi ve sürrealizm ilkelerini benimsemeye başladı. 1938’de Salon des Surindependants’ta Henghes tarafından bu tarzda yapılmış bazı resimlerini sergilediği hareketle kişisel olarak tanıştırıldı. Başından beri, hiçbir zaman üst sınıf bir burjuva kadın olarak çevrede tamamen kabul edilmedi.

Advertisement
Amerika’ya Dönüş

İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle Sage, Amerika Birleşik Devletleri’ne geri döndü. Diğer sürrealistlerin çatışmadan kaçmalarına yardımcı olmak için Amerikan Büyükelçisi ve Fransız Eğitim Bakanı’nın desteğiyle Avrupa Kültürünü Koruma Derneği’ni kurdu. 1940 yılının Haziran ayında, eşi Tanguy’un Aralık ayında yaptığı gibi, New York’ta Pierre Matisse galerisinde ilk kişisel sergisi açtı. Ertesi yıl çift, Connecticut, Woodbury’ye taşındı. Sonraki on yılı iki önemli sergi izledi: 1942’de Andre Breton’un İlk Gerçeküstücülük Bildirileri sergisi ve ertesi yıl Peggy Guggenheim Bu Yüzyıl Sanatı Galerisi’nde 31 Kadın Sergisi düzenlendi.

1940 ile 1950’lerin ortası arasındaki dönem sanatçı için en verimli dönem oldu. Sanat tacirleri tarafından arandı, San Francisco’daki Legion of Honor Sarayı ve Washington, D.C.’deki Corcoran Gallery of Art gibi ünlü sanat mekanlarında düzenli olarak sergilendi ve birçok ödül aldı. Ancak, genellikle bağımsız bir ressam olarak değil, sanatçı Yves Tanguy’un karısı olarak kabul edildi.

Kay Sage

I Saw Three Cities

Savaştan sonra Sage artık meslektaşlarına yardım etmek zorunda kalmadı, bu yüzden hayır işleri yerine resim faaliyetlerine odaklandı. 1947’de New York City’deki Julien Levy galerisinde bir sonraki kişisel sergisi teklif edildi. Daha sonra, 1950’de gösteriden başlayarak galerisinde bir dizi kişisel sergiyle sanatçıyı temsil edecek başka bir galerist Catherine Viviano ile işbirliğine başladı. Yeni on yılın ortasında Sage, kocası Tanguy ile birlikte Connecticut’taki Wadsworth Atheneum’da sergi yaptı. Ancak ikisinin eserleri farklı odalarda sergilendi.

Bir yıl sonra Tanguy’un ölümünden sonra Kay Sage ciddi bir depresyon geçirdi ve resim faaliyetini azalttı. Hayatının son dönemini toplumdan uzakta geçirdi. Çalıştığı son projeler, Tanguy’un eserlerinin katalog raisonné’si ve 1957’deki ‘Demain, Monsieur Silbe’ (Yarın, Bay Silber) ve 1959’daki ‘Faut dire ce qui est’ (Kim olduğunu söylemeli) dahil şiir koleksiyonlarıydı. .

Hayattayken yaptığı çalışmaların son retrospektifi, ölümünden üç yıl önce Viviano Galerisi’nde yapıldı.


Leave A Reply