Bir Döneme İsmini Vermiş Kraliçe Victoria Hayatı ve Dönemi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Kraliçe Victoria kimdir? 63 yıl tahtta kalmış ve bir döneme de ismini vermiş olan Kraliçe Victoria’nın hayatı ve dönemi hakkında bilgiler.

Kraliçe Victoria

Kraliçe Victoria

 • Doğum: 24 Mayıs 1819, Kensington Sarayı, Londra
 • Ölüm: 22 Ocak 1901, Wight Adası Osborne House’da
 • Saltanat: 20 Haziran 1837 – 22 Ocak 1901
 • Takma Adlar: Avrupa’nın Büyükannesi, Bayan Brown
 • En çok bilinen: Birleşik Krallık’ı 63 yıldır yönetme

Prenses doğdu

Prenses Victoria Alexandria 24 Mayıs 1819’da Londra’daki Kensington Sarayı’nda doğdu. Babası Kent Dükü Edward, annesi Almanya Prensesi Victoria idi.

Victoria tam bir kraliyet hayatı yaşadı ve annesi çok koruyucuydu. Günlerinin çoğunu yetişkin öğretmenlerle geçiren ve gençken oyuncak bebeklerle oynayan diğer çocuklarla çok az teması vardı. Yaşlandıkça günlüğünde resim yapmak, çizim yapmak ve yazmaktan zevk alıyordu.

Tahtın Varisi

Victoria doğduğunda, İngiltere tacı için beşinci sıradaydı. Hiç kraliçe olamayacak gibi görünüyordu. Bununla birlikte, amcalarının birkaçının çocuk sahibi olamamasından sonra, mevcut kral William IV’ün tahtının varisi oldu.

Kraliçe Oluşu

Kral IV. William 1837’de öldüğünde, Victoria on sekiz yaşında İngiltere Kraliçesi oldu. Resmi taç giyme töreni 28 Haziran 1838’de gerçekleşti. Victoria iyi bir kraliçe olmaya ve İngiltere halkının monarşiye olan inancını yeniden tesis etmeye kararlıydı. Yaptığı ilk şeylerden biri babasının borçlarını ödemekti. İnsanlar onu en başından beri sevdiler.

Victoria bir ülkenin nasıl yönetileceği hakkında çok şey bilmiyordu, ancak o zamanın Başbakanı Lord  Melbourne iyi bir arkadaşı idi ve ona öğretmenlik yaptı. Lord Melbourne, Victoria’ya siyasi konular hakkında tavsiyelerde bulundu ve saltanatının başlangıcında onun üzerinde önemli bir etkisi oldu.

Advertisement

Prens Albert İle Evlenmesi

10 Ekim 1839’da Albert adlı bir Alman Prensi kraliyet mahkemesini ziyarete geldi. Victoria hemen aşık oldu. Beş gün sonra evlendiler. Victoria evlilik hayatının tadını çıkardı. O ve Albert’in önümüzdeki birkaç yıl içinde 9 çocuğu oldu. Albert de sırdaş oldu ve İngiltere siyasetinde sağlıklı bir şekilde yer alması konusunda yardımcı oldu.

Kraliçe Victoria Heykeli

Kraliçe Victoria Heykeli

Viktorya Dönemi

Victoria’nın saltanatı zamanı İngiltere için bir refah ve barış dönemiydi. Endüstriyel bir genişleme ve demiryolları inşa etme zamanıydı. O zamanki başarılardan biri 1851’deki Büyük Sergi idi. Londra’da dünyanın dört bir yanından birçok teknolojik sergiyi barındıran Crystal Palace adlı dev bir bina inşa edildi. Prens Albert planlamaya katıldı ve bu büyük bir başarı elde edildi.

Albert’in Ölümü

14 Aralık 1861’de Albert tifo hastalığından öldü. Victoria derin bir depresyona girdi ve tüm siyasetten çekildi. Birçok insanın yönetme yeteneğini sorguladığı bir noktaya geldi. Sonunda Victoria iyileşti ve İngiliz İmparatorluğu ve kolonilerine güçlü bir ilgi duymaya başladı. Hindistan’a özel ilgi gösterdi ve Hindistan İmparatoriçesi ünvanını kazandı.

Avrupa’nın Büyükannesi

Victoria’nın dokuz çocuğu Avrupa’nın pek çok yerinde kraliyet ailesine evlenmek üzere evlendi. Ona sık sık Avrupa’nın Büyükannesi denir çünkü Avrupa’nın hükümdarlarının çoğu akrabalarıdır. İlk oğlu Edward, peşinden kral oldu ve Danimarka’dan bir prensesle evlendi. Kızı Victoria, Almanya İmparatoru ile evlendi. Diğer çocuklar Rusya da dahil olmak üzere Avrupa’nın diğer bölgelerinden gelen kraliyet ailesinden insanlar ile evlendiler. 22 Ocak 1901’de öldüğü sırada otuz yedi büyük torunu vardı.

Kraliçe Victoria Hakkında İlginç Gerçekler

 • Adını annesinin yanı sıra Rusya İmparatoru I.Alexander’dan almıştır.
 • Victoria’nın en sevdiği evcil hayvanı, Dash adında bir spaniel cinsi köpeğiydi.
 • Kanada’daki Prens Edward Adası, Victoria’nın babasının adını aldı.
 • Büyürken “Drina” lakabıyla büyümüştür.
 • Victoria’ya bir gün on üç yaşındayken kraliçe olacağı söylendi. O da “İyi olacağım” diye cevap verdi.
 • 1887’de İngiltere saltanatının 50. yıldönümünü Altın Jübile olarak adlandırılan büyük bir parti ile kutladı.
 • 1897’de Elmas Jübile ile tekrar kutladılar.


Leave A Reply