Bira Nasıl Yapılır?

2

Bira nasıl yapılır. Biranın bira üretim yerlerindeki aşama aşama yapılması. Bir çeşitleri. Malt nedir ve nasıl elde edilir. Bira ve bira yapımı ile ilgili bilgiler. Bira çeşitleri.

Arpa ile şerbetçiotundan yapılan bira ancak mayalaşma devam ettiği müddetçe faydalanılabilen bir içkidir. Mayalaşması sona eren bira artık içilmez. Kimyasal özellikleri bakımından bira faydalı bir içkidir. İştah açar, idrar söktürür, harareti keser.

Advertisement
Biranın yapımında başlıca dört maddeden faydalanılır:

1 — Alkol şekline geçebilecek şekerli veya nişastalı maddeler (daha çok arpa nişastası)

2 — Acılık veren madde (Şerbetçiotu)

3 — Şekerli maddeyi alkol ve karbonik asite çeviren maya.

4 — Su. (Temiz, tatlı ve kireci az olmalıdır).

Advertisement
Bira Üretim Yeri

16. Yüzyıl Bira Üretim Yeri (Brewery)

Önce bu iş için kullanılacak arpa eleklerle temizlenir tanelerinin iriliklerine göre ayrılır. İyi biralık bir arpanın 100 litresi 66 kilodan yukarı gelmeli nişastası çok azotlu maddeleri az olmalıdır. Çoklukla iki sıralı arpa kullanılır.

Temizlenen bira 60 – 96 saat beton veya demirden yapılmış büyük kaplarda ıslatılır. Arpanın çimlenmesi için % 40-45 suya ihtiyacı vardır. Arpa taneleri yeter derecede ıslandıktan sonra ya mahzende ve ya yuvarlak demir kaplar içinde ıslak ve soğuk hava verilerek 17° nin altında çimlendirilmeye bırakılır. Çimlenme sırasında arpa tanesinden filiz çıkmaya başlar.

Malt Nedir?

Bu hale gelmiş olan arpaya “malt” adı verilir. Filizlerin uzunluğu ve şekli malt çeşidine göre değişir. Maltların kökçükleri ve tozları eleklerle temizlendikten sonra bir buçuk iki ay kadar dinlenmek üzere silolara kaldırılır. Böylece malt kurutulur sonra da değirmenlerde öğütülür. 75° ye kadar ısıtılır. Bu ısıtmada maltta bulunan diyastaz ve anzimler nişastalı maddeleri maltoz şekeri ve dekstrin halinde ayırır. Biraya köpük veren basit azotlu ve fosforlu maddeleri meydana getirirler. Bundan sonra filtrelerden süzülerek küspesi ayrılır.

10.000 kiloya 18-25 kilogram şerbetçi otu çiçeği katılarak 2 saat kadar kaynatılır. Şerbetçi otu çiçeklerindeki tanenli, reçineli ve hoş kokulu diğer maddeler arpa şırasına geçer. Kaynama sona erince arpa şırası, şerbetçi otu çiçeklerinden süzülerek ayrılır. Bu şıra büyük kaplarda 30-40 dereceye kadar kendi kendine soğumaya bırakılır. Sonra içinden soğuk su geçen boruların üzerinden geçirilerek sıcaklığı 5° düşürülür. Burada 1,5-2 ay kadar mayalandırılarak dinlendirilir. Bu zaman zarfında meydana gelen karbon gazı biranın içinde kalır ve biranın köpüğünü temin eder. Köpükler içilirken ferahlatıcı bir tesir yapar. Son bir defa daha süzülen bira fıçılara veya şişelere konur. Bu şişelerin camlarının koyu yeşil veya kahverengi olmaları gerekmektedir. Beyaz camlı şişeler ışığı içeriye geçirdikleri için mayalaşmaya tesir ederler ve biranın çeşnisini bozarlar.

Biranın bazı çeşitleri vardır. Başlıcaları şunlardır:

Siyah bira — Kaynatılırken içine ayrıca kahve gibi kavrulmuş siyah malt konularak elde edilen bir bira çeşididir.

Berlin birası — Arpa ve buğday maltlarından hazırlanır.Tadı ekşimsidir.

Advertisement

Aie birası — İngiltere’de yapılır. Şeker, mısır, pirinç ve bol şerbetçiotu ile hazırlanır. Açık renklidir.

Porter, Stout birası — Pirinç, mısır, şekerden yapılır. İçimi serttir.

Belçika biraları — Çimlenmiş buğday, yulaf ve kara buğday ile yapılır. Çok ekşi, sert ve acımsı bir tadı vardır.


2 yorum

Leave A Reply