Şerbetçi Otu Bitkisinin Faydaları

0
Advertisement

Şerbetçi otu nasıl bir bitkidir? Şerbetçi otu bitkisinin kullanım alanları, sağlık için faydaları nelerdir, hakkında bilgi.

Şerbetçi Otu Bitkisinin Faydaları

Şerbetçi otu bir dizi sağlık yararı olan bir bitkidir. Bitkinin dişi çiçekleri, sıklıkla artrit, fibromiyalji, uykusuzluk, diyabet ve menopoz semptomlarını tedavi etmek için kullanılır. Laboratuvar deneyleri ve hayvan araştırmalarından elde edilen bulgular, şerbetçi otuların sağlığın iyileştirici özelliklerine sahip olabileceğine işaret etse de, şerbetçi otunun insan sağlığına potansiyel faydaları konusunda yapılan araştırma sayısı azdır.

İşte şerbetçi otunun sağlık faydaları hakkındaki mevcut araştırmalardan bazı bulgular;

1) Menopoz

Test tüpü araştırması, 8-prenilnaringenin (şerbetçioda bulunan bir madde), bir fitoöstrojen (östrojenin etkisini taklit ettiği bilinen doğal bir kimyasal) olarak hareket edebileceğini göstermektedir. Menopoz sırasında östrojen düzeylerinin azaldığı bilinmektedir, bazı kadınlar menopoz semptomlarını yatıştırmak için şerbetçi otu alırlar. Gerçekten de, Maturitas dergisi tarafından 2006 yılında yapılan bir çalışma, günlük şerbetçi otu alımının menopoz semptomlarını (sıcak basması gibi) hafifletmesine yardımcı olduğunu bulmuştur. Çalışmaya 67 menopozal kadın dahil edildi; tedavi 12 hafta sürdü.

2) Uykusuzluk

Australian Family Physician’da 2010 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, şerbetçi otu uykusuzluğun tedavisinde etkili. Araştırmaya göre şerbetçi otu kullanılmasının uyku kalitesini artırdığı ve uykuya dalmak için gereken süreyi azalttığını bulundu.

Advertisement

Daha fazla Araştırma

Hayvanlar üzerinde ve kültür hücreleri üzerindeki testlerden elde edilen bulgulara göre, şerbetçi otu kanserin önlenmesi, şeker hastalığının tedavi edilmesi ve obezite riskinin azaltılması için doğal bir tedavi vaat etmektedir. Bununla birlikte, bu bulgular henüz klinik çalışmalarda araştırılmamıştır.

Uyarılar

Şerbetçi otu uzun süreli kullanımının güvenliği hakkında çok az şey bilinmektedir. Bununla birlikte, hormona duyarlı durumları (örneğin, bazı meme kanseri formları gibi) olan kişilerin şerbetçi otundan uzak (şerbetçiotu ‘estrojen benzeri aktivite nedeniyle) durmaları gerekebilir.

Takviyeler güvenlik açısından test edilmemiştir ve besin takviyelerinin büyük ölçüde düzensiz olduğu gerçeği nedeniyle, bazı ürünlerin içeriği ürün etiketinde belirtilenlerden farklı olabilir. Ayrıca, gebe kadınlarda, emziren annelerde, çocuklarda ve ilaç kullananlarda kullanımın güvenliği bilinmemektedir.

Şerbetçi otu kullanma

Sınırlı araştırmalar nedeniyle, şerbetçiotu takviyelerini, herhangi bir sağlık durumu için tedavi olarak tavsiye etmeye daha erken. Tedavide veya herhangi bir durumun önlenmesinde kullanılmayı düşünüyorsanız, olası riskleri ve faydaları değerlendirmek için doktorunuzla konuşun. Alternatif tedavinin tıbbi tedavi yerine kullanılmaması gerektiğini unutmayın.

Advertisement


Leave A Reply