Bişara Huri Kimdir?

0
Advertisement

Bişara Huri kimdir? Lübnan’lı devlet adamı Bişara Huri hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Bişara HuriBişara Huri; (d. 10 Ağustos 1890, Beyrut -ö. 11 Ocak 1964, Beyrut, Lübnan), Lübnanlı devlet adamıdır. 1943-52 arasında cumhurbaşkanlığı yapmıştır.

Yüksek düzeyde bir devlet görevlisinin oğlu olan Huri Paris’te hukuk öğrenimi gördü. Bağımsız Lübnan düşüncesinin kararlı bir savunucusu olarak, komşu Arap ülkeleriyle bir tür federasyon oluşturmaya karşı çıkmakla birlikte, yakın ilişkilerin kurulmasından yana bir tutum takındı. Hristiyan Lübnanlıların Arap milliyetçiliğiyle uzlaşma yolunu arayarak güçlü bir Lübnan’ın kurulmasında Müslüman Lübnanlıların desteğini sağlayabileceğini vurguladı.

Cevel Lübnan valiliğinde görev aldıktan (Şubat 1920) birkaç ay sonra yeni oluşturulan yönetim konseyine atandı ve 1922’ye değin bu görevde kaldı. Ardından yeniden avukatlık yapmaya başladı. 1926’da Edib hükümetinde içişleri bakanı olarak siyasete atıldı. Sonraki üç yıl içinde aralıklarla üç kez başbakanlık yaptı. 1926’da Emile Edde ile başlayan kişisel çekişmesi 1932’ye değin Lübnan’ın iç politikasına egemen oldu.

II. Dünya Savaşı sırasında İngiltere ile yakın ilişkiler kurdu. 1943’te tam bağımsızlığa geçiş için Lübnan’da genel seçimlere gidilmesi yolundaki kampanyaya öncülük etti ve cumhurbaşkanı seçildi. 1948’de bu göreve ikinci kez gelme olanağını sağlayan anayasa değişikliğini gerçekleştirerek ikinci seçimi de kazanmakla birlikte, yaygın muhalefet karşısında Eylül 1952’de çekilmek zorunda kaldı.

Advertisement

Leave A Reply