Biyoistatistikçi Nedir? Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Çalışma Ortamı

0
Advertisement

Biyoistatistikçi nedir? Biyoistatikçi ne iş yapar, nerelerde çalışır? Biyoistatikçilerin görev ve sorumlulukları nelerdir, çalışma ortamı

Biyoistatistikçi

Biyoistatistikçiler matematik, istatistik ve verileri biyolojiye uygular. Nasıl? Tıp ve tarım alanlarında sonuçlar çıkarmak için biyolojik araştırmaları sırasında topladıkları verileri toplayarak, analiz ederek ve özetleyerek.

Biyoistatistikçi

Herhangi bir araştırma ekibine önemli bir katkı sağlarlar ve genellikle çığır açan konular ve araştırmalarla ilgili makalelerin yazılmasına dahil olurlar.

Biyoistatistikçi ne iş yapar?

“Sigara içenlerin % 75’i akciğer kanseri geliştirir” gibi istatistikler ne zaman duyulsa, bir biyoistatistikçinin sıkı çalışmasının arkasında olduğundan emin olabilirsiniz.

Bu yüksek eğitimli kişiler, bozukluklar, hastalıklar veya diğer sağlık riskleri hakkında sonuçlara varmak için insanların, bitkilerin ve hayvanların sağlığını ve refahını etkileyen belirleyici faktörleri analiz eder ve inceler. Bu bilgilerle bir biyoistatistikçi, analizin bulgularına ve sayılarına dayanarak çeşitli tedavilerin etkilerini inceleyebilir.

Advertisement

Biyoistatistikçiler, belirli şeyler için risk faktörlerini belirlemek, hangi unsurların atılması ve hangilerinin dahil edilmesi gerektiğine karar vermek için çalışmalar tasarlar. Toplanan verileri gözden geçirirler ve verilerin bulguları hakkında çeşitli kurumlara veya işverenlere raporlar veya raporlar yayınlarlar.

Biyoistatistikçilerden bazen belirli tıbbi problemlerle ilgili faktörleri ve varsa bu problemler için belirli tedaviler için ne kadar risk olduğunu belirlemeleri istenir. Matematiği kullanarak, araştırmaları istenen biyolojik veya tıbbi durumun olası bir nedenini belirleyebilirler.

İlaç şirketleri, belirli bir ilacın insan popülasyonu üzerinde ne kadar etkili veya etkisiz olduğunu belirlemek için klinik çalışmaları sırasında biyoistatistik uzmanları kullanır. Yeni veri oluşturmanın yanı sıra, bir biyoistatistikçi bazen halk sağlığı politikalarını ve eğitimi şekillendirmek amacıyla olası sonuçları belirlemek için belirli bir konudaki mevcut verileri değerlendirecektir.

Biyoistatistikçiler genellikle bir deney yapılmadan önce gerekli verileri toplar, deneysel aşamada veri toplar ve deneyler bittikten sonra gerçek dünyadaki başarı veya başarısızlık düzeyini belirlemek için veri toplar.

Biyoistatistikçinin çalışma yeri nasıldır?

Biyoistatistik alanındaki bir kişi üniversitelerde, devlet kurumlarında, ilaç şirketlerinde, tıbbi şirketlerde ve tarım firmalarında iş bulacaktır. Genellikle haftada 40 saat, tipik ofis çalışma saatlerinde bir bilim insanı ekibinin parçası olarak çalışırlar. Diğer bilim insanlarıyla görüşmek için seyahat gerekli olabilir.

Advertisement


Leave A Reply