Biyolojik Savaş Nedir? Biyolojik Savaş Ajanları Nelerdir? Belirtileri Zararları

1
Advertisement

Biyolojik Savaş nedir, nasıl yapılır? Biyolojik savaş maddeleri ve genel özellikleri, ajanı tipleri, Tarihteki biyolojik savaşlar.

biyolojik silah

Kaynak : pixabay.com

Canlı mikropların insan, hayvan ve bitkilerde hastalık meydana getirmek veya ölüme yol açmak üzere kullanılmasına “biyolojik savaş” denir.

Biyolojik silah, atom bombası veya başka yakıp yıkıcı silahlar gibi binalara zarar vermez, onun hedefi doğrudan doğruya insan ve insanın besini bitkiler ve hayvanlardır. Biyolojik silahlar hem çok çeşitli olmaları, hem de etkilerinin ancak uzunca bir zaman sonra görülebilmesi bakımından, bir biyolojik savaşın başlayıp başlamadığını kestirmek oldukça güçtür.

Biyolojik savaş yoluyla değil bir milleti hatta bir şehri bile alt etmek imkansızdır, o yüzden modern silahlarla işbirliği yapıldığı taktirde başarılı olur. Biyolojik silahlar özellikle sabotaj hareketlerinde uygundur. Az miktarda biyolojik maddeyle düşmana çok büyük zararlar verilebilir.

Yiyecek maddelerine bulaştırılması daha sınırlı yerlere etki yapar. Su kaynaklarına bulaştırılması ise mikropların çok geniş ölçüde yayılmasına neden olur.

Biyolojik Savaş Ajanları:

“Kirli Düzine” (Dünya Sağlık Örgütüne göre 30 maddeden fazla)
Patojen Belirtileri
Bakteri Şarbon
Bacillus anthracis
Tam belirgin olmayan yorgunluk, kas ağrısı, ateş, kuru öksürük gibi belirtiler, ardından göğüs ağrısı, solunum darlığı, yüksek ateş, zatürree. Diğer formları: Intest./Cutan. ªarbon (BS Ajanı olarak değil)
Pnömonik Veba
Yersinia pestis
Akut: yüksek ateş, baş ağrısı, öksürük, kanlı balgam, kusma.Kan yoluyla yayılma:  kan zehirlenmesi, şok, menenjit
Tularemi
Francisella tularensis
(Tavşan Ateşi)
Ateş, titreme, baş ağrısı, kas ağrısı, karın ağrısı, kusma, ishal. Göğüs ağrısı, zatürree, cildi ülser. Genişlemiş lenf nodları.
Brucellosis
Brucella suis
Belirgin olmayan: Ateş, kırıklık, vücut ağrıları, ter, kas ve eklem ağrıları.Hepatosplenomegali
Q-Ateşi
Coxiella burnetii
Aşırı derecede bulaşıcı, karakteristik olmayan bir hastalık: şiddetli baş ağrısı, sırt ağrısı, yorgunluk, kilo kaybı
Glanders:
Burkholderia mallei
Burkholderia pseudomallei
Şiddetli hastalık, ateş, titreme, akciğer rahatsızlığı, iç organlarda apse (örn. karaciğer ve dalak)
Virüsler Çiçek Hastalığı
Variolavirus
Akut: Kırıklık, ateş, baş ağrısı, kusma. Eritematöz döküntü merkezi olarak gövdeye yayılır, hızlıca papül/ püstüler keseciklere doğru ilerler (merkezkaç şekilde dağılım). Püstüller → 8-14 gün sonra yara kabukları
Venet. Equine Enzephalitis
VEE-Virüsü
Akut: ateşli hastalık ve baş ağrısı, yorgunluk, ışık fobisi, bulantı, kusma, titreme, kırıklık (bacaklarda ve lumbosakral bölge)
Marburg-Ateş
(Viral hemorajikAteş)
Marburg-
Virüsü
Kırıklık, ateş, baş ağrısı, yüz ve göğsün yanması, konjunktival/cildi kanamalar, baş dönmesi, yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği, şok, ölüm
Toksinler Botulizm
Clostridium botulinum
Bulanık görüş, büyümüş göz bebekleri, ışık fobisi, konuşma/yutmada zorlanma, (şiddetli) kas felci
Ricin-Zehirlenmesi
Ricin
Ateş, göğüs sıkışması, bulantı, gastrointestinal rahatsızlık, solunum yetersizliği, akciğerde ödem
SEB-Zehirlenmesi
Staphylococcal-Toksin
Aniden ateş, titreme, öksürme, kusma, ishal. Yüksek düzeyde maruz kalındığında: septik şok

Tarihteki Biyolojik Savaşlar:

Eski devirlerde kolera veya vebadan ölenlerin cesetleri şehirlerin surlarından içeri atılır veya düşmen işgaline uğraması muhtemel yerlere bırakılırdı. Napoleon kuşattığı Mantua şehrini bilerek su baskınına uğratarak, burada sıtma salgını çıkarmaya böylece İtalyanları zayıflatmaya çalışmıştır. Avrupalı tüccarlar Kızılderililerin savaş gücünü azaltmak için çiçek mikrobu bulaşmış battaniyeleri burada dağıtmışlardır.

Advertisement

18. yüzyılda Londra’yı silip süpüren veba salgını 1664’de birkaç vaka ile başlamıştı. Hastalığın şehrin öbür ucuna bulaşması için aradan altı ay geçti. Hastalık ancak 1665 eylülünde en şiddetli halini almıştır. Bu salgında 70bin kişi öldü. 1947 yılında çiçekli bir adamın New York’ta birkaç gün dolaştığı tespit edilmiş, bunun üzerine çok kısa bir zaman içinde 6 milyon 350 bin kişi aşılanmıştı. Bunun sonucu olarak ancak 12 çiçek vakasına rastlandı.


1 Yorum

Leave A Reply