Biyom Nedir? Dünyanın Ana Biyomları Nelerdir? Biyomların Özellikleri Tablosu

0
Advertisement

Biyom nedir? Biyom çeşitleri nelerdir, biyomların özellikleri, yetişen bitki örtüsü ve hayvanlar tablosu, hakkında bilgi.

Dünya Biyom Haritası

Canlıların yeryüzüne dağılışını etkileyen faktörlere bağlı olarak farklı bitki ve hayvan topluluklarını barındıran bölgeler bulunur. Bu bölgelerde çeşitli özelliklere sahip pek çok ekosistem vardır. Benzer bitki ve hayvan topluluklarını barındıran bölgelere “biyom” adı verilir.

Her biyomun kendine özgü bitki ve hayvan türleri vardır. Karasal biyomlar genellikle orada hakim olan bitki örtüsüne göre (Savan biyomu, İğne yapraklı orman biyomu gibi…), su biyomları ise suyun özelliklerine göre (Deniz biyomu, tatlı su biyomları gibi) sınıflandırılır.

TUNDRA

Tundra, ağaçların en uzak sınırı ile kar veya buz, donmuş zemin ve düşük sıcaklıklar bölgesi arasında yer alır; aynı zamanda yüksek dağlarda (alpin tundra) kereste hattının üzerinde oluşur. Tundra belki de tüm biyomların en dinamik ve aşırı mevsimsel ve günlük mikro iklim değişikliklerine ve sonuç olarak toprakta çok fazla donma etkisine sahip olanıdır. Bitki örtüsü düşük, cüce ve genellikle mattır ve büyük oranda ot ve saz içerir.

Tundra

Kaynak: pixabay.com

Alp tundrasında yaz güneşi yoğun ve ultraviyole açısından zengindir, rüzgarlar hakimdir ve yağışlar oldukça değişkendir; yılın geri kalanında yağış esas olarak kar şeklindedir ve kar birikimi desenleri bitki örtüsü desenini güçlü bir şekilde etkiler.

Advertisement

Kuzey Kutbu ve Antarktika’da büyüme mevsimi kısadır ve yaz ışığı süreklidir. Toplam kar yağışı düşüktür, ancak yüzey kışın çoğunda karla kaplıdır. Arktik bitki örtüsü yüzeyi, zemine inen devasa dikey buz kamalarının bir sonucu olarak oluşan çokgen desenlerden oluşan bir mozaik ile karakterize edilir. Kuzey Kutbu tundrasında, karibu (Avrasya’da ren geyiği), misk öküzü, kutup tavşanı, kutup tilkisi, kutup baykuşu, lemming, ptarmigan ve diğerleri dahil olmak üzere birçok hayvan yıl boyunca aktif kalır. Dipterous böcekler ve larvaları, Kuzey Kutbu’nda ot tüketicileri olarak özellikle önemli bir rol oynamaktadır. Kuzey Kutbu’nda toplam bitki ve hayvan türlerinin sayısı nispeten çok azdır, kısa yaz aylarında Kuzey Kutbu’nu ziyaret eden göçmen kuşların sayısı oldukça fazladır.

KUZEY İNGİLİZ ORMAN

Kuzey iğne yapraklı veya boreal ormanlar, tundranın hemen güneyinde Kuzey Amerika ve Avrasya’da geniş kuşaklar halinde uzanan yaprak dökmeyen ağaçlardır. Kanıtlar, kuzey ormanının kuzey sınırının, yaz aylarında arktik hava kütlesi yörüngelerinin güney sınırıyla çakıştığını gösteriyor. Kuzey iğne yapraklı doruk ormanı, ladinler, köknarlar, çamlar ve yer yer demirhindi ve baldıranlarla karakterizedir. Bölgenin iklimi, alpin tundranınkinden sadece biraz daha az şiddetlidir. Yangınları takiben, bitki dizisi çimenlerden eğrelti otuna, yaban mersini ve kavak ve huş ağaçlarına kadar uzanır. Göller ve bataklıklar, iğne yapraklı orman biyomunda bol miktarda bulunur ve kendi içlerinde benzersiz ekosistemleri temsil eder.

orman

Kaynak: pixabay.com

Tundranın aksine, yaprak dökmeyen ormanın birincil verimliliği yüksektir ve bu nedenle dünyanın en büyük kereste üreten bölgelerinden biridir. Kuzey Amerika’nın batı kıyısı boyunca, Puget Sound civarında, kuzey iğne yapraklı orman yüksek yağışa sahiptir, sis tarafından büyük ölçüde artar ve burada batı baldıran otu, batı arborvitae, büyük köknar ve Douglas köknarını buluruz .

Yüksek nem nedeniyle, ormandan evapotranspirasyon düşüktür ve yeterli güneş ışığı mevcut olduğu sürece büyüme boldur. Güney kıyısı boyunca Kaliforniya’ya doğru, sekoya ormanları hakimdir; ve kuzeyde Kanada ve Alaska kıyılarında, Sitka ladinleri yaygındır.

Kuzey iğne yapraklı biyomunun hayvanları arasında geyik, geyik, ayı, kar ayakkabılı tavşan, vaşak, vaşak, sincap, sincap, köstebek, kır faresi, orman tavuğu, bülbül, siskin, çapraz fatura, ağaçkakan, ötleğen ve göçmen kuşlar bulunur. Bazı hayvanlar orman tabanındaki geniş yapraklı çalıları ve otları yerken, diğerleri yiyecek için kozalaklı tohumlara bağımlıdır.

ılıman yaprak döken orman

Ilıman yaprak döken orman biyomu, daha ılıman bir iklim bölgesini kaplar. Yazları ılık, kışları soğuk, yağışların bol ve eşit dağıldığı bir bölgedir. Yapraklar sonbaharda ağaçlardan düştüğü için, yaprak döken ormanın alt yapısı, ilkbaharda çiçek ve meyve veren, iyi gelişmiş bir bitki ve çalı tabakasına sahip karmaşık bir floraya sahiptir.

Advertisement

Kuzey Amerika’nın yaprak döken ormanları, kuzey orta bölgenin kayın-akçaağaç, Wisconsin ve Minnesota’nın kayın-iğde, orta ve güney bölgelerin meşe-hickory ve karışık yaprak döken orman türü gibi birçok önemli alt bölüme sahiptir. Appalachian dağları. Kuzey iğne yapraklı orman ile ılıman yaprak döken orman arasında, genellikle yerel edafik (toprak tipi) durumun doruk topluluk tipini belirlediği birçok karışık bitki örtüsü bölgesi vardır. Bu ormandaki hayvanlar arasında geyik, ayı, sincap, tilki, vaşak ve vireo, odun ardıç kuşu, püsküllü baştankara, fırın kuşu, ağaçkakan ve ötleğen gibi birçok kuş bulunur.

HER YEŞİL ORMAN

Geniş yapraklı yaprak dökmeyen orman, ılıman yaprak döken ormanın güneyinde yer alır. Bu bölgede yağış boldur ve sıcaklıklar kışın kuzeye göre daha sıcaktır. Kuzey Amerika’da öncelikle Florida ve Körfez ve Atlantik kıyılarındaki bölümlerle sınırlı olan yaprak dökmeyen ormana hakim olan bitkiler, canlı meşeler, manolyalar, koylar, kutsal bitkiler, incir, palmiyeler, asmalar ve epifitlerdir (nem ve besin alan bitkiler). havadan ve yağmurdan ve genellikle diğer bitkilerde yetişirim). Bitkilerin bir kısmı tropikal türlerle ilgili olsa da, bölgede bulunan kuşların veya memelilerin hiçbiri tropikal kökenli değil, bu da Florida’nın güneye kolay bir kara köprüsüne sahip olmadığını gösteriyor.

ILIMAN ÇAYIR

Ilıman çayırlar, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada, Uruguay, Arjantin ve Rusya’nın bozkırlarının I orta kısmının geniş bir alanını kapsar. Yılda 30 ila 10 inç (75-25 cm) arasında orta ila düşük yağış alan, sürekli rüzgar alan bir bölgedir. Bu bakımdan çayırlar, aynı zamanda düşük yağışa ve mevcut nemi sınırlayan donmuş topraklara sahip olan soğuk tundradan çok da farklı değildir. Çayır biyomu, yağış miktarına bağlı olarak uzun otlar, karışık çimenler, kısa çimenler ve demet-çim çayırları alanlarına ayrılır. Otlaklar genellikle yaz ve sonbaharda çok kuru hale gelir ve bazı otların kökleri 1,8 metre veya daha fazla nemi arayan toprağa nüfuz eder.

Dağ Çayırları

Büyük bluestem, bufalo otu ve buğday çimi gibi bazı otlar, toprağı bağlamaya yardımcı olan bir köksap ağına sahiptir. Küçük bluestem, Haziran otu ve iğne otu kümeler halinde büyür. Çeşitli otlar ilkbahar, yaz veya sonbaharın farklı zamanlarında büyüyerek birbirleriyle rekabet eder. İğne otu, buğday otu ve mavi otu ilkbaharda erken büyür ve yaz başında tohum verir, sıcak havalarda yarı uykuda kalır, ancak sonbaharda büyümeye devam eder. Bluestems, bufalo otu ve grama otu yaz boyunca büyür. Çayır biyomunun gerçek göstergeleri, devedikeni, tumbleweed ve ayçiçeği gibi bazı otlardır.

Çayırların hayvanları, bufalo veya antilop gibi koşan ve kümelenen tipte veya yer sincapları, çayır köpekleri ve gophers gibi oyuk açan tiptedir. Kuzey Amerika otlaklarının kuşları çayır tavukları, çayır kuşları, uzun mahmuzlar, boynuzlu toygarlar ve kemirgen yiyen şahinlerdir.

Batı Kansas ve doğu Colorado’nun yüksek ova otlaklarında doğal olarak bulunmayan kuşlar da dahil olmak üzere birçok hayvan, insan faaliyetleri nedeniyle artık orada bulunuyor. Opossum, rakun, kardinal ve diğerleri, tahıl tarlasından tahıl tarlasına ve çiftlik havuzundan çiftlik havuzuna geçmeyi ve dolayısıyla bir zamanlar Kuzey Amerika’nın yüksek ovaları olarak adlandırılan “büyük Amerikan çölünü” geçmeyi kolay buluyor.

SAVANNA

Savana

Tropikal savan, yıllık yağış miktarı 40 ila 60 inç (1.0-1,5 metre) olan ve yangınların sık olduğu belirgin bir kurak mevsime sahip sıcak bölgelerden oluşan bir otlaktır. Yangınlar, ovanın çimenlerde korunmasında önemli bir faktördür; çalıları yakarlar, böylece besinleri toprağa geri döndürürler ve çimenlere daha fazla ışık verirler. (Ateş, Kuzey Amerika otlaklarının korunmasında birçok insanın düşündüğünden daha önemli bir rol oynamış olabilir.) Afrika savanının dağınık ağaçları akasyalar, baobab ağaçları, sütleğen ve palmiyelerdir. Uzun boyunlu zürafa, bölgenin otlarında gezinen antilop, antilop ve zebra ile rekabet etmemek için bu uzun ağaçlarla beslenmek üzere evrimleşmiştir. Aslanlar, sırtlanlar ve diğer hayvanlar, otlayan hayvanlarla beslenir ve bu ekosistemdeki besin zincirinin en üstünde yer alır.

ÇÖL

çöl resmi

Kaynak: pixabay.com

Dünyanın çölleri genellikle yıllık yağışın 25 cm’nin altında olduğu yerlerde meydana gelir. Çöl alanlarında üç tür bitki bulunur: en kurak mevsimde uykuda olan ve yağışlı mevsimde büyüyen yıllık bitkiler; su depolayan kaktüsler ve sütleğen gibi sulu meyveler; ve kuru mevsimde dökülebilen küçük, kalın yapraklı çalılar. Amerikan çölündeki bazı bitkiler arasında kreozot çalısı, adaçayı, dikenli armut , saguaro ve palo verde bulunur. Çöl sürüngenleri ve böcekleri, kalın, geçirimsiz bir cilt veya mumlu yüzeyler tarafından aşırı nem kaybından korunur. Öğlen sıcağında, çöl sürüngenleri çoğunlukla bir bitkinin gölgesinde kalır, kemirgenler daha soğuk zemindeki yuvalarda kalır ve çöl kuşları büyük saguaroların içinde kalır.

ÇAPARRAL

Chaparral, genellikle çöle bitişik olan bodur ağaçlar ve çalılardan oluşan bir bölgedir. Yazları sıcak ve kurak geçen bir bölgedir. Bununla birlikte, yeterli kış yağışı vardır. Bölgenin tipik ağaçları ve çalıları – chamiso ve manzanita – sert, kalın yaprak dökmeyen yapraklara sahiptir. Katır geyiği ve birçok kuş, her mevsim yemek yerken orada bulunan odun fareleri, sincaplar, kertenkeleler, wrentits ve towhees’e ek olarak, yağışlı mevsimde chaparral’da yaşar.

Advertisement

TROPİKAL YAĞMUR ORMANI

Tropikal yağmur ormanı, ekvatorun yakınında, yıllık yağışın 80 ila 90 inç’i (2,0-2,3 metre) aştığı alçak bölgeleri kaplar. Genellikle bir veya daha fazla kurak dönem vardır ve kurak dönemler uzunsa, yaprak dökmeyen orman yaprak döken hale gelir. Tropikal yağmur ormanlarında bulunan hayvan ve bitki türlerinin sayısı muhtemelen dünyanın herhangi bir yerinden daha fazladır.

Amazon Nehri

Ağaçlar, gövdelerine tırmanan birçok sarmaşıkla ve yerden yüksekte uzanan uçsuz bucaksız kanopinin ortasında büyüyen çok sayıda epifitle uzundur. Kanopide çok sayıda farklı hayvan türü yaşar. Ancak yağmur ormanlarının karanlık iç kısmı nispeten açık ve daha az hayvanla dolu olma eğilimindedir. Ağaçların sığ kökleri vardır; besinlerin devir hızı hızlıdır; ve yağmur ormanı yüksek verimliliğe sahiptir.

Çoğu zaman, yağmur ormanlarının yerini ekili tarlalar aldığında, verimlilik düşer ve arazi hızla bozulur. Yağmur ormanları için tipik olan lateritik toprak (kaya çürümesiyle oluşan ve yüksek oranda demir oksit ve alüminyum hidroksit içeriğine sahip kırmızımsı topraklar) güneşte sülükleşir ve tuğla gibi sertleşir ve ne orman ne de ekinler büyümez.

BİYOM BİTKİ ÖRTÜSÜ HAYVANLAR
Tropikal yağmur ormanları Sürekli yeşil kalan, yayvan yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlar, otsu ve kısa boylu bitkiler Fil, şempanze, orangutan, yarasa, kartal yılan, kertenkele, kurbana, antilop, kaplan, jaguar, leopar, yılan, diğer kuş türleri, kelebek türleri, böcek türleri
Savan Yüksek boylu otlar, yer yer ağaçlar, çalılar Zebra, zürafa, babun, aslan, çita, Afrika vahşi köpeği, bizon, firavun faresi, deve kuşu, timsah, geyik, antilop
Çöl Su tutabilen bitkiler (kaktüs vb.), çalılıklar Deve, yılan, kertenkele, örümcek, yarasa, yer sincabı, akbaba, karınca, çöl kurbağası, bazı böcek ve kuş türleri
Ilıman,  yaprak döken ormanlar Sonbaharda yapraklarını döken ağaçlardan oluşan ormanlar, orman altı florası Kartal, ayı, sincap, fare, gelincik, samur, sansar, karaca, geyik, çakal, köstebek, kurbağa, timsah, sürüngen, kuş ve böcek türleri
Ilıman çayırlar Çeşitli otlar (step, çayır, preri) ( Lama, bizon, antilop, zebra, zürafa, fil, geyik, kanguru, yırtıcı kuşlar, bufalo, yabani at
Çalılık Çalılık ve bodur ağaçlar Çakal, yabani koyun, keçi, tavşan, kurt, çalı kuşu, tilki, puma, kokarca, böcek ve kuş türleri
İğne yapraklı ormanlar Tayga, boreal ormanları Samur, vizon, vaşak, kunduz, geyik, ayı, tilki, kartal, kurt, baykuş, su samuru, kar tavşanı, kutup porsuğu, kuş ve böcekler
Tundra Ağaçsız kaya yosunları likenler, otlar ve bazı küçük çalılar Kutup tilkisi, ren geyiği, tilki, kar kuşları, misk öküzü, boz ayı, kutup ayısı, karibu, palyaço ördek, bazı kuş ve böcek türleri (yaz dönemi)
Deniz biyomları Bitkisel planktonlar Çeşitli balık türleri, midye, yengeç, balina, yunus, deniz anası, ahtapot, deniz yıldızı, hayvansal plankton vb.
Tatlı su biyomları Saz, kamış, nilüfer gibi bitkiler ve bitki planktonları Balıklar, kurbağalar, bazı böcek türleri, solucanlar, yumuşakçalar
Kutuplar Bitki örtüsü yok Kutup ayısı, kutup tilkisi, penguen, fok
Dağ biyomu Dikey yönde değişen iğne yapraklı orman, bitki örtüsünden yoksun alan Kartal, dag keçisi, tibet öküzü (yak), kar tavşanı, yırtıcı hayvanlar


Leave A Reply