Böbrek Hastalığı ve Obezite Arasındaki Bağlantı Nedir?

0
Advertisement

Obezite nedir? Böbrek hastalıkları ile obezite arasında nasıl bir ilişki bulunmaktadır? Obeziteden kurtulmak ve obez olmamak için öneriler.

Fazla kilolu olmak, diyabet, kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon, böbrek hastalığı ve çok daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi sağlık sorunu geliştirme riskini artırabilir.

2025 yılına kadar, obezite dünya çapında erkeklerin% 18’ini ve kadınların% 21’ini etkileyecek. Bazı ülkelerde, obezite yetişkin nüfusun üçte birinden fazlasında zaten mevcuttur ve genel olarak kötü sağlığa ve yüksek yıllık tıbbi maliyetlere önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır.

Obezite İle İlgili Afişler - Sloganlar

Obezite nedir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) aşırı kilo ve obeziteyi “sağlığı bozabilecek anormal veya aşırı yağ birikimi” olarak tanımlamaktadır.

Obezite tanımları çoğunlukla Vücut Kitle İndeksine veya BMI’ye dayanır (BMI = kg cinsinden ağırlığın m2 cinsinden boy karesine bölünmesi). Yetişkinlerde, 18,5 ile 25 kg / m2 arasındaki BMI, WHO tarafından normal ağırlık, 25 ile 29,9 kg / m2 arasında bir BMI aşırı kilolu ve 30 kg / m2’den fazla bir BMI obez olarak kabul edilmektedir.

Advertisement

Çocuklarda ve yetişkinlerde farklı kesme noktalarının kullanılabileceğine dikkat etmek önemlidir.

Dünya Obezite Federasyonu web sitesinde obezitenin nasıl ölçüldüğüne dair daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Böbrek Hastalığı ve Obezite arasındaki bağlantı nedir?

Böbrek hastalığının, diyabet ve hipertansiyonu olanlar da dahil olmak üzere obez kişilerde gelişme olasılığı daha yüksektir.

Ek olarak, dolaylı bir neden olarak obezite, başlıca KBH risk faktörleri – tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon riskini artırır. Doğrudan bir neden, obeziteden etkilenen bireylerde artan vücut kitle indeksinin (BMI) metabolik taleplerini karşılamak için böbreklerin normal seviyenin üzerinde filtreleme yaparak daha fazla çalışması gerektiği zaman olabilir. Normal işlevdeki bu artış, uzun vadede KBH geliştirme riskinin daha yüksek olmasıyla da ilişkilidir.

Dünya Böbrek Günü Nedir? Amacı ve Hedefleri Nelerdir?

Kaynak : pixabay.com

Aşırı kilolu veya obez kişiler, normal kilolu kişilere kıyasla, Son Aşama Böbrek Hastalığı (ESKD) geliştirme şansı 2 ila 7 daha fazladır. Obezite, hem tip 2 diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalığını artırarak dolaylı olarak KBH’ye yol açabilir, hem de böbreklerin iş yükünü ve diğer mekanizmaları artırarak doğrudan böbrek hasarına neden olabilir.

Fazla kilodan muzdarip kişiler de, aniden gelişen ciddi bir durum olan Akut Böbrek Hasarı (AKI) riski altındadır, genellikle kısa sürer ve altta yatan neden tedavi edildikten sonra tamamen ortadan kalkabilir, ancak uzun süre de olabilir. hayat boyu problemlerle kalıcı sonuçlar.

Advertisement

Obezite önlenebilir ve / veya tedavi edilebilir mi?

Çoğu durumda obezite önlenebilirken, aynı zamanda tedavi edilebilir. Genellikle sorun yaşam tarzı değişiklikleri ile çözülebilir, ancak bazen hasta kilo vermek için tıbbi yardıma ihtiyaç duyabilir.

Fazla kiloluysanız, vücut ağırlığınızın% 5’i kadar az bir kısmını kaybetmek, çeşitli hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilir. Haftada 1 ya da 2 kilodan fazla olmayan yavaş ve sabit kilo kaybı, kilo vermenin en güvenli yoludur.

Güvenli ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenin (mümkün olduğunda) bazı örnekleri şunlardır:
  • Haftada en az 300 dakika fiziksel aktivite
  • Haftada en az iki kez kas güçlendirme egzersizi (şınav veya mekik gibi)
  • Sağlıklı beslenme ve porsiyon kontrolü
  • Bazı durumlarda, obezite (kilo verme) ameliyatı bir seçenek olabilir.
Fazla kilo ve obeziteyi önlemek için üç basit adım atmalısınız:
  1. Toplam yağ ve şekerden enerji alımını sınırlayın;
  2. Taze meyve ve sebze tüketimini artırın
  3. Düzenli fiziksel aktivite yapın (çocuklar için günde 60 dakika ve yetişkinler için haftaya yayılmış 150 dakika)

2017’de Dünya Böbrek Günü’nün teması “Böbrek Hastalığı ve Obezite” idi. Geçmiş kampanya malzemelerini burada bulabilirsiniz. Dünya Obezite Federasyonu ile ortaklaşa, Dünya Böbrek Günü ortak bir pozisyon oluşturdu; belge böbrek hastalığı, obezite ve bunların ilişkileri hakkındaki bazı önemli verileri özetlemekte ve hükümetlerin ve politika yapıcıların obezite ve böbrek hastalığının önlenmesini artırmak için uygulaması gereken birkaç toplum temelli politika ve stratejiyi içermektedir.


Leave A Reply