Boris Pasternak Kimdir? Hayatı Eserleri Doktor Jivago Hakkında

0
Advertisement

Boris Pasternak kimdir ve ne yapmıştır? Boris Pasternak hayatı, biyografisi, eserleri, kitapları ve Doktor Jivago hakkında bilgi.

Boris Pasternak

Boris Pasternak

Boris Pasternak; Rus şair ve yazardır (Moskova 1890-Moskova/Peredelkino 1960).

Resim çalıştı, müzikle ilgilendi. Moskova Universitesi’nde Felsefe Bölümü’ne yazıldı (1909), aynı konuyu bir süre de Almanya’daki Marburg Universitesi’nde izledi (1912). Bir İtalya gezisine de fırsat bularak yurduna döndüğü zaman yüksek öğrenimini Moskova Üniversitesi’nde tamamladı (1913), o günlerin moda akımı olan Fütüristlerin (Gelecekçiler) arasına katılarak ilk şiirlerini yazmaya başladı (1914). Yaygın bir etki sağlayan kitabı Sestra Moya Jizn (Kızkardeşim Yaşam) 1922’de çıktı.

Bireyliğinin özgürlüğünü savunmayı elden bırakmayan Pasternak’ın şiirleri, toplumsal sorunları değil insanın kişisel hak ve mutluluk olanaklarını işleyen, doğa sevgisini dile getiren, toplum dışı diye de nitelenebilecek ürünler birikimiydi. Bu eksikliğini ikinci dönem kitaplarında gidermeye, destansı özellikler taşıyan şiirlerinde kendisinin dışına taşmaya çalıştı. Leitenant Schimdt (Teğmen S.) ile Devyat’sot-Pyatyi God 1905 Yılı) 1927. Kişiliğinin baskın eğilimleri onu yeniden lirik örneklere çekince ünlü derlemesini çıkardı: Vtoroe Ruzdenie (İkinci Doğum) 1932. Sovyet Devrimi’ne ve yönetimine karşı hiçbir eyleme katılmamış olmakla birlikte yaşanan bütün bu olayların tek tek insanlara özgürlük ve mutluluk getirmemiş olduğunu görmenin gönül kırıklığıyla bir süre susmayı yeğledi. Partinin sanata karışmasını bu suskunluğuyla karşıladı.

Özyaşam öyküsü sayılabilecek eserinde de belgesel değerde eleştiriler ortaya koydu: Okhranaya Gramota (Gezi İzni Belgesi) 1931. Şiirlerini daha da yalınlaştırarak klasik değerlere doğru yaklaştı, özel beğeni ve varlığını belirlemiş oldu. Ne Rannih Poezdab (Erken Trenler) 1943, Zamnoy Prostor (Yeryüzü Enginliği) 1945. Adını dünyaya yayan olay, yurdunda basılmasına olanak tanımayan, özyaşamsal öğeler de taşıdığı için bir yerde devrim yıllarının olaylarını da içeren, bir büyük aşk öyküsü izinde gelişirken savaş yıllarında yitirilen bütün insanca değerlere bir ağıt niteliği taşıyan Doktor Jivago romanının İtalya’da basılması oldu (1957). Hızla birçok dile çevrilen eser, SSCB’nin içyüzünü eleştiren bir belge niteliğinde nitelenerek dünya kamuoyunu bu konuya çevirdi, Pasternka’a, yurdundaki her çeşit baskı yüzünden, geri çevirmek zorunda kalacağı Nobel Edebiyat Ödülü’nü getirdi (1958). O günden sonra da başka eseri ortaya çıkmadı.

Advertisement

Doktor Jivago

Doktor Jivago, özyaşamsal özellikleri ağır basan roman; devrim öncesi yılların gençlik ilişkileriyle başlar; hekimlik öğrenimi, evlilik, cephelerde sağlık çalışmaları, yurtlukta yerleşme, ikinci aşk ilişkisi, ayrılık, kavuşma gibi yaşam aşamalarıyla Yuri Andreyeviç Jivago’nun yazgısını izler. Lara ile sevişmesinin etkili bölümlerine yer verir. Bir ömürlük zaman içinde bir toplumun geçirdiği devrim değişikliklerini sergileyen eser, bağımsız ve duyarlı bir sanatçı ruhunun izlenimleriyle toplum eleştirisini içerir. David Lean yönetiminde çevrilen film (1966) dünya çapında ilgi gördü.


Leave A Reply