Boyotya (Boeotia) Nerededir?

0
Advertisement

Orta Yunanistan’da bir bölge olan Boyotya ya da başka bir yazılışı ile Boeotia ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Boyotya (Boeotia)

BOYOTYA (BOİOTİA), Orta Yunanistan’da bölge. İÖ 5 ve 4 bine kadar çıkan eski bir kültüre sahiptir. Ayrıca renkli bezemeli vazolarıyla dikkati çeken Sesklo kültürü bu bölgede de görülür. 3. bin yılının sonuna doğru Boyotya Bölgesi taş çağından çıktı, bakır çağına girdi. Yunanistan’a bu maden kültürünü getirenlerin Anadolulu oldukları sanılır. Daha sonra bölge Aka kültürünün etkisinde kaldı.

Mikenai, Aka kültürünün en önemli merkezlerinden biridir. Boyotya tüm Yunanistan gibi Akalardan sonra Dorların etkisine girdi.

Boyotya, denize açık ve ekonomik durumu oldukça yüksek bir bölge olmasına karşın tarımsal bir bölge olarak kaldı. Hesiodos ve Pindaros gibi şairlerin yetiştiği bölgenin önemi, İÖ 500’lerden sonraki Pers Savaşları ile arttı. Persler İÖ 480’deki Termopilai Savaşı ile Boyotya Bölgesi’ni işgal ettiler. Spartalılar da zaman zaman bölgeyi istila ettiler. İÖ 382’de Spartalıların işgal ettiği Tebai Kenti’nin kalesi Kadmeia’yı Boyotyalılar işgalden kurtardı. Boyotya’nın bu başarısı üzerine Tebai Kenti’nin kalesi Kadmeia’yı Boyotyalılar işgalden kurtardı. Boyotya’ nin bu başarısı üzerine Tebai Kenti, öteki Boyotya kentleriyle birleşerek bölgeyi egemenliği altına aldı.

Advertisement

Leave A Reply