Brokolinin Cilde Faydaları, Cilt ve Tırnak Bakımı İçin Brokolinin Etkisi

0
Advertisement

Brokoli cilt güzelliği için nasıl kullanılır? Brokolinin cilde olan faydaları ve yaşlanmaya etkileri nelerdir, maddeler halinde.

Brokolinin Cilde Faydaları

Brokolide bulunan antioksidanlar cilt sağlığını iyileştirir ve yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olur. Sebzede bulunan C vitamini, sonuçta cildi gençleştirecek şekilde kollajen üretimine yardımcı olur.

genç cilt

Kaynak: pixabay.com

Cilt Sağlığını İyileştirir

Brokoli, glukoraphanin adı verilen, sulforafana dönüştürülen, cilt onarımına yardımcı olan ve sağlıklı bir cilde neden olan bir madde içerir. Böylece, brokoli tüketmek cildinizi yenilenmesini hızlandırır ve cildinize doğal bir parıltı verir.

Çalışmalar, brokolinin ekstraktlarının UV ışınlarından kaynaklanan deri hasarına ve kansere karşı korunduğunu gösteriyor.

Brokolideki A ve C vitaminleri de cildin sağlıklı olmasına katkıda bulunur.

Yaşlanmayı Yavaşlatır

Nikotinamid mononükleotidi (NMN) adı verilen brokoli bileşiminin anti-aginge faydaları olduğu bulunmuştur. NMN, metabolizma için önemli olan başka bir bileşik üretir – bu bileşik vücudumuzdaki enerjiye yakıt sağlar ve yaşlanmayla ilişkili bazı işaretleri ortadan kaldırır.

Advertisement

Ve sebzedeki C vitamini, yaşlanmayı hızlandıran serbest radikallerle savaşır. C vitamini aynı zamanda kollajen üretimine katkıda bulunur, bu da cildin esnekliğini geliştirir ve kırışıklıkları azaltır.

Brokoli, cildi cilt kanserine karşı korumakta genellikle güneş kreminden bile daha iyidir. Aslında, banyodan önce cildinize brokoli özütü sürebilirsiniz. İçindeki sulforaphane cildiniz üzerinde harikalar yaratır. (Çok hassas cildi olanlar için alerji yapabilir)

brokoli

Kaynak: pixabay.com

Cildi Besler

Brokolide bulunan vitaminler, mineraller, antioksidanlar, bitki besinleri, diyet lifi vb. Gibi birçok besleyici cildimizi de besler.

Bu sebzede bulunan antioksidanlar, cilt hücrelerimizi serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasardan korur ve böylelikle ince çizgiler, kırışıklıklar vb. Gibi çeşitli yaşlanma belirtilerini azaltmada yardımcı olur.

Buna ek olarak, aynı zamanda sistemimizden toksinlerin atılmasına yardımcı olan iyi bir diyet lifi kaynağıdır ve sistemimizde daha az toksin olması cilt sağlığımıza olumlu olarak yansır. İyi beslenmiş bir cildin egzama, sedef hastalığı, vs. gibi cilt problemleri geliştirme olasılığı daha düşüktür ve aynı zamanda cildimizi yumuşak, esnek ve parlak tutmaya yardımcı olur.

Akne Tedavisinde Yardımcı Olur

Akne, tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen büyük bir cilt sorunudur. Esas olarak, cildimizin gözeneklerinin kir ve safsızlıklarla tıkanmasından kaynaklanır.

Advertisement

Düzenli olarak brokoli yemek, akne ve sivilce gibi cilt problemlerini tedavi etmek için çok yararlı olduğu bulunmuştur.

Brokolinin bu yararı temel olarak vitaminler, mineraller, antioksidanlar, diyet lifleri gibi çeşitli bileşiklerin varlığından kaynaklanmaktadır.

Brokolide bulunan antioksidanlar karaciğer ve böbrekler gibi hayati organlarımızı serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasardan korur ve optimum performans göstermelerini sağlar.

Karaciğerin temel bir işlevi toksinlerin sistemimizden uzaklaştırılmasıdır ve brokoli karaciğerin görevini yapmasına yardımcı olur. Brokolide bulunan çinko ve diğer besinler cildimizin sağlıklı kalmasında ve sivilce riskini azaltmada önemli rol oynamaktadır.

brokoli

Kaynak: pixabay.com

Kolajen Üretimini Artırır

Düzenli ve ılımlı bir şekilde brokoli tüketmek vücudumuzdaki kollajen üretimini arttırmada çok faydalı bulunmuştur.

Kolajen, eklemler gibi bağ dokularda ve ayrıca kemikler, tendonlar, kıkırdaklar, tırnaklar, dişler, vs. gibi bol miktarda bulunan önemli bir proteindir.

Cildimize şekil ve esneklik sağladığı için cilt sağlığını korumada önemli bir rol oynar ve cildin sarkmasını ve kırışıklıklarını azaltır.

Brokolinin bu kolajen-üretim yararı, esas olarak, C vitamini ve diğer antioksidantal bileşikler gibi antioksidanların varlığından kaynaklanmaktadır.

Bu antioksidanlar vücudumuzdaki serbest radikallerle savaşarak onları dengeler ve böylece hücrelerimize oksidatif hasar vermelerini önler.

Cilt hücrelerimizi oksidatif hasardan koruyarak cilt kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin riskini azaltır. C vitamini cildimizi yumuşak ve esnek tutan kollajen üretimini arttırmada çok etkilidir.

Cilt Bakımı

Kaynak: pixabay.com

Cilt lekelerini iyileştirir

Brokolinin sivilce izleri ve ciltteki diğer izler gibi cilt lekelerini azaltmada çok etkili olduğu ve böylece cildimizi kusursuz hale getirdiği bulunmuştur.

Advertisement

Brokolinin bu yararı, esas olarak içindeki Vitamin C ve Vitamin E’nin varlığından kaynaklanmaktadır.

E Vitamini, cildimizi sağlıklı tutan, cildin esnekliğini artıran ve ince çizgiler, kırışıklıklar vb. Gibi erken yaşlanma riskini azaltan harika bir antioksidandır.

Öte yandan, C vitamini, cilt sağlığımızı korumada önemli bir rol oynayan önemli bir protein olan kollajen üretimini arttırır. Cildimizin şeklini ve esnekliğini korur, cildimizi sıkılaştırır ve kırışıklıkları uzak tutar.

Cilt Parlaklığını Artırır

Düzenli olarak brokoli yemek ya da cilde topikal olarak uygulamak cildimizin parlaklığını arttırmada çok faydalıdır.

Brokoli cildimize besin sağlar, sağlıklı tutar ve böylece yumuşak, esnek ve parlak olur. Ayrıca cildimizi iyi nemlendiren ve sağlıklı tutan su bakımından da zengindir.

E Vitamini, çinko ve kalsiyum gibi diğer besinler de cildin parlaklığını arttırmada ve cildin parlamasını sağlamada önemli bir rol oynar.

tırnak

Kaynak: pixabay.com

Tırnaklarımızı Güçlendirir

Brokoli tırnaklarımız için de iyidir. Düzenli olarak brokoli yemenin tırnaklarımızı kuvvetlendirdiği, daha hızlı büyümelerine yardımcı olduğu ve aynı zamanda kırmalarını önlediği bulunmuştur.

Brokolinin bu faydası, esas olarak vitamin, mineral, antioksidanlar gibi besin maddelerinin bolluğundan kaynaklanmaktadır.

Buna ek olarak brokoli, vücudumuza yediğimiz proteini kullanmada yardımcı olan bir amino asit olan sisteinin iyi bir kaynağıdır. Bu, daha güçlü tırnakları teşvik eder ve ayrıca onları hasara daha az meyilli yapar.


Leave A Reply