Brunei Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Brunei – Brunei ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

brunei bayrağı

Kaynak: pixabay.com

Brunei;

  • Yüzölçümü: 5.765 km2.
  • Başkenti: Bandar Seri Begavan.
  • Din: Müslümanlık (%67), Budizm ve Konfüçyusçuluk (% 15), Hristiyanlık (% 10; Katolik).
  • Dil: Malayca (resmi), İngilizce, Çince, İban dilleri.
  • Para birimi: 1 Brunei doları = 100 sent.
  • Başlıca kentleri: Tutong, Seria, Kuala Belait

Güneydoğu Asya’da devlettir. Borneo Adası’nın kuzeybatı kıyısında; kuzeyden Güney Çin Denizi; batı, güney ve doğudan Malaysiya Federasyonu’nu oluşturan üç federe devletten biri olarak Saravak ile çevrilidir. Borneo Adası’nın öteki bölümleri, Malaysiya ve Endonezya’nm denetimindedir. Malaysiya sınırlan içinde kalan Limbang Irmağı vadisi, ülkeyi iki bölüme ayırır. 160 km’lik kıyı şeridi, Seria’da mercan kumsalından kuzeydoğuda Brunei Körfezi’ne kadar uzanan kıyı şeridinin uzunluğu 160 km’dir.

Yüzey Şekilleri;

Limbang Irmağı vadisinin ikiye ayırdığı ülkenin doğusu, Temburong Irmağı’nın suladığı tepelerle kaplıdır. Bölge, güneyde Saravak yakınlarında dağlık bir yapı kazanır. Crocker Sıradağlan’nın uzantısı, Tagon Dağları’nda Peiok Masifi (1.850 m) ülkenin en yüksek noktasını oluşturur, Batıda, yüzölçümün yarısından çoğunu kaplayan Belait ve Tutong ırmaklarının vadileri uzanır. Geniş alanlar kaplayan bataklıklar, Labi Dağları (396 m) gibi alçak sırtlarla kesintiye uğrar, Kıyılar, dar ve düz ovalarla örtülüdür. Belait, Tutong, Temburog, Brunei gibi ırmakların tümü denize ulaşır.

İklimi;

Ülke tropikal iklim kuşağında yer aldığından, iklim cıcak ve rutubetlidir. Ancak, geceleri serindir. Denizden eser rüzgârlar, ısı ve nem oranı düşürür. Günlük ortalama sıcaklık 24°-30°C arasındadır. Yağışlar yüksek ve yılın her döneminde dengeli dağılım gösterir. Yıllık ortalama yağış tutarı 3.275 mm’dir. Bu oran, kıyılarda 5.000 mm, iç kesimlerde 2.500 mm’dir.

brunei

Kaynak: pixabay.com

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar;

Ülkenin 2/3’ü tropikal ormanlar ve bataklıklarla kaplıdır. Topraklar tarıma elverişli olmadığından, ekili alanlar yüzölçümün ancak % 3’ünü oluşturur. Ormanlarda kuş, böcek, yılan, maymun türleriyle aslan, kaplan gibi yırtıcı hayvanlar yaşar.

Ekonomisi;

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olmasına karşın, az gelişmiş ülke konumunda olan Brunei’nin, zenginliği yalnız petrol ve doğal gaza dayanır.

Advertisement

Ülke tüketiminin % 25′ ini karşılayan tarımsal üretimin önemi, giderek azalmakta olup pirinç, tatlı patates, manyok, muz, ananas ve meyve başlıca tarım ürünleridir. Buna karşın, karides üretimi ve sığır besiciliği giderek önem kazanmaktadır. Petrol endüstrisinin ağırlıkta olduğu petro-kimya, doğal gaz sıvılaştırma tesisleri ve gübre üretiminin yanı sıra, kereste, kâğıt ve cam temel endüstri etkinlikleridir. Dışsatımın % 9’u aşkın bölümünü ham petrol ve doğal gaz oluşturur (geri kalanı kauçuk, kereste, deri, biber). Her çeşit besin ürünleri, makine, ulaşım araçları ve öteki işlenmiş malların dışalımı yapılır. En büyük dış pazarı oluşturan Japonya’ya petrolün % 46’sı, doğal gazın % 97’si satılır. Malaysiya, Singapur, Tayvan, ABD, Büyük Britanya, Avustralya, Çin Halk Cumhuriyeti, öteki başlıca ticaret ortaklarıdır.


Leave A Reply