Bulgurlu’ya Gelin Gitmek Ne Demektir? Deyimin Anlamı ve Hikayesi

0
Advertisement

Bulgurlu’ya Gelin Gitmek ne demektir? Bulgurlu’ya Gelin Gitmek deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır, hakkında bilgi, örnek cümleler.

Bulgurlu’ya Gelin Gitmek Anlamı;

Gereksiz yere acele edenlere söylenen bir deyimdir? Bulgurlu’ya gelin mi gideceksin diye sorulur. Bazen gereksiz yere süslenenler için de kullanılır.

Bulgurlu'ya Gelin Gitmek

Deyimin Hikayesi;

Bulgurlu, İstanbul’un Anadolu yakasında Küçük Çamlıca Tepesi’nin eski adıdır. Eskiden burası ahşap, bahçeli evlerle dolu küçük şirin bir köymüş. Güzel havası, tatlı suları ve yemyeşil doğası ile İstanbul’un sayfiye yerlerinden biriymiş. Hatta bir rivayete göre Yavuz Sultan Selim devrinde burası Ömer Seyfettin’in Pembe İncili Kaftan hikâyesindeki Muhsin Çelebi’nin çiftliği imiş.

Bulgurlu’nun bir özelliği de, her yıl baharda yapılan şenliklermiş. Köyün yemyeşil çayırlarında güreşler tertip edilir, İstanbul’un dört bir yanından insanlar bu güreşleri seyretmeye gelirmiş. Bulgurlu’nun Pehlivan gibi delikanlıları, boylu poslu olmaları ve düzgün fizikleri ile dikkati çekermiş. Bulgurlulular düğün yaptıklarında dokuz gün dokuz gece süren eğlenceler tertip eder, gelinlerini el üstünde tutarlarmış. İşte bu nedenle, Bulgurlu’da bir delikanlı ile sözü kesilip nişanlanan bir kız bir an önce gelin olmak için acele edermiş. Olur ya, nişanlılık dönemi uzadıkça bir tatsızlık çıkar ya da biri münafıklık edip arayı bozar diye nişanlı kız telaş ile düğünün bir an önce yapılmasını dilermiş.

İşte bu durumdan ilham alınarak bir iş yapılırken fazlaca acele edenler için “Bu ne acele, Bulgurlu’ya gelin mi gideceksin?” sözü kullanılır olmuş.

Advertisement

Örnek Cümleler;

  • O kadar acele ediyordu ki Bulgurlu’ya gelin mi gideceksin diye sormaktan kendimi alamadım.
  • Zannedersin ki Bulgurlu’ya gelin gidiyor, koştura koştura uzaklaştı.
  • Bulgurlu’ya gelin gidiyor gibi giyinip süslenmiş, aceleyle evden çıkmıştı.
  • Onun bu her an Bulgurlu’ya gelin gidecekmiş gibi aceleci tavırları beni çok stres yapıyor.
  • Oğlan onu her zaman Bulgurlu’ya gelin gidecekmiş gibi süslenmiş olarak gördüğü için makyajsız görünce şok geçirdi.
  • Eve bir geldim ki ne göreyim: Bizim kız Bulgurlu’ya gelin gidecekmiş gibi giyinmiş süslenmiş beni bekliyor.
  • Bulgurlu’ya gelin gidecek gibi acele etmezsen eğer durumu daha iyi değerlendirmemiz mümkün olabilir.


Leave A Reply