Bupropion Hcl İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Bupropion Hcl ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Bupropion Hcl yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Bupropion Hcl neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Bupropion Hcl

Bupropion Hcl

Kullanımları

Bupropion depresyon tedavisinde kullanılır. Ruh halinizi ve refah duygularınızı artırabilir. Beyninizdeki bazı doğal kimyasalların (nörotransmitterler) dengesini geri kazanmaya yardımcı olarak işe yarayabilir.

Bupropion Hcl nasıl kullanılır?

Bupropion kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacı, genellikle günde üç kez, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağızdan alın. Mide rahatsızlığı oluşursa, bu ilacı yiyecekle birlikte alabilirsiniz. Nöbet geçirme riskinizi azaltmak için dozlarınızı en az 6 saat arayla veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde almanız önemlidir.

Az ya da çok ilaç almayın ya da reçetelenenden daha sık kullanmayın. Önerilen bupropion dozundan daha fazlası almak, nöbet geçirme riskinizi artırabilir. Tek bir doz olarak 150 miligramdan fazla almayın ve günde 450 miligramdan fazla almayın.

Advertisement

Dozunuz tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Uykusuzluk gibi yan etkileri sınırlamak ve nöbet riskini azaltmak için dozunuz yavaşça artırılabilir. Uyku sorununu önlemek için, bu ilacı yatmadan çok fazla almayın. Uykusuzluğun bir sorun haline gelip gelmediğini doktorunuza bildirin.

En fazla faydayı sağlamak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatlerde kullanın.

Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. İlaç aniden durduğunda bazı durumlar daha da kötüleşebilir. Dozunuzun kademeli olarak azaltılması gerekebilir.

Bu ilacın tam faydasını fark etmeniz 4 veya daha fazla hafta sürebilir. Bu ilacı, kendinizi daha iyi hissettikten sonra bile doktorunuzun yönlendirdiği şekilde almaya devam edin. Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuzla konuşun.

Yan etkiler

Bulantı, kusma, ağız kuruluğu, baş ağrısı, kabızlık, artan terleme, eklem ağrıları, boğaz ağrısı, bulanık görme, ağızda garip tat, ishal veya baş dönmesi meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement

Bu ilaç kan basıncınızı yükseltebilir. Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin ve sonuçların yüksek olup olmadığını doktorunuza bildirin.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: göğüs ağrısı, bayılma, hızlı / vurma / düzensiz kalp atışı, işitme sorunları, kulaklarda çınlama, şiddetli baş ağrısı, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (örn. Ajitasyon, kaygı, karışıklık, halüsinasyonlar, hafıza kaybı), kontrolsüz hareketler (titreme), olağandışı kilo kaybı veya kazancı.

Bu nadir fakat çok ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: kas ağrısı / hassasiyet / halsizlik.

Göz ağrısı / şişme / kızarıklık, genişletilmiş öğrenciler, görme değişiklikleri (geceleri ışıkların etrafında gökkuşağı görmek gibi) dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaç nadiren nöbetlere neden olabilir. Nöbet geçirirseniz derhal tıbbi yardım alın. Bupropion alırken nöbet geçirirseniz, bu ilacı bir daha almamalısınız.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon olası değildir, ancak ortaya çıkarsa derhal tıbbi yardım isteyin. Ciddi alerjik reaksiyon belirtileri şunlardır: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Bupropion almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: nöbet riskinizi artıran nöbetler veya durumlar (beyin / kafa travması, beyin tümörleri, arteriyovenöz malformasyon, bulimia / anoreksiya nervoza gibi yeme bozuklukları), alkol / ilaç bağımlılığı (benzodiazepinler, narkotik ağrı kesici ilaçlar, kokain ve uyarıcılar dahil), diyabet, kalp hastalığı (örn. konjestif kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, son kalp krizi), böbrek problemleri, karaciğer problemleri (örn. siroz), kişisel veya aile psikiyatrik bozukluk öyküsü (örneğin, bipolar / manik-depresif bozukluk), kişisel veya aile intihar düşünceleri / girişimleri öyküsü, kişisel veya aile glokom öyküsü (açı kapanma tipi).

Aniden sakinleştirici (lorazepam gibi benzodiazepinler dahil), nöbetleri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar veya alkolü aniden durduruyorsanız, bu ilaç kullanılmamalıdır. Bunu yapmak, nöbet riskinizi artırabilir.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir veya koordinasyonunuzu etkileyebilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının. Alkol de nöbet riskinizi artırabilir.

Advertisement

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle baş dönmesi ve hafıza kaybına karşı daha duyarlı olabilir. Baş dönmesi düşme riskini artırabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Tedavi edilmemiş zihinsel / ruh hali sorunları (depresyon, mevsimsel duygudurum bozukluğu, bipolar bozukluk gibi) ciddi bir durum olabileceğinden, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe bu ilacı almayı bırakmayın. Hamileliği planlıyorsanız, hamile kalıyorsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuzla bu ilacı hamilelik sırasında kullanmanın yararları ve risklerini tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: kodein, pimozid, tamoksifen.

Bu ilaçla MAO inhibitörleri almak ciddi (muhtemelen ölümcül) bir ilaç etkileşimine neden olabilir. Bu ilaçla tedavi sırasında MAO inhibitörleri (izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi, moklobemid, fenelzin, prokarbazin, rasagilin, safinamid, selegilin, tranilsipromin) almaktan kaçının. Çoğu MAO inhibitörü, bu ilaçla tedaviden önce ve sonra iki hafta boyunca alınmamalıdır. Bu ilacı ne zaman başlatacağınızı veya durduracağınızı doktorunuza sorun.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış sonuçlara neden olan bazı tıbbi / laboratuvar testlerine (Parkinson hastalığı için beyin taraması, amfetaminler için idrar taraması dahil) müdahale edebilir. Laboratuar personeline ve tüm doktorlarınıza bu ilacı kullandığınızı söyleyin.


Leave A Reply