Buzdolabı seçiminde nelere dikkat etmeliyiz? Püf Noktalar Nelerdir?

0
Advertisement

Buzdolabı satın alırken dikkat etmeniz gereken püf noktaları sizler için yazdık. Buzdolabı seçmeden önce mutlaka bu yazıya göz atın!

Buzdolabı

Kaynak: pixabay.com

Gelişen Yeni teknolojilerle birlikte eskiden kolay olan buzdolabı seçimi oldukça zor ve karmaşık bir hale geldi. Günümüzde internet ve beyaz eşya mağazalarında birçok farklı model buzdolabı bulabiliyoruz. Temel olarak buzdolapları ürün tipine göre Kombi tipi, üstten donduruculu, gardrop tipi, Tek kapılı, Büro Tipi kategorilere ayrılır. Fakat buzdolabı tercihi söz konusu olduğunda Boyut-Hacim, Enerji Sınıfı, Soğutma özelliği gibi teknik bilgi gerektiren konulara gelindiğinde iş daha da karmaşık hale geliyor.

Peki Buzdolabı Seçmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Bu konuda aşağıda size yardımcı olacağını düşündüğümüz konulara değinmek istedik.

Ürün Tipi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi farklı tiplerde buzdolapları mevcut. Günümüzde en çok tercih edilen buzdolabı modelleri Kombi Tipi yani dondurucu bölmesi altta olan ve üstten donduruculu iki kapılı modellerdir. Bu iki ürün tipi arasında teknolojik olarak farklılık bulunmamakta. Bu noktada kişinin kullanım alışkanlığı tercihini etkileyen en önemli unsurdur. Bizim önerimiz günlük kullanımda dondurucu bölmeye çok fazla ihtiyaç duymadığımız için Kombi Tipi modelleri tercih etmenizdir.

Çünkü soğutucu bölme bu modelde daha kullanışlı olmaktadır. Diğer modellere baktığımızda ise daha çok özel tercihlerimize bağlı olarak tercih edebileceğimiz modellerdir. Örneğin Büro tipi bir buzdolaplarını  işyerimizde tercih edebiliyorken, Gardrop Tipi bir buzdolabı genellik geniş mutfağı olanlar tarafından tercih edilmektedir.

Buzdolabı

Kaynak: pixabay.com

Soğutma Özelliği

Eskiden çoğunluğu statik soğutma sistemine sahip olan buzdolapları markaların ar-ge çalışmalarıyla birlikte yerini No-Frost, Low Frost, Smart-Frost gibi sistemlere sahip yeni modellere bırakmıştır. Özellikle No-Frost yani hiç buzlanma yapmayan modeller ön plana çıkmaktadır. Yiyecekleri daha uzun süre taze tutan ve eskiden ayda bir yaptığımız buz temizleme sorununu oratan kaldıran No Frost buzdolaplarını tercih etmenizi öneririz.

Advertisement

Boyut-Hacim

Günümüzde yeni yapılan binalarda dairelerin küçüklüğünden dolayı maalesef mutfaklarımızda oldukça küçüldü. Bu da Buzdolabı koyabileceğimiz alanların küçülmesine sebep oldu. Genel olarak yaklaşık ölçü/hacim 185x70x70 / 500 Lt olarak karşımıza çıkıyor. Bu maalesef tercih edebileceğimiz buzdolabı modellerini oldukça sınırlıyor fakat üzülmeyin bu ölçü ve buna yakın ölçülerde birçok markada buzdolabını kolaylıkla bulabilirsiniz.

Buzdolabı Enerji Sınıfı

Eski modellerle karşılaştırdığımızda günümüzdeki buzdolaplarında yaklaşık %75 oranında enerji tasarrufu sağlanmıştır. Artık bir ampül kadar enerji harcayan A+++ modelleri bile mağazalarda görebiliyoruz. Evimizde sürekli çalışan yegane cihaz olduğunu düşündüğümüzde buzdolabı tercih ederken enerji verimliliği en önemli konulardan biri olacaktır. A sınıfından A+++ farklı modeller piyasada mevcut fakat tercihinizin bütçenizi de etkileyeceğini not olarak belirtelim.


Leave A Reply