Camilo José Cela Kimdir? İspanyol Edebiyatının Büyük İsminin Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Camilo José Cela kimdir? Nobel edebiyat ödüllü Cervantes’ten sonra İspanyol edebiyatının en büyük ismi kabul edilen Camilo José Cela hayatı ve eserleri.

Camilo José Cela

Kaynak : wikipedia.org

Camilo Jose Cela Trulock, 1916’da Galiçya’nın La Coruña kentinde İspanyol bir baba ve İngiliz bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. La Coruña’daki çocukluğu mutluydu. Ailesi, 9 yaşındayken başkente taşındı ve Madrid’de bir Piarist okulunda okudu. 1931’den 1932’ye kadar zamanının çoğunu okuyarak geçirdiği Guadarrama tüberküloz sanatoryumuna gönderildi.

1934’te Madrid Complutense Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaydoldu, ancak kısa süre sonra okulu bıraktı ve Pedro Salinas’ın çağdaş edebiyat dersleri verdiği aynı üniversitenin Sanat Fakültesi’nde dinleyici olarak derslere katılmaya başladı. Cela, Salinas’a ilk şiirlerini gösterir ve yaşlı şair onu yazmaya devam etmeye zorlar. Cela her zaman, Salinas olmasaydı, ciddi bir şekilde yazmaya başlamayacağını söylerdi.

Sanat Fakültesi’nde Alonso Zamora Vicente, María Zambrano ve Miguel Hernández ile arkadaş olur ve onlar aracılığıyla zamanın diğer entelektüelleriyle tanışmaya başlar. Hayatının bu dönemi, Cela’nın milliyetçi tarafta yer aldığı İspanya İç Savaşı’nın başlamasıyla sona erer. Savaşta yaralandı ve tekrar hastaneye kaldırıldı. Savaş sırasında Cela ilk eseri olan “Şüpheli Gün Işığına Adım Atmak” adlı bir şiir kitabı yazmıştı.

1940 yılında Hukuk okumaya başladı ve aynı yıl ilk yayınları çıktı. İlk büyük eseri (“Pascual Duarte’nin Ailesi“) 1942’ye kadar yayınlanmadı. Romanın muazzam başarısına rağmen, Cela’nın ikinci cilde yol açan konunun sertliği nedeniyle Kilise ile sorunları var. Eseri ağır sansüre maruz kalacaktır. Bu nedenle, ikinci kısmı Buenos Aires‘te yayınlandı. Kısa bir süre sonra, romanının büyük başarısından cesaret alan Cela, Hukuk Fakültesini bırakmaya karar verir ve profesyonel olarak yazmaya başlar.

1944 ve 1948 yılları arasında Cela, María del Rosario Conde Picavea ile evlendi; “Arı Kovanı” yazmaya başlar; Tek oğlu doğar; resimleri için iki sergi düzenler; ve «Viaje a la Alcarria» ve «El cancionero de La Alcarria» yayınlar. “La Colmena” 1951’de yayınlandı ve İspanya’da hemen yasaklandı.

Advertisement

1954’te Cela Mallorca’ya taşındı ve 1956’da Kraliyet İspanyol Akademisi’ne katılmak üzere seçildi. Franco‘nun ölümünden sonra Cela, geçiş dönemi İspanyol toplumunda çok aktif bir kamusal hayata sahip olmaya başladı. 1977 ve 1979 yılları arasında kraliyet ataması ile Madrid’deki ilk demokratik mahkemelerin Senatosu’nda bir sandalyeye sahipti ve aynı zamanda İspanyol Anayasasının uyarlanmasına da katılmak zorunda kaldı.

İlerleyen yıllarda Cela yayın ritmine devam ederek “Mazurca para dos muertos” ve “Cristo contra Arizona” yayınlarını yaptı. Zaten yüzyılın en iyi yazarlarından biri olarak kabul edildi ve yaşamının son yıllarında bazıları oldukça tartışmalı olan ödüller ve her türlü tanınma duygusunu yaşadı. En önemli üç ödülü şunlardı: Prince of Asturias Edebiyat Ödülü (1987); Nobel Edebiyat Ödülü (1989) ve Miguel de Cervantes Ödülü (1995).

Ancak Camilo José Cela’nın konuşmaları sivri idi ve bu da sık sık başını belaya sokmuştur. Hayatının ikinci bölümünde, özellikle halka açık röportajlarda söyledikleri ile ünlendi. İspanyol televizyonuna verdiği bir röportajda, bir litre suyu lavman gibi emme yeteneğini göstermeyi teklif etti. 1969-1971 yılları arasında İspanyol halkı arasında büyük bir skandal olarak algılanan tabu kelimelerle dolu “Gizli Sözlük” başlıklı bir argo sözlük de hazırlamıştır.

Cela, 1991 yılında hayatının son günlerini birlikte geçirdiği gazeteci Marina Castaño ile evlendi. Cela, Ocak 2002’de 85 yaşında Madrid’de öldü.


Leave A Reply