Çanaklık Nedir? Gemi Gözetleme Yeri (Çanaklık) Hakkında Bilgiler

0

Gemilerde yer alan çanaklık nedir? Çanaklık ne işe yarar? Gemi gözetleme yeri olan çanaklık ile ilgili genel ve tarihi bilginin yer aldığı yazımız.

Gemi Gözetleme Yeri : Çanaklık

Gemi Gözetleme Yeri : Çanaklık

Gemi direklerinin üstünde çanak biçiminde, genellikle etrafı delikli olan gözetleme yerlerine çanaklık ismi verilmektedir. Bazı gemilerde sepet veya cami şerefeleri biçiminde olan bu çanaklıklar, eski devir deniz savaşlarında düşmana yukarıdan silah atmak için de kullanılırdı. Sütunların çanak gibi olan başlık kısımlarına da «sütun çanaklığı» denir.

Gemilerde bu konum, gözetleme görevlilerinin yaklaşan tehlikeleri, diğer gemileri veya karayı çıplak gözle veya teleskop veya dürbün gibi optik cihazları kullanarak en geniş görüş alanını sağladı. Kare yelkenli bir yelkenli geminin her alt direğinin üst kısmındaki platform ile karıştırılmamalıdır.

William Scoresby Jr.’a göre, çanaklık 19. yüzyılda bir balina avcısı ve aynı zamanda bir Arktik kaşifi olan babası William Scoresby Sr. tarafından icat edildi. Ancak, Scoresby Sr. mevcut tasarımlarda bir iyileştirme yapmış olabilir. Çanaklıklar, MÖ 1200 gibi erken bir tarihte Mısır kabartmalarında ve MÖ sekiz ila yedinci yüzyıllarda Fenike , Etrüsk ve Boiotian gemilerinin temsillerinde görülür. Yükseltilmiş bir seyir noktası ile daha iyi görüş arasındaki ilişki iyi anlaşılmaya devam etse de, yedinci yüzyıldan sonra çanaklıklı gemi tasvirlerinden tamamen kaybolmuştur.

Çanaklık terimine aynı zamanda bir çok dilde “Karga Yuvası” da denilmektedir.

Terimin ilk kaydedilen görünümü 1807’de Scoresby Sr.’nin varil kargaları yuva platformunu tanımlamak için kullanıldı. Popüler bir deniz efsanesine göre bu terim , direğin tepesine sabitlenmiş bir kafeste karga veya kuzgun taşıyan Viking denizcilerinin uygulamasından gelmektedir. Görüşün zayıf olduğu durumlarda, bir karga serbest bırakıldı ve gezgin, kuşun uçuş yoluna karşılık gelen bir rota çizdi çünkü kuş her zaman ” karga uçarken ” en yakın karaya doğru yöneldi. Bununla birlikte, diğer deniz bilim adamları, direk başlı karga kafesine dair hiçbir kanıt bulamadılar ve ismin, Scoresby’nin gözetleme platformunun bir ağaçtaki bir karga yuvasına benzemesi nedeniyle yapıldığını öne sürdüler.

Çanaklıklar, geminin kütle merkezinden uzakta bir nokta olduğundan, geminin dönme hareketi kuvvetlenir ve alışkın denizcilerde bile ciddi deniz tutmasına neden olabilir. Bu nedenle, çanaklığa gönderilmek de bir ceza olarak kabul edilirdi.


Leave A Reply