Çardaş Prensesi Operet Konusu (Emmerich Kalman)

0
Advertisement

Çardaş Prensesi Opereti kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Çardaş Prensesi Operetinin konusu, özeti, hakkında bilgi.

ÇARDAŞ PRENSESİ (DİE CSARDASFÜRSTİN)

Üç perdelik operet.
Metin: Leo Stein ve Bela Jenbach.
Bestecisi:Emmerich Kalman
İlk oynanış: 1915 Viyana.
Türkiye’de ilk oynanış: 1961 Ankara
Başlıca kişiler: Prens Leopold Maria, Prenses Anhilte, Prens Edwin Ronald, Kontes Stassi, Kont Boni Koncsianu, Sylva Varescu, Eugen von Rohnsdorf, Feri von Kerekeş, Elçi Mac Grave, Kontes Tscheppe, Barones Elsner.
Konunun geçtiği çağ ve yer: Yüzyılın ilk yarısında Budapeşte ve Viyana.

Konusu:
Güzel ses yıldızı Sylva Varescu’nun Amerika’ya gitmeye karar vermesi hayranları arasında geniş yankılar yapmış, bu gezi onuruna «Orfeum» adlı eğlence salonunda büyük bir veda partisi düzenlenmiştir. Kont Boni ve Feri von Kerekeş gibi Budapeşte’nin tanınmış kişileri Sylva’nın etrafında dönmekte, ancak kadın bunlardan birini, Prens Edwin Ronald’ı sevmektedir. Fakat Prensin babası evlenmelerine engel olduğundan iki gencin birleşmesi olanaksızdır. Partinin en coşkun anında Viyana’dan gönderilen teğmen Eugen von Rohnsdorf tatsız bir haber getirir; Prens Edwin’in Kontes Stassi adlı bir kızla evlenmesi kararlaştırılmış, tören davetiyeleri bile bastırılmıştır. Genç Prens habere çok üzülür, sonra Sylva ile ne olursa olsun evleneceğini açıklayarak çağırtılan bir noterin hazırladığı belgeyi- imzalar. Ertesi gün Viyana’ya gidecek, işleri yoluna koyarak dönecektir.

Prensi kıskanan Kont Boni eline geçirdiği bir davetiyeyi Sylva’ya gösterince kadın Amerika planından dönmemeye karar verir. Prens Leopold’un Viyana’daki sarayında oğlu Prens Edwin’le Kontes Stassi’nin nişan töreni başlamıştır. Genç Prens Amerika’ya giden ve mektuplarına cevap bile vermeyen Sylva’dan umudunu kesmiştir. Artık yapılacak bir şeyin kalmadığına inandığı anda Sylva Kont Boni’nin kolunda salona girer. Kendisine Amerika’da «Çardaş Prensesi» adı verilmiş, başarıdan başarıya koşmuş, yurduna dönüp sözde kontla evlenmiştir. Edwin sevgilisine yaklaşır, konttan boşanırsa evlenmeye hazır olduğunu bildirir. Beri yanda Kont Boni ve Kontes Stassi de birbirlerinden çok hoşlanmışlardır. Yüzükler takılırken genç Prens bu nişanı istemediğini, başkasını sevdiğini söyler Sylva bu başkasının kendisi olduğunu bildirir, Edwin’in noter önünde imzaladığı belgeyi atarak çıkar. Kadın soylulardan intikamını almıştır. Sylva’nın dostlarından Feri Kerekeş Viyana’ya gelmiş, tatsız olaylara bir son vermeyi kararlaştırmıştır. Sylva’nın kaldığı otele inerek kadını avutur, onu konsere gönderir. Sylva çıkar çıkmaz Prens Leopold oğluyla görünür. İyi kalpli Feri, Prense bu işi mutlu bir sonuca götürmenin doğru olacağını söyler ve bir örnek verir; kendisi de gençliğinde bir şarkıcıyı sevmiş, kadını elinden bir kont almış, bu nedenle mutlu olamamıştır. Prens bir an durur, sonra Edwin’in annesi olan öz karısının konttan boşatıp evlendiği aynı şarkıcı kadın olduğunu sezer, bir rezaletten korkarak Sylva ile oğlunun birleşmelerinde artık sakınca bulunmadığını söyler Kont Boni ise Kontes Stassi ile evlenecektir. Eserin kişileri kıvançla bu mutlu sonucu kutlarken perde iner.

«Çardaş Prensesi» hemen tüm müzik parçaları sevilip bir anda yaygınlaşan ender eserler arasında yer alır. Bu parçalar etkili ve sıcak melodileriyle, kullanıldıkları sahnelere uygun kâh neşeli, kâh melankolik karakterleriyle seçkinleşmiş, her çağda beğenilmiştir.

Advertisement

Tanınmış bölümler: «Machen wit’s den Schwalben nach», «Tausend kleine Engel singen», «Weisst du es noch», «Ganz ohne Weiber», «O-la-la, so bin ich gebaut».


Leave A Reply