Caroline Elizabeth Sarah Norton Kimdir?

0
Advertisement

Caroline Elizabeth Sarah Norton kimdir? Victoria döneminin ünlü şair ve romancısı olan Caroline Elizabeth Sarah Norton’un hayatı ve eserleri hakkında bilgi.

Caroline Elizabeth Sarah NortonCaroline Elizabeth Sarah Norton, (d. 22 Mart 1808, Londra – ö. 15 Haziran 1877, Londra, İngiltere), evli kadınların yasal haklar elde etmesine yönelik çabalarıyla da tanınmış Victoria dönemi şairi ve romancısı. Ünlü oyun yazan ve siyaset adamı Richard Brinsley Sheridan’ın torunuydu. Genç yaşta yazmaya başladı. 1827’de George Norton’la evlendi ama üç yıl sonra onu terk etti.

Bunun üzerine Norton, Caroline’in arkadaşı Lord Melbourne’u onu baştan çıkardığı iddiasıyla mahkemeye verdi, ama davayı kazanamadı. Ardından Caroline’in çocuklarını görmesine izin vermedi. Caroline’in bu haksızlığa karşı yürüttüğü mücadele, Çocuk Velayet Yasası’nın yürürlüğe girmesinde (1839) oldukça etkili oldu. Caroline 1855’te, nafaka ödemeyi reddettiği gibi kitapiannın gelirine de el koymak isteyen kocasını yeniden mahkemeye verdi. Kraliçe Victoria’ya gönderdiği mektup, evli kadınların karşı karşıya kaldığı haksızlıkların bir bölümünü ortadan kaldıran Evlilik ve Boşanma Yasası’nın (1857) çıkarılmasında önemli rol oynadı.

Caroline Norton yaşadığı dönemde iyi bir yazar olarak da adını duyurmuştu. The Dream, and Other Poems (Düş ve Başka Şiirler) 1840’ta yayımlandığında eleştirmenlerin övgüsüyle karşılanmış, yeğenlerine adadığı Aunt Carry’s Ballads da (1847; Carry Teyzenin Şarkılan) sevecen ve incelikli üslubuyla dikkati çekmişti. Stuart of Dunleath (1851), Lost and Saved (1863; Yitirilen ve Bulunan) ve Old Sir Douglas (1867; Yaşlı Sir Douglas) adlı romanları başından geçen mutsuz olaylara dayanır.

Caroline kocasının 1875’teki ölümü üzerine Sir William Stirling-Maxwell’le evlendi ve kısa süre mutlu bir yaşam sürdü.

Advertisement

Leave A Reply