CD4 Hücresi Nedir? CD4 Hücre Sayısı Düşmesi Nedenleri

0
Advertisement

CD4 Hücresi nedir? CD4 Hücre sayısı kaç olmalıdır, düşmesinin nedenleri nelerdir, sayımı neden yapılır, cd4 sayısı hesaplanması.

cd4

CD4 Hücresi Nedir? CD4 Hücre Sayısı Düşmesi Nedenleri

CD4 sayısı nedir?

Bir CD4 testi, kanınızdaki CD4 hücrelerinin sayısını ölçen bir testtir. T hücreleri olarak da bilinen CD4 hücreleri, enfeksiyonla savaşan ve bağışıklık sisteminizde önemli bir rol oynayan beyaz kan hücreleridir. HIV (insan immün yetmezlik virüsü) ile enfekte olmuş insanlarda bağışıklık sisteminin sağlığını kontrol etmek için bir CD4 sayımı kullanılır.

HIV, CD4 hücrelerine saldırır ve yok eder. Çok fazla CD4 hücresi kaybolursa, bağışıklık sisteminiz enfeksiyonlarla mücadelede sorun yaşar. CD4 sayımı, doktorunuzun HIV kaynaklı ciddi komplikasyon riski altında olup olmadığını öğrenmesine yardımcı olabilir. Test ayrıca HIV ilaçlarının ne kadar etkili olduğunu kontrol edebilir.

CD4 Sayımı Neden Yapılır?

Bir CD4 sayımı aşağıdakiler için kullanılabilir:

***HIV’in bağışıklık sisteminizi nasıl etkilediğini görmek için. Bu, doktorunuzun hastalıktan kaynaklanan komplikasyon riskinin yüksek olup olmadığını öğrenmesine yardımcı olabilir.
***HIV ilacınızı başlatmaya veya değiştirmeye karar vermekte yardımcı olur
***AIDS teşhisinde (edinilmiş immün yetmezlik sendromu)

Advertisement

HIV ve AIDS adlarının ikisi de aynı hastalığı tanımlamak için kullanılır. Ancak HIV’li insanların çoğunda AIDS yoktur. CD4 sayınız çok düşük olduğunda AIDS teşhisi konulur.

AIDS, HIV enfeksiyonunun en ciddi şeklidir. Bağışıklık sistemine çok zarar verir ve fırsatçı enfeksiyonlara yol açabilir. Bunlar, çok zayıf bağışıklık sistemlerinden yararlanan ciddi, sıklıkla hayati tehlike oluşturan şartlardır.

Organ nakli yaptırdıysanız CD4 sayımına ihtiyacınız olabilir. Organ nakli hastaları, bağışıklık sisteminin yeni organa saldırmadığından emin olmak için özel ilaçlar kullanır. Bu hastalar için düşük bir CD4 sayısı iyidir ve ilacın işe yaradığı anlamına gelir.

Doktorunuz, HIV teşhisi konduğunda ilk defa bir CD4 sayımı isteyebilir. İlk testinizden bu yana sayımlarınızın değişip değişmediğini görmek için muhtemelen birkaç ayda bir tekrar test edilecektir. HIV için tedavi görüyorsanız, doktorunuz, ilaçlarınızın ne kadar yararlı olduğunu görmek için düzenli CD4 sayımları isteyebilir.

Doktorunuz CD4 sayımıyla beraber aşağıdaki testleri de isteyebilir:

***CD4-CD8 oranı. CD8 hücreleri, bağışıklık sistemindeki başka bir beyaz kan hücresi türüdür. CD8 hücreleri kanser hücrelerini ve diğer işgalcileri öldürür. Bu test, bağışıklık sistemi işlevi hakkında daha iyi bir fikir edinmek için iki hücrenin sayılarını karşılaştırır.
***HIV virüs yükü, kanınızdaki HIV miktarını ölçen bir testtir.

Advertisement

Sonuçlar ne anlama geliyor?

CD4 sonuçları, santimetreküp kan başına hücre sayısı olarak verilmiştir. Aşağıda tipik sonuçların bir listesi bulunmaktadır. Sonuçlarınız sağlığınıza ve hatta test için kullanılan laboratuvara bağlı olarak değişebilir. Sonuçlarınız hakkında sorularınız varsa, doktorunuzla konuşun.

Normal: metreküp başına 500-1.200 hücre
Anormal: metreküp başına 250-500 hücre. Zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olduğunuz ve HIV ile enfekte olabileceğiniz anlamına gelir.
Anormal: metreküp başına 200 veya daha az hücre. AIDS’i ve yaşamı tehdit eden fırsatçı enfeksiyonların yüksek riskini gösterir.

HIV için bir tedavi olmasa da, bağışıklık sisteminizi korumak için alabileceğiniz ve AIDS’i önleyebileceğiniz farklı ilaçlar vardır. Bugün, HIV’li insanlar, her zamankinden daha iyi bir yaşam kalitesi ile daha uzun yaşıyorlar. HIV ile yaşıyorsanız, doktorunuzu düzenli olarak görmeniz önemlidir.


Leave A Reply