Cecil Rhodes Kimdir?

0

Cecil Rhodes kimdir? Cecil Rhodes hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Cecil RhodesCecil Rhodes; (1853 – 1902)

Ünlü bir İngiliz devlet adamıdır, ingiltere İmparatorluğu’nun kuvvetlenmesinde büyük payı olmuştur. Bishops Stortford’da doğdu, Güney Afrika’ da öldü.

Öğrenimini Oxford’da yapan Rhodes, genç yaşta Güney Afrika’ya giderek Kimberley elmas madenlerinde çalıştı. Enerjisi, zekâsı ile, 6 yıl içinde elmas madenlerinin işletmesini eline alarak Güney Afrika’nın en kudretli adamı oldu. Rhodes’in amacı, bütün Güney Afrika’yı İngiltere’ye bağlamaktı.

1890’da Güney Afrika başbakanı oldu. Boerler’le uzlaşma ümidi kalmayınca, Rhodes savaşmaya girişti. 1893’te Tanganika Gölü’ne kadar olan bölgelerde yeni toprakları İngiltere’ye kattı. Bugün bu topraklar kendi adıyla “Güney ve Kuzey Rhodesia” olarak tanınır.

Hollandalılar’la İngilizler’in arasını bulmaya çok çalışan Rhodes, Afrika’da İngilizce konuşan milletleri birleştirmek, burada yeni bir İngiltere kurmak istiyordu. Ayrıca Kap’tan Kahire’ye kadar bir demiryolu yapmayı da o düşünmüştü.

Boer Savaşı bittikten kısa bir süre sonra ölen Cecil Rhodes’un mezarı bir devlet haline getirdiği Rhodesia’daki Matopo Tepesi’ndedir. Büyük servetinin bir kısmını, Güney Afrikalı İngiliz ve Amerikalı çocukların eğitimine ayırmıştır.


Leave A Reply