Cellfina Tedavisi Nedir? Tedavi Sonrası Süreç Nasıldır?

0

Selülit nedir ve nasıl oluşur? Cellfina tedavisi nedir? Cellfina tedavisinden sonraki süreç nasıl olmaktadır? Cellfina tedavi uygulamasının başarı durumu.

Selülit

Selülit nedir?

Özellikle kadın cinsiyetinde görülen bir problem olan selülit; deri altındaki “adiposit” isimli yağ hücrelerinin kan dolaşımını ve lenfik dolaşımı bozmasıyla oluşmaktadır. Bu tip bozuklukların oluştuğu vücut bölgelerinde de zaman geçtikçe yağ hücrelerinin arasında oluşmakta olan “fibrotik bantlar” deri yapısında bir takım çöküşlere ve portakal kabuğuna benzer görüntülerin oluşmasına yol açmaktadır.

Selülit nasıl oluşur?

Selülit, öncelikli olarak dolaşım bozukluğundan meydana gelmektedir. Dolaşım bozukluğuyla birlikte damarların duvar yapısından sızan sıvı, dokuların ara kısımlarında toplanarak ödem oluşturmaktadır. Bunun yanında oluşan bu ödemler hem yağ hücrelerinin birbiriyle olan iletişimine hem de kan hücrelerinin birbirleriyle olan iletişimine zarar verebilmektedir. Aynı zamanda yağ hücrelerinin kimyasal yapısında metabolik bozukluklar da oluşturabilen selülit durumu, bağ dokusunun yapılanmasında problem yaratarak sert bir duruma geçmesine neden olmaktadır.

Tüm bu anlatılan durumlardan sonra doğal olarak elastik yapısını kaybetmiş bulunan, fibröz yapıdaki bantlarla çevrili aşırı büyükleşmiş yağ dokularının oluşturduğu nodüller meydana gelmektedir. Hemen deri altında selülit olarak adlandırdığımız bu durum, deri yüzeyinde de çukurlaşmış bir görüntünün ortaya çıkmasına yol açmaktadır.

Daha da ilerleyen dönemlerde selülite karşı bir önlem alınmaması takdirinde bu nodüller daha da büyüyerek birbirlerine yapışırlar ve daha da büyük nodülleri meydana getirirler. Cilt yapısına bu kadar yakım bir yerde bu tip oluşumların cilt üzerinde belli olması kişiyi demoralize edecek durumlara dahi sokabilir. Ayrıca nodüller ne kadar büyük olursa sinirler üzerine yaptığı baskı da o derece fazla olduğundan ağrı durumları da meydana gelebilmektedir.

Tabi her sağlık probleminde olabileceği gibi selülit problemlerinde de bireyin kişisel olarak yaptığı eksiklikler de selülit oluşumunu tetikleyebilmektedir. Bunun en büyük örneği sürekli olarak yağlı ve karbonhidratlı besinlerle aşırı derecede beslenmektir. Tabi her şeyden önce bireyin ailevi olarak genetik yapısı bu duruma yatkınsa selülitten kurtulması çok zordur ancak en azından kontrol altında tutabilmek kendisinin elindedir.

Bunun dışında sürekli tuzlu besinler tüketme, hareketsiz bir yaşama sahip olma, besin lifi açısından vücudu yetersiz bırakma gibi etmenler de çok kolay selülit oluşturan etmenlerdir. Çoğu kadın farkında olmasa da çok sık topuklu ayakkabı giyerek baldır kaslarında fonksiyon azalması meydana getirdikleri için baldırlarında selülitin oluşma durumunu tetiklemiş olmaktadırlar.

Cellfina tedavisi nedir?

Selülit sorununun giderilmesi için uzun yıllardan beri çıkartılan tedavi yöntemlerinden en sonuncusu “cellfina tedavisi”dir. Bu tedavi yöntemiyle selülitlere karşı uzun zamanlı bir koruma sağlanabilirken öte yandan en çok tercih edilmesinin sebebi acısız ve ağrısız bir tedavi yöntemi olmasıdır. Diğer yöntemler gibi kanamalı bir tedavi yöntemi olmadığından ve çok daha kısa sürelerde iyileşme sağlanabildiğinden dolayı cellfina tedavisi günümüzde çok revaçta kalabilmektedir.

Cellfina tedavisinin uygulanma sürecinde; ilk olarak hastanın selülit probleminin zirve yaptığı noktalar bir kalem yardımıyla işaretlendikten sonra bu bölgelere müdahale için öncelikle bir uyuşturucu işlem uygulanır. Daha sonrasında aynı bölgeye en fazla bir cep telefonu büyüklüğünde olan bir alete birlikte çok minimal boyutlarda bıçaklar sokularak bölgedeki fibroz yapılar kesilerek parçalanır.

Bu fibroz yapıların kesilmesiyle derideki içeriye doğru çökmüşlük problemi de azaltıldığından tedavi sonrası daha düz ve kabuksu görünümden uzak bir yapıya ulaşmak gayet olasıdır.

Cellfina tedavisinden sonraki süreç nasıl olmaktadır?

Cellfina tedavisi hem kolay hem de uygulaması basit bir tedavi olduğundan, hastayı hiç bir şekilde zorlamayacak şekilde selülitli bölgenin selülit problemi yoğunluğuna göre en fazla 1 saat içerisinde işlem son bulmaktadır. Daha sonrasında yaşanan problemler biraz ağrı durumu ve cildinizin hassasiyetine göre 3-4 gün süreyle cilt üzerinde görebileceğiniz morluk yapılarıdır.

Hastaların aklında en çok soru işareti uyandıran durum Cellfina tedavisi yapılırken bıçak yardımıyla bu selülitlerin kesildiği detayıdır. Aslında bu yöntemde bu bıçaklar çok küçük boyutlarda ve çok keskin yapıda olmadığı için. Hiç bir kanama durumuyla ya da derin kesiklerle karşılaşma durumunu yaşamak mümkün olmamaktadır. Bu yüzden sadece hafif ağrılar ve morluklarla tedavi süreci kısa sürede atlatılabilmektedir.

Cellfina tedavi uygulamasının başarı durumu nedir?

Yazımızda bahsettiğimiz Cellfina selülit giderici tedavi. Bugüne kadar selülit problemi adına en basit ve en çözüme ulaşması kolay olan tedavi yöntemlerinden biridir. Bu tedaviyi olduktan sonra hastalar en az 1 yıllık süreçlerle tekrardan bu tip ağır selülit problemleri yaşamamaktadırlar. Dünya çapında sıklıkla ve başarıyla uygulanmaya devam eden cellfina yöntemi. İlk etkilerini tedaviden sonraki 3 ay içerisinde kesin ve net olarak gösterebilmektedir.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply