Cesar Chavez Kimdir? Latin İşçi Hakları İçin Mücadele Etmiş Büyük İnsan

0
Advertisement

Cesar Chavez kimdir? Latin işçilerin, göçmen tarım işçilerinin, ezilen tarım işçilerinin haklarını savunmuş insna hakları aktivisti Cesar Chavez hayatı.

Cesar Chavez

Cesar Chavez

Doğum: 31 Mart 1927 Yuma, Arizona

Ölüm: 23 Nisan 1993, San Luis, Arizona

En çok bilinen özelliği: Ulusal Tarım Çalışanları Derneği’ni kurdu

Cesar Chavez nerede büyüdü?

Cesar Chavez, iki erkek ve iki kız kardeşi ile Arizona, Yuma’da bir çiftlikte büyüdü. Ailesinin bir çiftliği ve yerel bir küçük marketi vardı. Cesar, ailesi ve çevresindeki akrabalarıyla birlikte mutlu bir zaman geçirdi. En iyi arkadaşı kardeşi Richard’dı. Ailesi, büyükbabasının inşa ettiği kerpiç bir evde yaşıyordu.

Büyük Buhran

Cesar yaklaşık on bir yaşındayken Büyük Buhran’dan gelen zor zamanlar babasının çiftliğini kaybetmesine neden oldu. Aile ne yapacağını bilmiyordu. Sahip oldukları her şeyi topladılar ve iş bulmak için Kaliforniya’ya taşındılar.

Advertisement

Göcmen işçi

Cesar’ın ailesi göçmen işçi oldu. Kaliforniya’da iş aramak için çiftlikten çiftliğe geçtiler. Tüm aile üyeleri, Cesar bile çalışmak zorundaydı. Üzümden pancarlara kadar her türlü alanda çalıştı. Günler uzun ve iş çok zordu. Çok çalışmasına rağmen, aile zar zor yemek parası bulabiliyordu.

Çok sık hareket eden Cesar artık okula gidemedi. Sadece birkaç yıl içinde otuz beş farklı okula gitmişti. Öğretmenler onun için zordu. Bir keresinde İngilizce bilmediği zaman, öğretmen ona “Ben palyaçoyum. İspanyolca konuşuyorum” yazan bir şey giydirdi. Sekizinci sınıftan mezun olduktan sonra Cesar okula gitmeyi bıraktı.

Kötü Tedavi

Cesar ve ailesi için tarladaki çalışma koşulları korkunçtu. Çiftçiler onlara nadiren insan gibi davrandılar. Ara vermeden uzun saatler çalışmak zorunda kaldılar, onlar için banyo yoktu ve içmek için temiz suları yoktu. Şikayet eden herkes ise kovuluyordu.

Latino İnsan Hakları

Cesar on dokuz yaşındayken donanmaya katıldı, ancak iki yıl sonra ayrıldı ve 1948’de sevgilisi Helen Fabela ile evlenmek için eve döndü. Topluluk Hizmet Örgütü’nde (STK) bir iş bulana kadar önümüzdeki birkaç yıl tarlalarda çalıştı. . STK’da Cesar, Latinlerin sivil hakları için çalıştı. STK için on yıl çalıştı ve seçmenlerin kayıt altına alınmasına yardımcı oldu ve eşit haklar için çalıştı.

Birlik Kurmak

Cesar çok şey okudu ve Mahatma Gandi ve Dr. Martin Luther King, Jr. da dahil olmak üzere birçok liderden etkilendi. Kaliforniya’nın göçmen saha çalışanlarına yardım etmek istedi ve bunu barışçıl bir şekilde yapabileceğini düşündü.

1962’de Cesar, göçmen tarım işçileri sendikası kurmak için STK’daki işinden ayrıldı. Ulusal Tarım İşçileri Sendikası’nı kurdu. İlk başta sadece birkaç üye vardı ve çoğunlukla aile üyeleriydi.

Advertisement

Birliği Büyütmek

Cesar, işçilerini sendikasına alabileceği alanlarda çalışmaya geri döndü. Zor bir dönemdi. İnsanlar sendikanın çalışabileceğine inanmadılar. Daha önce denemişlerdi. İşlerini kaybedeceklerinden ve hatta katılmak için dövüldüklerinden korkuyorlardı. Cesar bu konuda çalışmaya devam etti. Sendika yavaş ama emin adımlarla daha fazla üye almaya başladı. Cesar hareketi daha iyi çalışma koşulları “La Causa” ya da The Cause olarak adlandırdı.

Üzüm İşçileri Yürüyüşü

Cesar’ın ilk büyük eylemlerinden biri üzüm çiftçileri üzerine oldu. Grev, işçilerin çalışmayı reddettiği zamandır. Grev, Kaliforniya, Delano’da başladı. Cesar ve altmış yedi işçi, eyalet başkenti Sacramento’ya yürümeye karar verdiler. 340 mil yürüyüş yapmak birkaç hafta sürdü. Yolda insanlar onlara katıldı. Binlerce işçi protesto için Sacramento’ya gelene kadar kalabalık daha da büyüdü. Sonunda, üzüm yetiştiricileri işçilerin koşullarının çoğunu kabul etti ve sendika ile bir sözleşme imzaladı.

Cesar ve sendika işçinin davası için çalışmaya devam etti. Sonraki birkaç on yıl boyunca sendika büyüyecek ve göçmen çiftçinin hakları ve çalışma koşulları için savaşmaya devam edecekti.

Davasına dikkat çekmek için Cesar açlık orucuna başladı.Bir keresinde tam 36 gün açlık orucu eylemi yaptı. Birçok ünlü de onunla birlikte bu eylemde yer aldı

Cesar 23 Nisan 1993’te uykusunda öldü. Cenaze törenine 50.000’den fazla kişi katıldı.

Cesar Chavez Hakkında İlginç Gerçekler

  • İkinci adı Estrada’ydı.
  • Cesar bir vejeteryandı.
  • Kaliforniya’ya taşındıktan sonra ailesi, Sal Si Puedes adında fakir bir barrio (kasaba) içinde yaşadı.
  • O ve karısı Helen’in sekiz çocuğu vardı.
  • Sloganı “Evet, yapılabilir” anlamına gelen “Si Se Puede” idi.
  • Ölümünden sonra Başkanlık Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi.


Leave A Reply