Cesur Philippe (II. Philippe) Kimdir?

0

II. Phillipe kimdir? Cesur Philippe olarak bilinen II. Philippe hayatı ve dönemi ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Cesur Philippe (II. Philippe) Kimdir?

II. Philippe, lakabı cesur philippe, Fransızca philippe le hardi (d. 17 Ocak 1342, Pontoise, Fransa – ö. 27 Nisan 1404, Halle, Brabant), Burgonya dükü (1363-1404) ve Fransa kralı II. Jean’ın en küçük oğlu.
Cesur Philippe (II. Philippe)
Babasının Eylül 1363’te kendisine bıraktığı Burgonya Düklüğü’nün başına resmen Haziran 1364’te ağabeyi V. Charles’ın onayıyla geçti. Haziran 1369’da Flandre’lı Marguerite’le evlendi. 1384’te miras yoluyla Flandre, Artois, Rethel, Nevers, Franche-Comte ve Champagne’ın bir bölümünü topraklarına kattı. Ayrıca satın alma ve ittifaklar yoluyla Felemenk’te de araziler edindi. Topraklarının genişlemesi üzerine, kuzey ve güney topraklarının yönetimi için 1386’da Lille ve Dijon’da iki ayrı merkez oluşturdu. Yeğeni VI. Charles’ın küçüklüğü sırasında naiplik görevini üstlenerek Fransa’yı kardeşleriyle birlikte yönetti. Kendi çıkarları doğrultusunda Almanya ve İngiltere’yle dostluk politikası izledi.

Advertisement

Kasım 1388’de kendisini naiplikten uzaklaştırarak yönetimi eline alan Charles’ın 1392’de delilik belirtileri göstermesinden sonra yeniden eski gücüne kâvuştu. Fransa’nın 1396’da İngiltere’yle ittifak yapmasını ve daha önce Avig-non papası XIII. Benedictus’a verdiği desteği çekmesini sağladı. Güzel sanatları koruyarak değerli kitap, yazma, mücevher ve kumaş koleksiyonları oluşturdu. Oğlu Jean’ın Osmanlı Devleti’ne karşı giriştiği Haçlı seferini (1396) finanse edebilmek için yüklü bir borç altına girdi. Kraliyet hazinesinden büyük miktarda para alması, VI. Charles’ın kardeşi ve rakibi Orleans dükü Louis’yle çatışmasına yol açtı.


Leave A Reply