Chanca Piedra (Taş Kırıcı) Nedir? Sağlık Yararları Kullanım Şekli ve Dozu

0
Advertisement

Taş kırıcı olarak da bilinen Chanca Piedra bitkisinin sağlık için faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır, doz ne kadar olmalıdır, yan etkileri.

Chanca Piedra nedir?

Chanca piedra, Güney Amerika’nın yağmur ormanları gibi tropik bölgelerde yetişen bir bitkidir. Bilimsel adı Phyllanthus niruri’dir.

Chanca Piedra

Bitkinin ince, yaprak kaplı dalları vardır ve yaklaşık 61 cm boyunda büyüyebilir. “Yaprak altı tohum” adını alır çünkü küçük yeşil çiçeklere dönüşen tohum kabukları yaprakların altında büyür.

Tüm bitki – yapraklar, saplar ve çiçekler dahil – chanca piedra takviyeleri yapmak için kullanılır. Ek olarak, chanca piedra’nın sindirim sistemi, karaciğer ve böbrekler ile ilgili çeşitli koşullara yardımcı olduğu bildirilmektedir.

İdrar akışını artırabilen, zararlı bakteri ve virüsleri öldürebilen ve iltihabı hafifletebilen fitokimyasallar veya bitki bileşikleri içerir. Ancak bunun etkili olduğuna dair çok az kanıt var.

Advertisement

Chanca piedra çaylar, sıvı özler, kapsüller veya tabletlerde bulunur.

Faydaları ve kullanımı

Bazı iddialara göre, chanca piedra farklı vücut sistemleri üzerinde çeşitli yararlı etkilere sahip olabilir. Ancak, bu iddiaları destekleyecek çok az araştırma var.

Böbrek taşı

Chanca piedra en iyi potansiyel böbrek taşı tedavisi ile bilinir – bu da bitkiye “taş kırıcı” adını kazandırdı. Bitki alkalidir, bu nedenle asidik böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olabilir. Asidik böbrek taşlarını önlemek için yaygın olarak kullanılan alkalileştirici bir ajan olan reçeteli potasyum sitrata daha az pahalı bir alternatiftir. Ayrıca daha fazla idrar yapmanıza yardımcı olabilir.

Günde 4.5 gram chanca piedra alan böbrek taşı olan 56 kişide yapılan bir çalışmada, araştırmacılar böbrek taşlarının katılımcıların yaklaşık üçte ikisinde boyut ve sayılarda azaldığını bulmuşlardır. Dahası, diğer küçük çalışmalar, böbrek taşları için chanca piedra almaya bazı faydalar gözlemlemiştir.

Mide ülseri

Chanca piedra özütü, test tüpü çalışmalarında Helicobacter pylori’den mide ülserlerine neden olan bakterileri öldürebilir. Bununla birlikte, bu mutlaka insanlarda mide ülserlerine karşı etkili olan bir oral takviyeye dönüşmez. Bunun gibi test tüpü çalışmaları tipik olarak doğrudan bakteriyel hücrelere uygulanan yüksek konsantrasyonlu ekstraktları içerir.

Yüksek kan şekeri

Hayvan çalışmalarında, chanca piedra’daki antioksidanlar, kan şekeri yönetimine yardımcı olabilecek açlık kan şekeri düzeylerini iyileştirebilmiştir.

Advertisement

Yine de, bu mutlaka chanca piedra’nın insanlarda aynı etkiye sahip olacağı anlamına gelmez. Chanca piedra’nın insanlarda kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkisini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Safra taşları

Aynı nedenden ötürü böbrek taşlarına yardımcı olabilir, chanca piedra’nın alkalileştirici özellikleri safra taşlarını da önlemeye yardımcı olabilir. Bazı geleneksel tıp uygulamalarında safra taşı tedavisi olarak kullanılır.

Yine de, chanca piedra’nın özellikle safra taşları için kullanımını destekleyen bilimsel bir kanıt yoktur.

Gut

Gutta alevlenmeler kanda yüksek seviyede ürik asit biriktiğinde ortaya çıkabilir. Chanca piedra bu seviyeleri dengelemeye ve gut ataklarını önlemeye yardımcı olabilir. Bazı hayvan çalışmaları, chanca piedra takviyesi alan hayvanlarda ürik asit düzeylerinde bir azalma olduğunu göstermiştir.

Karaciğer hastalığı

Antioksidan içeriği nedeniyle, chanca piedra karaciğer fonksiyonunu iyileştirebilir ve karaciğeri serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarlardan korumaya yardımcı olabilir – vücudunuzda yüksek seviyelerde biriktiklerinde hasara neden olabilecek kararsız bileşikler.

Bitki, karaciğerin enflamatuar bir viral enfeksiyonu olan hepatit B’nin tedavisinde de en azından hayvan ve test tüpü çalışmalarında yararlı görünmektedir.

Phyllanthus cinsindeki diğer bazı otlar hepatit B’ye karşı güçlü antiviral aktivite gösterdiğinden – antiviral ilaç interferonuna potansiyel olarak rakip – araştırmacılar chanca piedra’nın benzer etkilere sahip olabileceğini teorize ediyorlar.

Yine de, bu araştırmanın çoğu hayvan ya da test tüpü çalışmalarında yapılmıştır. Chanca piedra’nın karaciğer sağlığı üzerindeki etkilerini değerlendirmek için daha fazla insan çalışması gerekmektedir.

Yüksek tansiyon

Bazı hayvan araştırmaları, chanca piedra’nın kan damarlarının gevşemesine yardımcı olabileceğini ve bunun da kan basıncında azalmaya neden olabileceğini göstermektedir.

Yine de, bir insan çalışması, chanca piedra alan insanlarda kan basıncında hafif bir artış olduğunu kaydetti. Chanca piedra’nın insanlarda kan basıncı üzerindeki etkileri hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Chanca piedra ile ilgili mevcut araştırmaların çoğunun yüksek konsantrasyonlu ekstraktlar kullanılarak hayvanlarda veya test tüplerinde yapıldığını belirtmek önemlidir. İnsanlarda böbrek taşı için chanca piedra kullanımını destekleyen az miktarda kanıt olmasına rağmen, chanca piedra’nın gerçekten herhangi bir faydası olup olmadığını belirlemek için daha büyük ve daha titiz insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

Advertisement

Chanca Piedra

Yan etkiler ve önlemler

Bir insan çalışmasında, chanca piedra takviyesinin bildirilen yan etkilerinden bazıları şunlardır:

  • karın ağrısı
  • ağrılı idrara çıkma
  • idrarda kan
  • mide bulantısı

Karın ağrısı en yaygın olanıdır, diğerleri daha az yaygın olarak bildirilmiştir.

Chanca piedra ayrıca kan şekeri ve kan basıncı seviyelerini düşürebilir, bu nedenle kan basıncını veya kan şekerini düşürücü bir ilaç kullanıyorsanız dikkatli olunmalıdır. Takviyelerin herhangi bir devlet kuruluşu tarafından düzenlenmediğini unutmayın, bu nedenle etiketin takviyede bulunanların dürüst bir temsili olduğundan emin olmak için çok az denetim vardır.

Chanca piedra almayı seçerseniz, üçüncü taraf bir kuruluş tarafından kalite için bağımsız olarak doğrulanmış bir takviye satın almalısınız.

Dozaj ve nasıl alınır?

Böbrek taşlarında iyileşme gösteren bir insan çalışmasında, günlük doz 12 hafta boyunca 4.5 gram toz chanca piedra idi. Chanca piedra hapları veya kapsülleri doz başına 500 ila 1,600 mg bitki içerir ve sıvı özler benzer miktarda içerir.

Çayın içine giren bitki miktarı suyun sıcaklığına ve çayın ne kadar uzun süre demlendiğine bağlı olduğundan, çaydan ne kadar bitki tüketeceğinizi söylemek zordur.

Chanca piedra yemekle birlikte veya yemeksiz alınabilir.

Chanca piedra’nın uzun vadeli etkileri hakkında hiçbir araştırma yoktur, bu nedenle takviyeyi 12 hafta veya daha az bir sürede ile sınırlamak akıllıca olabilir – insanlarda incelenen bir süre.

Durdurma ve yoksunluk

Chanca piedra üzerinde yapılan çalışmalarda, takviyeyi aniden durdurmak için herhangi bir risk gözükmemektedir. Ayrıca bildirilmiş yoksunluk belirtileri de yoktur. Bununla birlikte, araştırma eksikliği olduğu için, bazı komplikasyonların henüz araştırılmamış olması mümkündür.

Chanca piedra’yı durdururken herhangi bir sorun yaşıyorsanız, bir sağlık uzmanına danışın.

Advertisement

Aşırı doz

Chanca piedra doz aşımının mümkün olduğunu gösteren yeterli araştırma yoktur. Yine de, takviyeyi etiket üzerinde günlük doza aldığınız miktarı sınırlandırmalısınız, çünkü henüz çalışılmamış yüksek dozlarda chanca piedra ile güvenlik endişeleri olabilir.

Etkileşimler

Chanca piedra, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli ilaçlarla etkileşim potansiyeline sahiptir:

  • Lityum. Chanca piedra, daha fazla idrara çıkmanıza neden olabilir, bu da vücudunuzun lityumdan kurtulma şeklini etkileyebilir.
  • Kan basıncını düşüren ilaçlar. Bitki, özellikle zaten tansiyon ilaçları kullanan kişilerde düşük tansiyon seviyelerine yol açabilecek kan basıncınızı düşürebilir.
  • Kan şekerini düşürücü ilaçlar. Chanca piedra kan şekeri seviyenizi düşürebilir. Zaten insülin veya kan şekerini düşüren başka ilaçlar kullanıyorsanız, bu hipoglisemi olarak bilinen tehlikeli derecede düşük seviyelere yol açabilir.
  • Kan inceltici ilaçlar. Chanca piedra kan pıhtılaşmasını engelleyebilir, bu da kan incelticilerdeki kişilerde ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Depolama ve taşıma

Chanca piedra takviyeleri – çay, ekstrakt veya haplar – aşırı nem veya sıcaklık değişikliklerine maruz kalmayacakları serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Çoğu chanca piedra takviyesinin üretim tarihinden yaklaşık 2 yıl sonra son kullanma tarihi vardır. Güç ve güvenliği sağlamak için, chanca piedra takviyelerinizi süresi dolmadan kullanın.

Hamilelik ve emzirme

Hamilelik veya emzirme döneminde chanca piedra’nın güvenliği hakkında yeterli kanıt yoktur. Bu nedenle, hamileyken, hamile kalmaya çalışırken veya emzirirken bundan kaçınmak en iyisidir. Chanca piedra ve hamilelik veya emzirme ile ilgili endişeleriniz varsa bir sağlık uzmanına danışın.

Belirli popülasyonlarda kullanım

Chanca piedra hakkında çok az şey bilindiği için, çocuklara veya ergenlere takviye vermeden önce bir sağlık uzmanına danışmalısınız.

Tip 1 veya tip 2 diyabetli kişiler de kan şekeri seviyelerini düşürebileceğinden bu takviyeyi dikkatli kullanmalıdır. Halihazırda insülin veya diğer kan şekerini düşürücü ilaçlar alan kişilerde bu, hipoglisemiye yol açabilir.

Böbrek fonksiyonunu etkileyebileceğinden, kronik böbrek hastalığı veya diğer böbrek problemleri olan insanlar chanca piedra kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışmalıdır.

Alternatifler

Böbrek taşları için chanca piedra’nın bazı alternatifleri arasında sodyum bikarbonat veya potasyum sitrat gibi diğer alkalileştirici maddeler bulunur. Potasyum sitrat en çok böbrek taşları için kullanılır.

Bu bitkinin etkinliği hakkında çok az kanıt olduğundan, chanca piedra’nın yardımcı olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir sağlık sorununuz varsa bir sağlık uzmanına danışmalısınız.

Advertisement


Leave A Reply