Charles Lindbergh Kimdir? Atlas Okyanusunu İlk Uçarak Geçen Kişinin Hayatı

0

Charles Lindbergh Kimdir? Atlas Okyanusunu ilk defa havadan Spirit of St. Louis isimli uçağı ile geçmeyi başaran ilk insan olan Charles Lindbergh hakkında bilgiler.

Charles Lindbergh

Tam adı Charles Augustus Lindbergh, ABD’li havacı (Michigan / Detroit 1902 – Hawaii / Maui 1974). Wisconsin Üniversitesi’nde mühendislik öğrenimi yaparken, Lincoln Uçuş Okulu’na (Nebraska) gitti. Okuldan sonra bir süre uçak kanadında cambazlık gösterileri ve paraşütle atlama oyunlarından sağladığı parayla, Birinci Dünya Savaşı’n dan kalma bir uçak aldı (1923).

Bir süre daha gösterilerini sürdürdükten sonra, Brooks Field’deki (Teksas) ABD Ordu Uçuş Okulu’na girdi (1924). 1925’te ordu yedek hava hizmetleri birliğine teğmen olarak atandı. 25 bin dolarlık Orteig Ödülü’nü almak ve kendini kanıtlamak için tek kişilik, özel yapılmış “Spirit of St. Louis” (St. Louis’nin Ruhu) adlı uçakla durmadan Atlas Okyanusu üzerinden uçarak 33.5 saatte New York’tan Paris’e ulaştı (1927).

Yeterli yakıt alabilmek amacıyla radyo-telsiz, paraşüt gibi ağırlıklar almadı ve Nova Scotia, Newfoundland, İrlanda, Büyük Okyanusu kapsayan 5.800 km yol aldı. Başkanın özel olarak gönderdiği donanmadan bir kruvazörle ABD’ye döndüğü zaman ünü tüm dünyaya yayıldı. Altı çocuğundan biri olan iki yaşındaki Charles’ın kaçırılıp öldürülmesi üzerine kamuoyu ve basından uzaklaşmak için 1935’te İngiltere’ye gitti.

1938’de Berlin’deki askeri ateşenin isteğiyle, Nazi Almanyası’nın hava gücünün gelişimiyle ilgili gözlem ve raporlar hazırladı. Bu arada Mareşal Göring’in sunduğu madalyayı alması, ABD’de geniş eleştirilere neden oldu. 1939’da ABD’ye döndüğünde savaş karşıtı konuşmaları ve etkinliklerinden dolayı, Başkan Roosevelt’in onu hainlikle suçlaması üzerine 1941’de albaylık görevinden ayrıldı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Henry Ford ile birlikte B-24 bombardıman uçaklarının üretiminde çalıştı. Ayrıca 50 savaş uçağını denetleyerek Pasifik hava çarpışmalarına katılmasını sağladı. Savaştan sonra Pan Amerikan Hava Yolları danışmanlığında bulundu. Başkan Eisenhower onu, Yedek Hava Gücü generalliğine atadı (1954). özyaşamöyküsünü W e (Biz) 1927 adlı eserinde anlattı. The Spirit of St. Louis (St. Louis Ruhu) 1953, Kitabı Pulitzer Ödülü’nü kazandı.


KAYNAK – 2

Atlas Okyanusu’nu uçakla tek başına ilk geçen Amerikalı pilottur. Yalnız Kartal ve Şanslı Lindy lakaplarıdır.1927 yılının 20 mayısında sabah saat 07:50’de New York’taki Roosevelt Field hava alanından kalkmış ertesi gün akşam saat 10:21’de (New York saati ile öğleden sonra 05:21’de) Paris yakınlarındaki Le Bourget hava alanına inmiştir. Böylece 33 buçuk saatte 49.250 kilometre aşmıştır.

Lindbergh 4 Şubat 1902’de Michigan eyaletinin Detroit şehrinde doğdu. Küçüklüğünden beri havacılığa hevesliydi. İki yıl Wisconsin Üniversitesinde okuduktan sonra Nebraska eyaletinin başkenti olan Lincoln’a gitti. Burada uçuş dersleri almaya başladı. Tek başına ilk uçuşunu 500 dolara aldığı bir uçakla 1923’te yaptı. 1924’te bir hava üssüne askeri öğrenci olarak girdi. Ertesi yıl üsteğmen oldu. Daha sonra Chicago-St.Louis arasındaki uçak seferlerinde pilot olarak çalışmaya başladı.

New York’lu bir otel sahibi olan Raymond Orteig 1919’dan beri New York-Paris arasında hiç duruş yapmadan uçabilecek pilota 25.000 dolarlık bir ödül vaad ediyordu. Bu uçuşu hiç kimse başaramamıştı. Lindbergh böyle bir uçuşu yapıp verilen ödülü kazanacağına inanıyordu. Çünkü San Diego-New York arasını 21 saat 20 dakikada aşarak bir uçuş rekoru kırmıştı.

Charles Lindbergh

Atlas Okyanusunu Geçmeyi Başardıktan Sonra

Lindbergh New York-Paris uçuşundan sonra karaya inince kendisini yüz binden fazla meraklı insan karşıladı. Avrupa ülkelerinin o sıradaki devlet başkanlarından Lindbergh’i kutlamaya gelenler bile oldu. Amerika’ya dönüşünde de Lindbergh’i o sırada Amerikan Başkanı olan Calvin Coolidge karşıladı.

Bu başarısından dolayı Lindbergh hava albaylığına terfi ettirildi. Raymond Orteig’in ödülünden başka ona New York Times gazetesi uçuşunu anlatan bir yazısı için 250.000 dolar verdi. Ayrıca Lindbergh’in “We” (Biz) adlı eseri o yıl Amerika’da en çok satılan kitap oldu. Bir uçak şirketi Lindbergh’i ödül olarak Amerika’nın 75 şehrinde uçakla gezdirdi.

Lindbergh 1929’da Amerika’nın eski Meksika elçisi Dwight W. Morrow’un kızı Anne Morrow ile evlendi. Ertesi yıl bu genç evliler yeni bir kıtalararası uçuş rekoru kırdılar. 1931’de “İyi niyet elçileri” olarak uçakla Doğu ülkelerini gezdiler. Bundan sonra Lindbergh birçok uçak firmasının havayolları acentelerinin teknik müşaviri olarak çalıştı. 1935 – 1939 arasında Lindbergh’ler Avrupa’ya yerleştiler.

Bu sırada Charles Lindberg, Fransa’dayken yakın arkadaşı olan tıp bilgini Alexis Carrel’le suni bir kalp yapmak üzere bilimsel çalışmalarda bulundu.

II. Dünya Savaşı başlarında Lindbergh Amerika’nın savaşta tarafsız kalmasını isteyenlerin arasındaydı. 1941’de “Kira-Ödünç Verme Anlaşması” hakkında karar veren Kongre toplantısında II. Dünya Savaşı‘ndan bir tarafın öteki tarafı yenmiş olarak çıkmasını istemediğini bildiren bir konuşma yaptı. Daha sonra da Hava Kuvvetleri’ndeki görevinden istifa etti. Bu tutumunu o zamanki Başkan Franklin D. Roosevelt şiddetle eleştirmiştir. Savaştan birkaç yıl sonra Lindbergh Amerika Hava Kuvvetleri Başkanı’nın özel müşavirliğine atandı.

Lindbergh Kidnapping olarak isimlendireln davada 20 aylık bebeği ölü olarak bulunmuştur.

Lindbergh Kidnapping olarak isimlendireln davada 20 aylık bebeği ölü olarak bulunmuştur.

Lindbergh’lerin ilk çocukları olan Charles Augustus’u 1932’de Amerikalı haydutlar kaçırdılar ve karşılığında para istediler. Para verilmeyince çocuğu öldürdüler.

1953 yılında Charles Lindbergh “The Spirit of St. Louis” isimli kitabını yayımladı. Kitapta Atlas Okyanusunu tek başına geçişini anlatmıştır. Bir yıl sonra bu kitabı sayesinde Pulitzer Ödülünü kazandı. Hayatının son yılarını Charles Lindbergh Hawaii adalarından Mauis’de yaşayarak geçirmiştir. Kansere yakalanmıştı ve 26 Ağustos 1974 yılında Maui adasına gömülmüştür.


Leave A Reply