Higrometre Nedir? İlk Higrometreyi Kim İcat Etti? Ne İşe Yarar?

0
Advertisement

Higrometre nedir? Nasıl çalışır ve ne işe yarar? İlk higrometreyi kim buldu? Daha sonra hangi bilim insanları geliştirdi?

Bir higrometre, havanın veya başka herhangi bir gazın nem içeriğini, yani nemini ölçmek için kullanılan bir araçtır. Higrometre, birçok enkarnasyonu olan bir cihazdır. Leonardo da Vinci, 15. yüzyılda ilk yağ higrometresini yaptı. Francesco Folli, 1664’te daha pratik bir higrometre icat etti.

1783’te İsviçreli fizikçi ve jeolog Horace Bénédict de Saussure, nemi ölçmek için insan saçı kullanarak ilk higrometreyi yaptı.

Higrometre

Kaynak : pixabay.com

Organik maddelerin (insan saçı) bağıl neme tepki olarak büzüşmesi ve genişlemesi ilkesine dayanan bunlara mekanik higrometreler denir. Büzülme ve genişleme, bir iğne göstergesini hareket ettirir.

En iyi bilinen higrometre türü, biri ıslak, diğeri kuru tabanlı iki cıva termometresi olarak tanımlanan “ıslak-kuru ampul psikrometresidir“. Islak tabandaki su buharlaşır ve ısıyı emer, bu da termometre okumasının düşmesine neden olur. Bir elektronik tablo kullanarak, bağıl nemi belirlemek için kuru termometre okuması ve ıslak termometre okuma düşüşü kullanılır. “Psikrometre” terimi bir Alman Ernst Ferdinand August tarafından icat edilmiş olsa da, 19. yüzyıl fizikçisi Sir John Leslie (1776-1832) genellikle cihazı icat etmesiyle tanınır.

Bazı higrometreler, ince bir parça lityum klorür veya başka bir yarı iletken malzeme kullanarak ve nemden etkilenen direnci ölçerek elektrik direncindeki değişikliklerin ölçümlerini kullanır.

Advertisement

Diğer higrometre mucitleri

Robert Hooke – Sir Isaac Newton‘un 17. yüzyıldaki çağdaşı, barometre ve anemometre gibi bir dizi hava durumu enstrümanını icat etti veya geliştirdi. İlk mekanik higrometre olarak kabul edilen higrometresi, havanın nemine bağlı olarak kıvrıldığını ve kıvrıldığını gözlemlediği bir yulaf tanesinin kabuğunu kullandı. Hooke’un diğer icatları arasında kardan mafsalı, solunum cihazının erken bir prototipi, çapa eşapmanı ve daha doğru saatleri mümkün kılan denge yayı yer alıyor. Ancak daha ünlüsü, hücreleri ilk keşfeden oydu.

John Frederic Daniell – 1820’de İngiliz kimyager ve meteorolog John Frederic, nemli havanın doyma noktasına ulaştığı sıcaklığı ölçmek için yaygın olarak kullanılan bir çiğ noktası higrometresi icat etti. Daniel en çok, pil gelişiminin erken tarihinde kullanılan voltaik hücreye göre bir gelişme olan Daniell hücresini icat etmesiyle tanınır.


Leave A Reply