Charles Lindbergh Kimdir?

0

Charles Lindbergh kimdir? Charles Lindbergh’in hayatı eserleri ve başarıları hakkında bilgi.

Charles LindberghAtlas Okyanusu’nu uçakla tek başına ilk geçen Amerikalı pilottur. Yalnız Kartal ve Şanslı Lindy lakaplarıdır.1927 yılının 20 mayısında sabah saat 07:50’de New York’taki Roosevelt Field hava alanından kalkmış ertesi gün akşam saat 10:21’de (New York saati ile öğleden sonra 05:21’de) Paris yakınlarındaki Le Bourget hava alanına inmiştir. Böylece 33 buçuk saatte 49.250 kilometre aşmıştır.

Advertisement

Lindbergh 4 Şubat 1902’de Michigan eyaletinin Detroit şehrinde doğdu. Küçüklüğünden beri havacılığa hevesliydi. İki yıl Wisconsin Üniversitesinde okuduktan sonra Nebraska eyaletinin başkenti olan Lincoln’a gitti. Burada uçuş dersleri almaya başladı. Tek başına ilk uçuşunu 500 dolara aldığı bir uçakla 1923’te yaptı. 1924’te bir hava üssüne askeri öğrenci olarak girdi. Ertesi yıl üsteğmen oldu. Daha sonra Chicago-St.Louis arasındaki uçak seferlerinde pilot olarak çalışmaya başladı.

New York’lu bir otel sahibi olan Raymond Orteig 1919’dan beri New York-Paris arasında hiç duruş yapmadan uçabilecek pilota 25.000 dolarlık bir ödül vaad ediyordu. Bu uçuşu hiç kimse başaramamıştı. Lindbergh böyle bir uçuşu yapıp verilen ödülü kazanacağına inanıyordu. Çünkü San Diego-New York arasını 21 saat 20 dakikada aşarak bir uçuş rekoru kırmıştı.

Atlas Okyanusunu Geçmeyi Başardıktan Sonra

Lindbergh New York-Paris uçuşundan sonra karaya inince kendisini yüz binden fazla meraklı insan karşıladı. Avrupa ülkelerinin o sıradaki devlet başkanlarından Lindbergh’i kutlamaya gelenler bile oldu. Amerika’ya dönüşünde de Lindbergh’i o sırada Amerikan Başkanı olan Calvin Coolidge karşıladı.

Advertisement

Bu başarısından dolayı Lindbergh hava albaylığına terfi ettirildi. Raymond Orteig’in ödülünden başka ona New York Times gazetesi uçuşunu anlatan bir yazısı için 250.000 dolar verdi. Ayrıca Lindbergh’in “We” (Biz) adlı eseri o yıl Amerika’da en çok satılan kitap oldu. Bir uçak şirketi Lindbergh’i ödül olarak Amerika’nın 75 şehrinde uçakla gezdirdi.

Lindbergh 1929’da Amerika’nın eski Meksika elçisi Dwight W. Morrow’un kızı Anne Morrow ile evlendi. Ertesi yıl bu genç evliler yeni bir kıtalararası uçuş rekoru kırdılar. 1931’de “İyi niyet elçileri” olarak uçakla Doğu ülkelerini gezdiler. Bundan sonra Lindbergh birçok uçak firmasının havayolları acentelerinin teknik müşaviri olarak çalıştı. 1935 – 1939 arasında Lindbergh’ler Avrupa’ya yerleştiler.

Bu sırada Charles Lindberg, Fransa’dayken yakın arkadaşı olan tıp bilgini Alexis Carrel’le suni bir kalp yapmak üzere bilimsel çalışmalarda bulundu.

II. Dünya Savaşı başlarında Lindbergh Amerika’nın savaşta tarafsız kalmasını isteyenlerin arasındaydı. 1941’de “Kira-Ödünç Verme Anlaşması” hakkında karar veren Kongre toplantısında II. Dünya Savaşı’ndan bir tarafın öteki tarafı yenmiş olarak çıkmasını istemediğini bildiren bir konuşma yaptı. Daha sonra da Hava Kuvvetleri’ndeki görevinden istifa etti. Bu tutumunu o zamanki Başkan Franklin D. Roosevelt şiddetle eleştirmiştir. Savaştan birkaç yıl sonra Lindbergh Amerika Hava Kuvvetleri Başkanı’nın özel müşavirliğine atandı.

Lindbergh’lerin ilk çocukları olan Charles Augustus’u 1932’de Amerikalı haydutlar kaçırdılar ve karşılığında para istediler. Para verilmeyince çocuğu öldürdüler.

1953 yılında Charles Lindbergh “The Spirit of St. Louis” isimli kitabını yayımladı. Kitapta Atlas Okyanusunu tek başına geçişini anlatmıştır. Bir yıl sonra bu kitabı sayesinde Pulitzer Ödülünü kazandı. Hayatının son yılarını Charles Lindbergh Hawaii adalarından Mauis’de yaşayarak geçirmiştir. Kansere yakalanmıştı ve 26 Ağustos 1974 yılında Maui adasına gömülmüştür.

Advertisement


Leave A Reply