Charles Messier Kimdir? Fransız Astronumun Hayatı ve Messier Kataloğu Hakkında Bilgi

1
Advertisement

Charles Messier kimdir? Messier Kataloğunu hazırlamış olan ünlü Fransız astronom Charles Messier hayatı ve çalışmaları (Messier Kataloğu) hakkında bilgiler.

Charles Messier

Charles Messier (Kaynak : wikipedia.org)

Charles Messier ( Badonviller , Lorraine , 26 Haziran 1730 – Paris , 12 Nisan 1817 ) bir Fransız astronom ve kuyruklu yıldız avcısıydı . Kendi adı ile anılan Messier nesnelerinin kataloğunu hazırlamıştır . Bu katalog ilk olarak 1774’te yayınlandı. Messier nesneleri M1’den M110’a kadar numaralandırılmıştır ve bugün bile bu gök cisimleri hala bu şekilde numaralandırılırlar.

Hayatı

Messier, tüm keşiflerini yaptığı Paris‘in kalbindeki Hôtel de Cluny’de kurulan Deniz Gözlemevi’nde uzun yıllar asistan olarak çalışmıştı. Hakkında anlatılanlara göre, kuyruklu yıldız avcılığının büyük bir hayranı olan Messier, 28 Ağustos 1758 gecesi, gökte 1P/Halley kuyruklu yıldızını ararken, M1(Yengeç Bulutsusu) ile kataloğunu yapmaya başladı.

Messier kataloğundaki tüm nesneleri keşfetmedi, çünkü birçoğu yine bir Fransız olan Pierre Méchain tarafından ve yıllar önce Edmond Halley gibi diğer gökbilimciler tarafından gözlemlendi. Messier’in ilk gerçek keşfi, 1764’te Canes Venaciti’deki M3 küresel kümesiydi. İlginç bir şekilde Messier, keşfettiği kuyruklu yıldızlardan çok yıldız nesneleri kataloğuyla ünlüdür.

Messier’in bu sabit nesneleri kataloglamaya olan ilgisi, onları kuyruklu yıldızları aramasını kolaylaştıracak şekilde dolaşanlardan ayırt edebilmekti. Kataloğunun yayınlanması sayesinde, William Herschel, 20 yılı aşkın bir süredir yaptığı araştırma, kuzey yarımkürede çok sayıda bulutsu ve kümeyi kataloglamasına olanak tanıyan iddialı bir projeye (1783’te) başlamak için teşvik edildi.

Fransız Kralı Louis XV ona “Kuyruklu Gelincik” olarak atıfta bulunsa da, Messier bir kuyruklu yıldız avcısı olarak yaptığı büyük iş için tarihe geçmeyecekti, daha çok Messier Kataloğu olarak isimlendirilmiş olan yarattığı bulutsu nesneler kataloğu ile ilişkilendirildi.

Advertisement
Messier Kataloğu

Messier Kataloğu (Kaynak : wikipedia.org)

Messier Kataloğu

Messier Kataloğu, Fransız astronom Charles Messier tarafından derlenen ve ilk olarak 1774 ile 1781 yılları arasında yayınlanmış 110 astronomik nesnenin bir listesidir. Resmi adı, Paris ufkunda sabit yıldızlar arasında gözlenen Bulutsular ve Yıldız Kümeleri Kataloğu’dur. Messier kendini kuyruklu yıldız aramaya adamıştı ve gökyüzünde sabit dağınık nesnelerin varlığı onun için bir sorundu. Çünkü zamanının teleskoplarındakilerle gök cisimleri karıştırılabilirlerdi. Bu nedenle, işini kolaylaştıracak bir liste oluşturmaya kendisi karar verdi ve son bölümünde Pierre Méchain’in yardımını alarak kataloğunu tamamlayacaktı.

Kataloğu, bulutsular, açık ve küresel yıldız kümeleri ve galaksiler gibi çok farklı nitelikteki astronomik nesnelerin bir buluşması olduğu daha sonra ortaya çıktı. Örneğin, M1 ( Yengeç Bulutsusu ) bir süpernova kalıntısıdır, M45 açık bir kümedir ve M31, Büyük Andromeda Gökadasıdır. Messier Fransa’da yaşadığından, liste çoğunlukla kuzey yarımküreden görülebilen nesneleri içerir. Kataloğun ilk baskısı (1774) yalnızca 45 nesne içeriyordu (M1’den M45’e); erken bir ek liste ile (1780) M46’dan M70’e girişleri ekledi. Messier’in son listesi (1781) M103’e kadar genişledi. Bir asırdan fazla bir süre sonra, diğer gökbilimciler Messier’in metinlerindeki notları kullanarak listeyi 110’a çıkardılar. Bu da son sayıdır (M1’den M110’a). Bu nesnelerin çoğu hala Messier katalog numaralarıyla, diğerleri ise NGC (Yeni Genel Katalog) katalog numaralarıyla daha iyi bilinmektedir.

Messier Maratonu

1980’lerin ortalarından bu yana, bazı astronomi meraklıları, katalogdaki 110 nesneden tek bir gecede mümkün olduğunca çok gözlem yapmaktan oluşan “Messier maratonları” düzenlemektedirler. Maraton, Mart ayının ikinci yarısında, bahar ekinoksunun yakınında – 20-21 Mart arasında – ve yeni ay ile aynı zamana denk gelir. Böylece görüş koşulları 110 nesneyi aramayı kolaylaştırır.


1 Yorum

Leave A Reply