Charles Perrault Kimdir? En Bilindik Masalların Yazarı Fransız Şair ve Yazarın Hayatı

0
Advertisement

Charles Perrault kimdir? Çocuk masalları ile ünlü olan Fransız şair ve yazar Charles Perrault hayatı ve eserleri hakkında bilgi.

Charles Perrault (d. 12 Ocak 1628, Paris -ö. 15/16 Mayıs 1703, Paris, Fransa), Çontes de ma mere l’oye (1697; Kaz Anamın Öyküleri) adlı çocuk masallarıyla ünlü, Academie Française’in önde gelen üyelerinden Fransız şair ve yazar.
Charles Perrault
Klasik-modern tartışması olarak bilinen edebi tartışmada da önemli rol oynamıştır. Hukuk öğrenimi gördükten sonra hafif manzum yapıtları ve aşk şiirleriyle adını duyurdu. 1671’de Academie Française üyeliğine seçildi. Akademide kısa süre sonra başlayan klasik-modern tartışmasında, özellikle de klasik yazarları savunan Nicolas Boileau-Despereaux’ya karşı, uygarlığın ilerlemesiyle birlikte edebiyatın da geliştiğini, bu yüzden klasik edebiyatın modern edebiyata göre daha geri ve kaba olduğunu savundu. Le Siecle de Louis le Grand (1687; Büyük Louis Dönemi) adlı şiirinde Moliere ve François de Malherbe gibi çağdaş yazarların Eski Yunan ve Roma’nın klasik yazarlarından daha ileri olduğunu öne sürdü. Bu tartışmada aldığı tavırla, egemen edebi geleneğe karşı başlatılan başkaldırıda önemli rol oynadı.

Perrault Contes de ma mere l’oye’da topladığı masallarını, başlangıçta kendi çocuklarını eğlendirmek amacıyla kaleme almış, unutulmak üzere olan halk masallarını yapmacıktan uzak basit bir dille yeniden yazmıştı. Bu kitapta yer alan “Çizmeli Kedi”, “Uyuyan Güzel”, “Parmak Çocuk”, “Külkedisi”, “Kırmızı Şapkalı Kız” ve “Mavi sakal” gibi birçok masal çocuk edebiyatının klasikleri arasına girmiş, Türkçeye de birçok kez çevrilmiştir.

Kaynak – 2

Charles Perrault; (12 Ocak 1628 – 16 Mayıs 1703). Tanınmış bir Fransız yazarıdır, çocuklar için yazdığı masallar sayesinde büyük ün kazanmıştır. Paris’te 12 ocak 1628 günü doğmuştur. Babası tanınmış bir avukattı. Charles Beavuais Koleji’nde okudu, 1651’de Orleans’da hukuk fakültesinden diplomasını aldı. Paris barosuna kaydoldu. Kısa bir süre avukatlık yaptı. 1654’te kendini tamamıyla yazı hayatına verdi. 1671’de Fransız Akademisi’ne üye seçildi. Bu arada çeşitli masallar yazmaya başlamıştı. Kısa zamanda Fransa’nın ve dünyanın en ünlü masal yazarlarından birisi oldu.

Charles Perrault ilk masallarını kendi çocukları için yazmıştı. Çocuklarına anlatacak, okutacak masallar bulmakta zorluk çekmiş, bunun üzerine başlangıçta kendisi masallar uydurarak anlatmış, sonra bunları, daha başkalarını kaleme almıştır. Perrault’nun masalları eski masalların yapmacıklı havasından uzak, içten gelme duygularla, tatlı hayallerle doludur.

Başlıca Eserleri; Uyuyan Güzel, Kırmızı Başlıklı Kız, Çizmeli Kedi, Külkedisi gibi tüm dünyanın tanıdığı eserlerdir.

Advertisement

Leave A Reply