Cihanbeyli Nerededir?

0
Advertisement

Cihanbeyli nerededir? Cihanbeyli hangi ilimize bağlıdır? Cihanbeyli ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

cihanbeyliCihanbeyli; Konya ili’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Yeniceoba), 31 köyü vardır. İlin kuzeydoğusunda; kuzeyden Kulu, Ankara’ nın Haymana, doğudan Tuz Gölü ve Aksaray İli, güneyden Altınekin, güneybatıdan Saray önü, batıdan Yunak ilçeleriyle çevrilidir.

lçe toprakları geniş ovalar ve yaylalar ile kaplıdır. Kuzeydeki Haymana Yaylası’nın uzantısı olan ve ilçeye adını veren Cihanbeyli Yaylası güneyde Toroslar’a kadar uzanır. Yükselti doğu-batı doğrultusunda artar ve 1.000 m’ nin üzerine çıkar. En önemli yükselti güneyde Bozdağ’dır (1.152 m). Doğuda Tuz Gölü, Haymana ve Cihanbeyli yaylaları arasındaki çukurluğa yerleşmiştir. İlçede karasal iklim egemendir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 11°C, yağış tutarı 293 mm’dir. Bozkır bitkileri doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. En çok buğday ve şekerpancarı yetiştirilir. Başlıca ürünler; buğday, arpa, yulaf, nohut, fiğ, fasulye, şekerpancarı, ayçiçeği; meyvelerden üzüm, elma, armut. Koyun ve sığır beslenir. Tarıma dayalı el sanatları vardır.

Deniz düzeyinden 969 m yükseltide, Konya-Ankara Karayolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi il merkezine 95 km uzaklıktadır.

Advertisement

Leave A Reply