Dünyanın En Ölümcül Kasırgası Olan 1989 Daulapur Saturia Kasırgası

0
Advertisement

Dünyanın en ölümcül kasırgası olan ve 1989 yılında Bangladeş’in Manikganj bölgesinde gerçekleşen kasırgası hakkında genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

altın oran kasırga

Daulapur-Saturia Kasırgası, dünya tarihinin en kötü şöhretli kasırgasıdır. 26 Nisan 1989’da Bangladeş’in Manikganj Bölgesi’nde meydana geldi. Şu anda dünya tarihinin en kötü kasırga olayı olarak kabul edilmektedir. Tek bir kasırgadan en fazla ölüm rekorunu elinde tutuyor. Tahminen 1.300 kişi bu ölümcül kasırgada hayatını kaybetti. Bangladeş’in en yoksul bölgelerinden birini vuran kasırga nedeniyle can kaybı beklenenden de yüksek oldu.

Gerçek ölü sayısı bilinmiyor çünkü ölümlerin çoğu fakir insanların yaşadığı bölgelerde oldu ve olay yetkililer tarafından yetersiz bir şekilde belgelendi. Ancak yıkımın resimlerine bakarsanız, ölü sayısının bu kadar yüksek olabileceğine inanmak zor değil. Hasar oldukça geniş bir alanı kapladı. Sayısız ağaç kökünden söküldü ve kelimenin tam anlamıyla kasırganın yolunun 6 kilometrekarelik içindeki her ev tamamen yıkıldı. Kasırganın yaklaşık bir mil genişliğinde olduğu ve Bangladeş’in daha yoksul bölgeleri ve banliyöleri boyunca yaklaşık 50 kilometre boyunca ilerlediği tahmin ediliyor. Kasırga nedeniyle yaklaşık 80.000 kişi evsiz kaldı, 12.000 kişi yaralandı ve yaklaşık 1.300 kişi öldü. Saturia ve Manikganj kasabaları kasırga tarafından tamamen yok edildi. Bu kasırga için Fujita-Pearson ölçeği derecelendirmesi, yetersiz konut inşaatı ve veri eksikliği nedeniyle bilinmiyor; ancak F3 olduğu tahmin ediliyor.

Daulapur-Saturya Kasırgası Meydana geldiği Bölge

Daulapur-Saturya Kasırgası Meydana geldiği Bölge (Kaynak : wikipedia.org)

Daulapur-Saturya Kasırgası Hakkında Bilinenler (Maddeler Halinde)

 1. 1989 Daulapur-Saturia Kasırgası 26 Nisan 1989’da meydana geldi.
 2. Bu kasırganın bazı kaynaklarda F5 rüzgar hızlarına ulaştığı tahmin ediliyor, ancak resmi olarak derecelendirilememektedir.
 3. Yerdeyken yaklaşık 50 mil (80 kilometre) yol kat etti.
 4. Bu kasırganın genişliği yaklaşık 1 mil (1.5 kilometre) genişliğindeydi, ancak bir noktada bu hortum 1.5 mil (2.5 kilometre) genişliğe ulaştı.
 5. Bangladeş’teki Manikganj Bölgesi’ni etkiledi.
 6. Yaklaşık 1.300 ölüme, 12.000’den fazla yaralanmaya neden olduğu ve 80.000’den fazla insanı evsiz bıraktığı tahmin ediliyor.
 7. Vurduğu bölgenin çok fakir olması nedeniyle yol açtığı hasara dair resmi bir tahmin yok.
 8. 2.3 mil kare (6 kilometrekare) içindeki tüm evler tamamen yıkıldı.
 9. Bu kasırga, bir kasırga salgınının parçasıydı.
 10. Bu kasırganın vurduğu bölge, son 6 aydır şiddetli bir kuraklık yaşıyordu.
 11. Daulapur-Saturia Tornado’nun dünya tarihindeki en ölümcül kasırga olduğuna inanılıyor. Bu aynı zamanda Bangladeş tarihinin de en ölümcül olayıdır.

Advertisement

Leave A Reply