Ciloxan Damla Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Ciloxan Damla ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Ciloxan Damla yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Ciloxan Damla neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Ciloxan Damla

Ciloxan

Kullanımları

Bu ilaç göz enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Siprofloksasin, kinolon antibiyotikleri adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Bakterilerin büyümesini durdurarak çalışır.

Bu ilaç sadece bakteriyel göz enfeksiyonlarını tedavi eder. Diğer göz enfeksiyonu tipleri için çalışmaz. Herhangi bir antibiyotiğin gereksiz kullanımı veya aşırı kullanımı, etkinliğinin azalmasına neden olabilir.

Ciloxan Damla nasıl kullanılır?

Göz damlası uygulamak için önce ellerinizi yıkayın. Kontaminasyonu önlemek için damlalığın ucuna dokunmayın veya gözünüze veya başka bir yüzeye temas etmesine izin vermeyin.

Bu ilacı kullanırken kontakt lens takmayın. Kontakt lensleri üreticinin talimatlarına göre sterilize edin ve kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Advertisement

Başınızı geriye doğru eğin, yukarıya bakın ve bir kese yapmak için alt göz kapağını aşağı çekin. Damlalığı doğrudan gözünüzün üzerinde tutun ve içine bir damla yerleştirin. Aşağı doğru bakın ve gözlerinizi 1-2 dakika kadar yavaşça kapatın. Bir parmağınızı gözünüzün köşesine (burnun yakınına) yerleştirin ve hafif bir baskı uygulayın. Bu ilacın boşalmasını önleyecektir. Göz kırpmamaya ve gözünü ovmamaya çalışın. Yönlendirildiyse ve dozunuz 1 damladan fazlaysa, bu adımları diğer gözünüz için tekrarlayın.

Damlalığı durulamayın.

Başka bir tür göz ilacı (örn. Damla veya merhem) kullanıyorsanız, diğer ilaçları uygulamadan önce en az 5 dakika bekleyin. Göz damlalarının göze girmesine izin vermek için göz merhemlerinden önce göz damlası kullanın.

Bu ilacı en iyi şekilde yararlanmak için düzenli olarak kullanın. Birkaç gün sonra belirtiler kaybolsa bile reçete edilen süre boyunca kullanmaya devam edin. İlacın çok erken durdurulması, bakterilerin büyümeye devam etmesine neden olabilir, bu da enfeksiyonun nüksetmesine neden olabilir.

Durumunuz devam eder ya da kötüleşirse lütfen doktorunuzu bilgilendirin.

Yan etkiler

Bu ilaç, uygulandığında geçici olarak bir veya iki dakika boyunca gözlerinizi yakabilir. Göz rahatsızlığı, kaşıntı, kızarıklık, yırtılma, göz kapağı kabuklanması, gözünüzde bir şey varmış gibi hissetme, bulanık görme, ağzınızda kötü bir tat veya ışığa duyarlılık oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Advertisement

Siprofloksasin kullanımının ilk birkaç gününden sonra tedavi edilen gözlerde beyaz kristaller görünebilir, ancak genellikle birkaç hafta içinde kaybolur. Bu etki zararsızdır. Doktorunuzun göz enfeksiyonunuzu yakından izleyebilmesi için randevularınızı alın. Yeni veya kötüleşen göz belirtileri (örn. Artan akıntı, göz ağrısı) fark ederseniz, hemen doktorunuza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilacın uzun süreli veya tekrarlanan sürelerde kullanılması yeni bir mantar göz enfeksiyonuna neden olabilir. Belirtilenden daha uzun süre kullanmayın. Yeni veya kötüleşen semptomlar fark ederseniz doktorunuza danışın.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: gözlerin renklenmesi, gözün içinde veya çevresinde şişme, göz ağrısı, kötüleşen görme.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon olası değildir, ancak ortaya çıkarsa derhal tıbbi yardım isteyin. Ciddi alerjik reaksiyon belirtileri şunları içerebilir: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Siprofloksasin kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya diğer kinolonlara (örn., levofloksasin, moksifloksasin); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler (benzalkonyum klorür gibi koruyucular) içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: kontakt lens kullanımı, diğer göz problemleri.

Bu ilacı uyguladıktan sonra görüşünüz geçici olarak bulanık veya kararsız olabilir. Bu tür etkinlikleri güvenli bir şekilde yapabileceğinizden emin oluncaya kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya net görüş gerektiren herhangi bir etkinlik yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Bu ilaç sadece hamilelik sırasında açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu üründeki ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Advertisement

Etkileşimler

Sağlık uzmanlarınız (doktorunuz veya eczacınız gibi) olası herhangi bir ilaç etkileşiminin farkında olabilir ve sizi bunun için izliyor olabilir. İlk önce herhangi bir ilacın dozunu kontrol etmeden önce başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilacı kullanmadan önce, kullanabileceğiniz tüm reçeteli ve reçetesiz / bitkisel ürünleri doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Tüm ilaçlarınızın bir listesini yanınızda bulundurun ve listeyi doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın.


Leave A Reply