Çin Bitki Örtüsü ve Hayvanlar, Çin’de Bitki Türleri Hayvan Çeşitliliği

0
Advertisement

Çin’in bitki örtüsü nasıldır? Çin’de yetişen bitkiler nelerdir? Çinde yaşayan hayvanlar, hayvan çeşitliliği ile hakkında bilgi..

Çin Seddi

Çin’in Bitki Örtüsü ve Hayvanları

Dünyanın en zengin bitki örtülerinden birini barındıran Çin’de, kuzey yarıkürede yetişen hemen tüm doğal bitki türleri bulunur. Binlerce yıl süren tarım etkinlikleri, ormanların giderek azalmasına yol açmıştır. Günümüzde doğal ormanlara yalnız Mançurya’nın kuzey kesimiyle Batı Seçuan ve Yunnan’da rastlanır. Seçuan’daki doğal ormanlarda gingko bilabo, metasequoia ve cataya gibi dünyada az bulunan ağaç türleri vardır. Güney Çin’deki eğimli topraklar, büyük ölçüde kaba eğreltiotu ve hayvanları besleme değeri olmayan çimenlerle kaplıdır.

Pandalar Hakkında İlginç Bilgiler

Hayvanlar

Ülkede sayı ve tür açısından oldukça zengin bir hayvan topluluğu vardır. Sayısız geyik türlerinden karaca ve miskgeyiği, Kuzey Şansi ve İç Moğolistan’daki dağlık bölgelerde avlanır.

Antilop (ceylan), yabankoyunu, yabaneşeği ve yabandomuzu da avlanan hayvan türleri arasındadır. Kuzey Çin ve Mançurya, ticaret açısından önem taşıyan kürklü hayvanların barınağıdır. Bunlar arasında en önemlileri porsuk, samur, zerdeva, vizon, sansar, tilki, susamuru, dağ sıçanı ve sincaptır. Çeşitli ayı türleri, aslan, leopar ve kurt başlıca etobur türlerdir. Memeli hayvanların yarıdan fazlasını kemirgenler oluşturur. Yang-Çe Havzası’nda Çin timsahı, kaşık ağızlı mersin, tatlısu yunusu, dev çin kertenkelesi, vb türler görülür. Bunların dışında Batı Seçuan ve Yunna’da dev panda ve takin gibi ender hayvan türleri yaşar. Halkın günlük besinlerinde önemli bir yer tutan balık türlerinin başlıcaları, tirsi, tatlı su levreği, mersin balığıdır. Ülkede özelilkle 1970’li yıllarda, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan türlerin korunması amacıyla çok sayıda doğal park kurulmuştur.

Advertisement

Leave A Reply