Çin Takkesi Bitkisinin Sağlık Faydaları Neler? Neye İyi Gelir? Kullanımı Nasıldır?

0
Advertisement

Çin takkesi nedir, nasıl bir bitkidir? Çin takkesi ne için ve nasıl kullanılır? Sağlık için faydaları nelerdir? Yan etkileri var mıdır?

Çin Takkesi

Çin takkesi (Scutellaria baicalensis), geleneksel Çin tıbbında yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Nane ailesinin bir üyesi olan Çin takkesi, oksidatif stresin vücuttaki çeşitli dokular üzerindeki etkilerini azaltan flavonlar olarak bilinen antioksidanlar dahil besinler açısından zengindir.

Çin Takkesi

Çin takkesi özellikle, çok çeşitli iyileştirici özellikler için incelenen iki bileşik olan baicalin ve baicalein içerir.

Kullanımları

Alternatif tıpta çin takkesi bazen aşağıdakiler için önerilir:

 • İltihap
 • Uykusuzluk hastalığı
 • Hepatit
 • Epilepsi
 • Ateroskleroz
 • Kanser
 • Kaygı, gerginlik ve stres

Sağlık yararları

Bugüne kadar, birkaç klinik çalışma, çin takkesinin sağlık üzerindeki etkilerini araştırmıştır. Bununla birlikte, ön araştırma, bitkinin bu sağlık koşullarının tedavisinde faydalı olabileceğini göstermektedir:

Advertisement
Hafıza Bozukluğu

Fareler üzerinde 2008 yılında yapılan bir çalışmada bilim adamları, oroksilin A’nın (kafatasının köklerinde bulunan bir antioksidan), Alzheimer hastalığı ile ilişkili beyin plaklarını oluşturan bir madde olan amiloid betanın neden olduğu hafıza bozukluğuna karşı korunmaya yardımcı olabileceğini keşfettiler.

Prostat kanseri

Çin takkesinde bulunan bileşikler, prostat kanseri tümörlerinin büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Fareler üzerinde 2005 yılında yapılan bir araştırmayı bunu öne sürüyor. Çin takkesi, bazı grupların reçeteli ilaçlar içerdiği tespit edildiğinden piyasadan alınan bir diyet takviyesi olan bitkisel formül PC-SPES’in bir bileşeniydi.

Bir dizi laboratuvar ve hayvan çalışması, PC-SPES’in prostat kanseri hücrelerinin büyümesini engelleyebileceğini göstermesine rağmen, bu antikanser etkilerinin bitkilerin etkisinden mi yoksa reçeteli ilaçlardan mı kaynaklandığı bilinmemektedir.

İyi huylu prostat hiperplazisi

Fareler üzerinde 2019 yılında yapılan bir çalışmada, Çin takkesinin anormal androjeni baskılayarak ve iltihabı hafifleterek iyi huylu prostat hiperplazisinin (BPH) gelişimini engelleyebileceği bulundu. İnsanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Parkinson hastalığı

2008’de yayınlanan fareler üzerinde yapılan bir araştırma, baicalein’in (çin takkesinde bulunan başka bir antioksidan) sinir hücrelerini Parkinson hastalığına (titremeye, uzuvlarda ve gövdede sertliğe, hareketin yavaşlaması, bozulmuş denge ve koordinasyona neden olan kronik bir durumdan) korumaya yardımcı olabileceğini buldu.

Çin Takkesi

Advertisement

Olası yan etkiler

Çin takkesinin güvenli olduğuna ve yetişkinler tarafından iyi tolere edildiğine inanılıyor. Yan etkiler azdır ve uyuşukluğu içerebilir.

Kan şekerini düşürerek hipoglisemi riskini artırabileceğinden, şeker hastalığı olan kişiler doktora danışmadan Çin takkesi almamalıdır.

Çin takkesi hamilelik veya emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

Etkileşimler

Çin takkesini alkol veya aşağıdaki ilaçlarla birlikte kullanmayın:

 • Fenitoin (Dilantin) ve valproik asit (Depakote) gibi antikonvülzanlar
 • Barbitüratlar
 • Alprazolam (Xanax) ve diazepam (Valium) gibi benzodiazepinler
 • Zolpidem (Ambien), zaleplon (Sonata), eszopiclone (Lunesta) ve ramelteon (Rozerem) gibi uykusuzluğu tedavi eden ilaçlar
 • Amitriptilin (Elavil) gibi trisiklik antidepresanlar

Dozaj ve Hazırlama

Çin takkesi, kapsül, çay, ekstrakt ve tentür olarak mevcuttur. Önerilen bir günlük doz yoktur ve şu anda uygun doz aralığını belirlemek için yeterli bilimsel kanıt yoktur.

Çin takkesi genellikle diğer bitkilerle birleştirilerek bir müstahzar haline getirilir. Etiketteki dozlama önerilerini izleyin.

Bakılacak şey

Piyasada iki çeşit çin takkesi vardır: Çin takkesi (Scutellaria baicalensis) ve Amerikan takkesi (Scutellaria lateriflora). Bunlar farklı sözde faydaya sahip farklı bitkilerdir. Yukarıda bildirilen araştırmalar çin takkesi içindir.

Çin Takkesinin çayının tadı nasıldır?

Çin takkesi, nane ailesinin bir üyesi olmasına rağmen naneli bir tadı yoktur. Bitkinin acı, dünyevi bir tadı vardır. Birçok insan onu daha lezzetli hale getirmek için tatlandırıcı kullanır.

Son Söz

Sınırlı araştırma nedeniyle, çin takkesini herhangi bir durum için tedavi olarak önermek için henüz çok erken. Bir durumu kendi kendine tedavi etmenin ve standart bakımdan kaçınmanın veya geciktirmenin ciddi sonuçlara yol açabileceğine dikkat etmek de önemlidir. Herhangi bir sağlık amacı için çin takkesi kullanmayı düşünüyorsanız, önce doktorunuza danışın.

Advertisement


Leave A Reply