Çinçilla Hakkında Bilgiler

0

Özellikle kürkü için beslenen, üretilen bir hayvan olan Çinçilla hayvanı ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Çinçilla

Advertisement

Çok pahalı ve güzel kürkü için avlanan veya yetiştirilen küçük bir hayvandır. Memelilerin kemirgenler takımından olan Çinçilla Bolivya, Şili, Peru gibi Güney Amerika’nın dağlarında 2.000 metre kadar olan yüksekliklerde kovuklar içinde yaşar.

Çinçilla 15-30 santim kadar boyunda, 500 gram kadar ağırlığındadır. Büyük ve tüylü bir kuyruğu vardır. Çok güzel olan tüyleri, diplerinde mavimtırak kurşuni, uç taraflarında gümüşü renktedir. Erkeği ile dişisi devamlı olarak beraber yaşar. Dişi çinçilla yılda iki defadan 111 günde 2-4 yavru verir. Yavrular tüylü ve gözleri açık olarak doğar, birkaç saat sonra da koşup oynamaya başlarlar. Ömürleri aşağı yukarı 15-20 yıl kadardır. Çinçillalar, çok avlandıklarından, sayıları azalmıştır. Nesillerinin tükenmesi tehlikesi karşısında çinçilla avı yasak edilmiştir.

Bugün ülkemizde de yer alan özel üretme çiftliklerinde yetiştirilmektedir, ancak nesillerinin ortadan kalkma tehlikesi önlendikten sonra çinçillalardan kürk yapılmasına başlanabilmiştir ve oldukça pahalıya satılan kürkler imal edilmektedir. Amerika Birleşik Devletlerinde çinçilla yetiştiriciliği 1923 yılında başlamıştır. O zaman ele geçirilen 11 çinçilla ile yetiştiriciliğe başlanmış, kısa zamanla iyi sonuçlar elde edilmiştir. Çinçillanın biri yabani olmak üzere iki cinsî vardır.

Çinçilla adı bu hayvana, XII. yüzyılda yünlerinin inceliği ve güzelliğiyle ün salan İspanya’da Cincala şehrinden ötürü verilmiştir.

Advertisement


Leave A Reply