Çingene Baron Opera Konusu özeti Karakterleri, Johann Strauss II

0
Advertisement

Çingene Baron operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Çingene Baron Operası konusu, özeti, hakkında bilgi.

ÇİNGENE BARON (DER ZIGEUNERBARON)

Üç perdelik operettir.

Metin: İgnaz Schnitzer.
Bestecisi: Johann Strauss II
İlk oynanış: 1885 Viyana.
Türkiye’de ilk oynanış: 1960 Ankara.

Başlıca kişiler:

Kont Peter Homonay, Kont Carnero, Sandor Barinkay, Kalman Szupan, Arsena, Mirabella, Ottokar, Czipra, Saffi.

Konunun geçtiği çağ ve yer: 18. yüzyıl ortalarında Macaristan ve Viyana.

Advertisement

Konusu:

Domuz tüccarı Kalman Szupan yıllar önce bilinmeyen bir nedenle yurtlarından göçmüş bulunan Barinkay ailesinin bıraktığı yıkık saray ve yöresine sahip çıkmış, rahatça yaşamaya koyulmuştur. Ancak ailenin genç varisi Sandor Barinkay yanında kraliyet komiseri Kont Cornero ile gelerek mülkünü geri ister. Szupan bu durum karşısında çok kızmış, ancak Sandor’un güzel kızı Arsena ile evlenme isteği domuz tüccarını biraz olsun avutabilmiştir. Arsena ise dadısı Mirabella’nın oğlu Ottokar’ı sevmektedir.

Konuşmalar ortaya yeni bir gerçeği koyar; Mirabella kraliyet komiseri Kont Carnero’nun savaşta kaybettiği karısı, Ottokar ise oğludur. Sandor evlenme isteğinden vazgeçerek saray yıkıntısı yanındaki Çingene çergisine yönelir İhtiyar Çingene kadını Czipra’nın üvey kızı güzel Saffi delikanlıyı pek beğenmiştir. Çingeneler toplanıp Sandor’u başkan seçerler. Delikanlı kendisini Çingenelerin Baronu, Safii’yi de nişanlı ilan eder. Szupan ve adamlarını kovar. Czipra artık damadı gözüyle baktığı Sandor’a saray yıkıntısı altında bir hazinenin saklı olduğunu bildirir. Delikanlı gider, bir sandık elmasla döner, hazineyi bulmuştur.

Bu sırada kaza sonucu arabaları kırılan Szupan, kızı Arsena, Carnero ve Ottokar görünmüşlerdir. Sondar’u bulduğu servetten ötürü kutlarlarken Kont Homonay adlı bir soylu gelerek Avusturya’nın İspanya ile savaşa girdiğini haberler, herkesi yardıma çağırır. Sandor bulduğu sandığı yurdu için armağan eder. Kont Carnero Saffi’yi Sandor’la evlenmekten vazgeçirmeye çalışmaktadır. Czipra eve koşarak bir belge getirir; Saffi basit bir Çingene değil, yüzyıllardır oraları egemenliğinde tutan Türklerden soylu bir Bey’in kızıdır.

Sandor hayal kırıklığına uğramış, saf bir Çingene kızıyla evlenme düşüncesi suya düşmüştür. Gönüllü yazılarak savaşa gider. Savaş Avusturya’nın galibiyetiyle bitmiştir. Viyana halkı askerleri kıvançla karşılarken Sandor gösterdiği yararlıklar nedeniyle kutlanmakta, yurduna bağışladığı hazine iade edilmektedir. Kont Homonay ona Saffi ile evlenmesi gerektiğini söyler. Sandor zaten bu konuda kararını vermiştir. Tüccar Czupan görünür; o da gönüllü olarak savaşa gitmiş kahramanlıklar göstermiş, hatta bir ara Sandor’un yaşamını kurtarmıştır. Ottakor da Arsena ile evlenecektir. Operet mutlu olayların getirdiği kıvançlı hava içinde biter.

Yapıtın öyküsünü bir Budapeşte gezisinde besteci Macar ozanı Moriz Jakoi anlatmış, konuyu pek seven Strauss operet metni olarak yazdırmıştır. Olgunluk ve veriminin doruğunda bulunan «Vals Kralı» bu metni karakterlerin belirtilişindeki ustalıktan başlayarak olağanüstü renkli orkestralamasına dek gerçekten üstün bir esinle süslemiş, romantik nitelikleriyle «hafif opera» olarak kabul edilebilecek bir eser yaratmıştır.

Tanınmış bölümler:

«Ha, Seht, es blinkt», «Ja, das alles auf Ehr», «Borstenvieh und Schweinespeck», «Wer uns getraut».

Advertisement


Leave A Reply