Cirit Oyunu Nasıl Oynanır?

0

Eski bir Türk oyunu olan Cirit oyunu nasıl oynanır? Cirit kuralları ve cirit hakkında genel bilgilerin yer aldığı yazımız

Cirit Oyunu

Eski Türkler ava, biniciliğe, açık hava oyunlarına çok meraklıydılar. Bu arada en sevdikleri oyun ciritti. Cirit at üzerinde oynanır, insana çeviklik, sağlamlık, canlılık kazandırdığı gibi ata binmede, atı sürüp yönetmede de büyük ustalık sağlar. Bu eski Türk sporu bugün de yaşıyor. Yurdumuzun özellikle Orta Anadolu kesiminde düğünlerde, bayramlarda, panayırlarda cirit oynanır.

Cirit, oynayan kadar seyredene de heyecan veren güzel bir oyundur. Oyuncular, ellerinde ciritleri, atlara binerler, alana çıkarlar. Bu sırada, davullar, zurnalar çalmaya başlar. Atlılar, ikiye ayrılıp, 100’er metre aralıkla, iki sıra halinde dizilirler. Dizilerin birinden bir atlı ortaya çıkar, atını çeşitli ustaca hareketlerle oynatarak, 30 metre kadar ilerler. Karşı sıradan birinin adını söyler, elindeki ciridi ona doğru fırlatır, atını geri çevirerek dört nala sürer. Kendisine cirit atılan da onu kovalamaya başlar. Elverişli bir duruma gelince o da ciridini öndekine doğru fırlatır. Bunun üzerine, karşı sıradan bir başkası kendilerinden olanı kovalayana cirit atar. ilk çıkan dönüp sırasına gelir. Oyun böylece, her iki sıradan birer kişi ortaya çıkarak, sürüp gider. Ciridi karşısındakine değdiren sayı kazanır.

Bu oyunda kullanılan cirit kuru meşe dalından yapılmış sert, uzun ve ağır bir sopadır.


Leave A Reply