Claudio Monteverdi Hayatı

0
Advertisement

Claudio Monteverdi Kimdir? Claudio Monteverdi Hayatı, biyografisi, eserleri, operaları. Claudio Monteverdi hakkında bilgi.

Claudio Monteverdi; İtalyan bestecisidir (Cremona 1567 – Venedik 1963) 1959’da Montua’da dük Vincenzo Gonzaga’nun orkestrasında şarkıcı ve viyolacı oldu. 1601’de aynı orkestranın yöneticiliğine getirildi. Bu görevi sırasında 1607’de ilk operası olan L’Orfeo sahnelendi. 1613’te Venedik’te San Marco Kilisesi birinci kapella yöneticiliğine getirildi. Burada çalıştığı 30 yıl boyunca, görevi gereği öncelikle kiliseye bağlı müzik bestelerine yöneldiyse de 1616-1630 arasında 10 kadar opera da besteledi. Bunlardan çoğu günümüze gelemedi. 1637’de Venedik’te operanın kapılarını halka açması üzerine yeniden bu alanda çalışmaya başladı. Bu dönemde bestelediği 4 operadan ikisi günümüze gelebildi. Bu son eserleriyle Cavalli ve Cesti’den Handel’e kadar tfzanan, kendisinden sonraki Venedik operası çağının temellerini attı. Beş sesli madrigalleri içeren 9 kitabıyla (1583-1643) Monteverdi, çok sesliliğin doruğundaki müziksel gelişmeyi, yeni bir monodik üsluba yöneltti. Bu üslup, tek tek, bağımsız melodilerin çoksesliliğini, armonik bir sesler toplamı yararına engelleyerek barokun güçlü-hareketli anlatımını hazırladı. Madrigaller ve operalar dışında çok çeşitli kilise müziği ve orkestra müziği besteleyen Monteverdi, yaylılara tremolo ve pizzicato tekniklerini de soktu.

Başlıca operaları: Arianna (1608; yalnızca ünlü Lamento bölümü günümüze gelebilmiştir); Ballo delle İngrate (Nankör Kadınlar Balosu) 1608, Com-battimento di Tancredi ve Clorinda (Tancredi ve Clorinda’nın Savaşı) 1624, il Ritorno d’Ulisse in Patria (Odysseus’un Dönüşü) 1640, L’incoronazione di Poprea (Poppea’nın taç Giymesi) 1642.


Leave A Reply