Çocuğunuzun Lisede Başarısız Notları Varsa Ne Yapmalısınız?

1
Advertisement

Çocuğunuzun lisede başarısız notları varsa ne yapmalısınız? Çocuğunuzun başarısız notları olduğunu öğrenmek sinir bozucu ve korkutucu olabilir.

Ne de olsa, başarısız dersler daha düşük bir not ortalaması, üniversiteye girmekte zorluk ve hatta liseyi zamanında bitirmekte zorluk anlamına gelebilir. Lise öğrencileri derslerinde geri kaldığında, yetişmek oldukça zor olabilir. Notlar düşmeye başladığında, birçok genç pes eder.

Çocuğunuz bir sınıfta kalıyorsa veya tüm bir dönem başarısız olduysa, harekete geçin. Sorunu çözmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Lise Öğrencileri

Kaynak : pixabay.com

Sorunu Tanımlayın!

Çocuğunuzun başarısız bir notu varsa veya başarısız olma tehlikesi varsa, oturun ve sorunu tartışın. Çocuğunuzdan bunun neden gerçekleşmediğini anlamanıza yardım etmesini isteyin. Bazen güçlü başlayan öğrenciler yoldan çıkarken, diğer öğrenciler yolda kalmak için motive olmazlar.

Çocuğunuzla konuşun ve bu sorunlardan herhangi birinin başarısız bir nota katkıda bulunup bulunmadığını inceleyin. Dersler çok mu zor? Bazen gençler çok zor olan ve kendilerini bunalmış hissettikleri derslere kaydolurlar.

Çocuğunuz ödev yapmıyor mu? Çocuğunuz ödevlerini yapmıyorsa, bir dersi geçmek son derece zor olacaktır. Ev ödevinin tamamlanmadığını, zamanında teslim edilip edilmediğini veya çocuğunuzun nasıl yapılacağını anlamadığını öğrenin. Düşük sınav puanları bir sorun mudur? Bazı öğrenciler sınav kaygısıyla mücadele eder veya sınavlara nasıl çalışacağından emin değildir.

Advertisement

Çocuğunuzun çok fazla devamsızlığı oldu mu? Çocuğunuz hastalık veya başka sorunlar nedeniyle okulu kaçırdıysa, bu durum notları ciddi şekilde etkileyebilir. Çocuğunuz çok stres altında mı? Çocuğunuz stresliyse, konsantre olmakta ve çalışmalarını tamamlamakta zorlanabilir.

Akıl sağlığı sorunu sorunun bir parçası olabilir mi? Depresyon veya anksiyete gibi akıl sağlığı sorunları genellikle başarısız notlara katkıda bulunur. Madde kötüye kullanımı sorunları da notların düşmesinde bir faktör olabilir.

Ders Çalışan Öğrenci

Kaynak : pixabay.com

Öğretmenlerle Konuşun!

Çocuğunuz öğretmenlerle konuşmanızı istemese de, sorunu belirlemeye yardımcı olması için onlarla konuşmanız önemlidir. Çocuğunuz sınıfta dikkatini vermediğini veya çok işi kaçırdığını bilmiyor olabilir. Çocuğunuzun sınıfı geçmek için neyi farklı yapması gerektiği konusunda öğretmenlerinin görüşlerini sorun.

Çocuğunuzun da öğrenme güçlüğü olup olmadığını düşünün. Bazen öğrenme güçlüğü veya DEHB lise yıllarına kadar teşhis edilmez. Eğitimsel veya psikolojik testlerin yararlı olup olmayacağını öğrenin.

Çocuğunuzla ilgili sorunları çözün

Neden başarısız olduğunuz konusunda daha iyi bir fikriniz olduğunda, oturun ve çocuğunuzla problem çözün. Puanınızı nasıl artırabileceğiniz konusunda fikirlerinizi tartışın. Bazen basit ama yaratıcı çözümler büyük bir fark yaratabilir.

Ev ödevi ile daha fazla yapıya mı ihtiyacınız var? Bazı gençler işlerini ne zaman ve nerede yapacakları konusunda çok fazla özgürlüğe sahip olamazlar. Planlanmış bir ev ödevi programı ayarlamak yardımcı olabilir.

Advertisement

Ev ödevi için ne olduğunu hatırlamakta güçlük mü çekiyorsun? Düzensiz gençler genellikle kağıtlarını kaybeder veya işlerini eve getirmeyi unuturlar. Çocuğunuzun daha organize olmasına yardımcı olacak stratejiler belirleyin.

Zorlanan Öğrenci

Kaynak : pixabay.com

Görevlerinizi yazmayı unutuyor musunuz? Bazı gençler bir ödev kitabı olmadan tüm ödevlerini hatırlamaya çalışırlar. Diğer gençler ödevlerini yazmayı unuturlar. Çocuğunuzun çalışmalarını yazmasını ve öğretmenin her dersten sonra başlatmasını sağlamak, ödevlerinin yazıldığından emin olabilir.

Ek yardıma mı ihtiyacınız var? Birçok genç, öğretmen kavramları tekrar açıklamaya çalışsa bile, utandıkları veya anlamadıkları için yardım istemekten korkarlar. Ekstra yardım almak, bir öğretmenle görüşmek veya bir ev ödevi kulübüne katılmak için okuldan sonra kalmak birçok öğrenci için yararlı bir strateji olabilir.

İşinizi yapmak için motive olmadınız mı? Bazen gençler işlerini tamamlamak için o kadar motive olmazlar. İlgilerini kaybetmiş veya belirli bir konudan sıkılmış olabilirler. Çocuğunuzu işini yapması için motive etmeye yardımcı olacak stratejileri tartışın.


1 Yorum

Leave A Reply