Çocuklarda Halsizlik Nedenleri Nelerdir? Ne Yapılmalıdır?

0
Advertisement

Çocuklarda halsizlik, uyuşukluk neden olur, ne kadar önemlidir? Halsizlik durumunda yapılması gerekenler, hakkında bilgi.

halsizlik

Çocuklarda Halsizlik

Normal hareketliliğe sahip bir çocukta uyuşukluk ve halsizlik yüksek ateş, ateşin normalin altına düşmesi, ya da vücudun su kaybından ileri gelebilir. Havaleden evvel, ya da sonra rastlanılabilen bir durumdur. Alerjiye karşı ve benzeri ilaçlar da halsizliğe neden olabilir.

Ne kadar önemlidir?

Çocuğunuz halsiz fakat hayatından memnunsa ve ateşi normalse önemsemeyin. Belki de uykusuzdur. Ne var ki çocuğunuz kızamık, suçiçeği gibi bir hastalığın nekahat döneminde halsizleşirse ve başında ve boynunda bir ağrıdan yakınıyorsa, dikkatli olun. Bu hal menenjit, beyin iltihabı, Reye sendromu gibi her biri çok ciddi olan hastalıklardan biri nedeni ile olabilir.

Advertisement

İlk olarak ne yapmalısınız?

1) Çocuğunuzun ateşine bakın, 38°’nin üzerindeyse yüksek ateş, 35°’nin altındaysa fazla düşük ateş nedeniyle rahatsız olabilir.

2) Halsizlik kusma ve ishalle beraberse çocuğunuzun vücudu su kaybı ile karşı karşıya olabilir. Ona bol bol su verin.

3) Çocuğunuzun başını bir yere vurup vurmadığını öğrenin.

4) Başağrısı ya da boyun ağrısından şikâyeti var mı, öğrenin.

5) Çocuğunuzun nefesini koklayın içki içmiş, ya da uyuşturucu bir ilaç almış olmasın. Bunun için içki ve ilaçları koyduğunuz yerleri de kontrol edin.

Advertisement

6) Çocuğunuz havale geçiriyorsa nöbet geçinceye kadar onu rahat ettirin.

Doktora başvurmalı mısınız?

Çocuğunuzun ateşi 38°’nin üzerinde, yada 35°’nin altındaysa derhal doktora başvurun. Baş ve boyun ağrısı varsa ve kızamık, suçiçeği, kabakulak gibi hastalıklardan birinin nekahat dönemindeyse de doktora başvurun.

Doktor ne yapacaktır?

Doktor, muayeneden sonra halsizliğin nedenini bulacak ve ona uygun tedavi yapacaktır.


Leave A Reply